Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY I: ANGINOL – PRVNÍ ČESKÉ ANTIBIOTIKUM

Málokdo ví, že v českých zemích existovalo již na přelomu 19. a 20. století antibiotikum. Dávno před Flemingovým objevem penicilinu.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY II.: DARMOL, ČOKOLÁDOVÉ PROJÍMADLO

Darmol byl lék se zajímavým vývojem. Vznikl ještě v době před 1. sv. válkou. Tehdy obsahoval jako účinnou látku fenolftalein.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY III.: KATHESIN, DERIVÁT CHOLINU S VŠESTRANNÝM ÚČINKEM

Lék Kathesin patřil v meziválečném období k předním exportním lékům chrástecké firmy Ing. Robert Heisler.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY IV.: DORMIRAL, ČESKÉ HYPNOTIKUM S FENOBARBITALEM

Dormiral byl předepisován jako hypnotikum. Měl dlouhodobý efekt a ospalost přetrvávala i po probuzení.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY V.: ACYLPYRIN A JEHO HISTORIE

Dnes již zapomenutou kapitolou je například použití Acylpyrinu jako substance pro inhalaci nebo vypláchnutí nosohltanu.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY VI.: AVIRIL OD FIRMY SCHNӦBLING

Až do přelomu tisíciletí se ještě vyráběly Aviril H mast a čípky proti hemeroidům. Dlouhodobě se také vyráběl kosmetický přípravek Aviril Baby...

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY VII.: CELASKON B. FRAGNER A DALŠÍ VITAMINY S RODOKMENEM

Celaskon byl jeden z vitaminových léků, který se objevil na našem trhu ve třicátých letech minulého století.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY VIII.: PRAŽSKÁ DOMÁCÍ MAST

Vznikla v jedné z nejslavnějších českých lékáren - U Černého orla na Malé Straně v Praze. Jejím "otcem" byl PhMr. Benjamin Fragner.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY: ŽALUDEČNÍ SPECIALITA BALZÁM DR. ROSY

V případě balzámu dr. Rosy se ukazuje návaznost na arkána a jiné podobné léčivé přípravky, s kterými je spojovalo velké množství obsažených složek a to, že složení často nešlo nikde nalézt.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY X.: THYMOMEL JE S NÁMI OD MONARCHIE DO DNEŠNÍCH DNÍ

Lék existuje pod stejným názvem a v podstatě ke stejnému účelu prokazatelně již více než 120 let.

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL HYGIENICKÉ STANICE HL. MĚSTA PRAHY

Ministr zdravotnictví jmenoval k 11. prosinci do funkce ředitele Hygienické stanice hl. města Prahy Vladimíra Možíška. Potvrdil tak doporučení výběrové komise. Nový ředitel již dočasně vedl úřad od rezignace bývalé ředitelky Zdeňky Shumové. Na různých pozicích v rámci hygienické služby působí posledních sedm let. Možíšek vedl Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje.

RESPIRAČNÍ INFEKCE - AKTUÁLNÍ STAV

Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME