FINANČNÍ DAR PRO HOSPIC
Finanční dar ve výši 20 tisíc korun na nákup léků a zdravotnického materiálu získal pro těžce nemocné klienty Domácí hospic Sdílení v Telči. Peníze obdržel od Nadačního fondu Umění doprovázet, který podporuje hospice a rozvoj paliativní péče v ČR již osmnáct let. Celkově nadační fond podpořil tento hospic částkou dosahující téměř 124 tisíc korun.
„Důležitou součástí péče o nevyléčitelně nemocné klienty je nejen léčba bolesti, ale i dalších nežádoucích vedlejších symptomů, které s sebou pokročilá stadia onkologického onemocnění přináší," říká ředitelka hospice Bc. Michaela Čeřovská.
„Tyto negativní projevy jsme schopni eliminovat či úplně odstranit, ale jen s pomocí léků, převážně opiátů a dalšího speciálního zdravotního materiálu, jejichž cena u většiny značně převyšuje úhradu od zdravotních pojišťoven, takže jsme rádi za jakoukoli pomoc, která nám tuto nelehkou situaci pomáhá řešit. Dar Nadačního fondu Umění doprovázet nám pokryje téměř polovinu měsíčních nákladů na tyto léky a potřebný zdravotní materiál," dodává ředitelka hospice.
..................................
Podpořit činnost Nadačního fondu Umění doprovázet můžete i vy:
Více na: https://www.umenidoprovazet.cz/pomozte/
..................................
Domácí hospic Sdílení v Telči poskytuje komfortní péči umírajícím pacientům v Kraji Vysočina a také na Dačicku a Slavonicku. Mezi jeho další služby patří ambulance paliativní medicíny, terénní odlehčovací služba, domácí ošetřovatelská péče, odborné sociální poradenství a půjčovna zdravotních a kompenzačních pomůcek. Nově rozvíjí i poradenství pro pozůstalé. (Kašpar PR)
STÁTNÍ VYZNAMENÁNÍ PRO ZAKLADATELKU LOONA
Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, převzala z rukou prezidenta republiky Petra Pavla státní vyznamenání. Během slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu obdržela v pondělí 28. října medaili za zásluhy o stát v oblasti vědy.
„Je to velká pocta a zároveň obrovský závazek nadále usilovat o zlepšování zdravotní gramotnosti a posilování prevence v Česku i zahraničí a zachránit tak ještě více životů," říká MUDr. Kateřina Šédová. „Jsem hrdá na to, co jsme s Loono týmem pro téma prevence už dokázali. A ještě toho máme spoustu v plánu. A zároveň jsem neskutečně pyšná na preventivní program, který se mi podařilo vybudovat ve Fakultní nemocnici Bulovka," dodává.
Od svého počátku se Loono v čele s Kateřinou zaměřuje na osvětu v oblasti zdraví, zejména pak na prevenci závažných civilizačních onemocnění, jako jsou rakovina, srdeční choroby, sexuálně přenosné nemoci nebo duševní zdraví. Veřejnost vzdělává také o primární prevenci, v tom jí pomáhá také aplikace Preventivka, která připomíná preventivní prohlídky. Uživatelům je aplikace k dispozici zcela zdarma.
Kateřina Šédová vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Během studia byla na stáži ve Vídni, Portu i na Harvard Medical School. Kromě Loono pracuje jako lékařka na Interním oddělení Fakultní nemocnice na Bulovce a vedoucí projektu Centra preventivní péče, který nabídne klientům preventivní vyšetření a další služby.
DVĚ TŘETINY NEMOCNIC U NÁS PRACUJÍ S UMĚLOU INTELIGENCÍ
Celkem 64 procent tuzemských nemocnic využívá nějakou formu umělé inteligence (AI) i při diagnostice nebo zpracování dat. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, do kterého se zapojilo 70 procent všech nemocnic napříč celou ČR, prezentovaného na konferenci AI transformace zdravotnictví, která proběhla v Praze 16. října 2024. Konference byla součástí aktivit připravených pro říjen - Měsíc AI, pořádaných Českou asociací umělé inteligence.
Přibližně 45 procent zástupců nemocnic uvádí, že jim AI pomáhá v klinické praxi, naopak 15 procent mate nebo pro ně žádný přínos nemá. Zbytek ještě dopady využívání AI analyzuje a na jednoznačnou odpověď potřebuje více času.
České nemocnice využívají nejen řešení světových výrobců, jako je Siemens, GE Healthcare nebo QUIBIM, ale i od českých startupů, například Aireen, Carebot nebo Kardi.
AI se využívá nejčastěji v rentgenech a dalších zobrazovacích přístrojích, třeba pří kolonoskopii, ale i v dermatologii nebo patologii. Nové technologie významně zlepšily diagnostiku a léčbu a učinily z radiologie klíčovou součást moderní medicíny. AI pomáhá ale také při vyplňování lékařských zpráv a výkazů.
Největšími překážkami zavádění AI jsou podle zdravotníků váznoucí digitalizace, zastaralé systémy, právní a etické otázky, nedůvěra, ale i nepřesné výsledky. Mnohdy naráží i na neochotu starších zaměstnanců pracovat s novými věcmi nebo na obavy z ohrožení bezpečnosti IT systémů.
Na konferenci AI transformace zdravotnictví se sešla mimořádná skupina lidí od odborníků a českých startupů, jejichž řešení pomáhá léčit a odhalovat včasné zárodky rakoviny ve více než 6 zemích Evropy, až po náměstky, ředitele, primáře, nebo zástupce Ministerstva zdravotnictví. V rámci konference byl představený akční plán pro Česko, aby se do roku 2026 dostalo na přední příčky v implementaci umělé inteligence do zdravotnictví. Akci podpořil záštitou premiér Petr Fiala i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Česká asociace umělé inteligence byla založena v roce 2023 s cílem vytvořit platformu pro vzdělávání, networking, šíření informací, porozumění i hledání příležitostí, jak využívat umělou inteligenci pro lepší budoucnost. (Michna Media)
NOVÉ VÝROBNÍ A DISTRIBUČNÍ CENTRUM PRO EVROPSKÝ LÉKOVÝ TRH
Společnost STADA zahájila provoz nového výrobního závodu a distribučního centra v rumunské Turdě v župě Kluž. Ročně má rozdistribuovat více než 150 milionů balení léčivých přípravků. Výrobní závod v Turdě se zaměří na výrobu a distribuci léků na předpis, jako jsou antidepresiva, antihistaminika, protizánětlivé přípravky, a také prostředků na léčbu cukrovky, vysoké hladiny cholesterolu a hypertenze. Kromě toho vyexpeduje ze svého automatizovaného skladu s kapacitou 7 400 palet široký sortiment spotřebitelských zdravotnických výrobků pro samoléčbu.
„V souvislosti s aktuálními diskusemi o zajištění udržitelných dodávek klíčových léků v Evropě představuje tato významná investice krok k lepší dostupnosti důležitých léků pro pacienty v Evropě," uvedl technický ředitel společnosti STADA Miguel Pagan.
Areál má rozlohu 100 000 m2 a jeho výstavba byla zahájena na konci roku 2022.
Nové centrum využívá nejmodernější dostupné technologie.
Samozřejmostí jsou ekologicky šetrné obalové materiály či fotovoltaické solární panely a nízkoenergetické osvětlení, které minimalizují emise uhlíku.
Již nyní pochází přibližně 45 % spotřeby elektrické energie společnosti STADA z obnovitelných zdrojů, což jí pomáhá zařadit se v oblasti udržitelnosti mezi 6 % nejlepších farmaceutických společností na světě. (Best Communications)
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.
Vzdělávací akce Den pro zdravé plíce se letos uskuteční 22. listopadu od 9 hodin v přednáškovém sále Lékařského domu v Praze. Akce je pořádána u příležitosti Světového dne CHOPN (20. 11.) a klade důraz na potřebu prevence a včasného záchytu plicních onemocnění. Akci bude možné sledovat také online. V rámci Světového dne CHOPN si pak lidé mohou na několika místech v Česku nechat zkontrolovat stav svých plic. • 20. 11. OC Praha Letňany (12.00–18.00) • 21. 11. FN Brno, Klinika nemocí plicních a TBC, pavilon E, Funkční plicní vyšetření (9.00–12.00) • 21. 11. FN Olomouc, Klinika plicních nemocí a TBC, budova H2, 3. patro (8.00–14.00) • 22. 11. Den otevřených dveří, Masarykův onkologický ústav Brno, plicní ambulance Centra pneumologie a intervenční bronchologie, Švejdův pavilon, 2. patro (7.30–12.00 a 13.00–14.30).
Letos se testovací týden koná od 18. do 25. 11. 2024. Ve všech 14 krajích ČR nabídnou odborníci na celkem 97 testovacích místech anonymní testování. Kromě HIV může zájemce žádat také test na žloutenky B a C , eventuálně i na syfilis. Přehled všech testovacích míst s aktuální otevírací dobou testování je k dispozici na: www.tadyted.com