Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KALEIDOSKOP



NOMINACE DO SOUTĚŽE SESTRA ROKU SPUŠTĚNY

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Odborná porota i veřejnost v něm opět ocení zástupce tohoto náročného povolání. Titul Sestra roku bude tradičně udělen ve dvou hlavních kategoriích: Sestra v přímé ošetřovatelské péči a Sestra v sociálních službách, jeden z nominovaných obdrží rovněž ocenění za celoživotní dílo. V online hlasování pak veřejnost rozhodne, kdo si ze slavnostního galavečera odnese titul Sestra mého srdce. Letos podruhé bude udělována i Cena ministra zdravotnictví. Čestné ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství a současně také titul Sestra mého srdce získala v roce 2024 Ilona Vintrová, DiS., která od roku 1999 pracuje jako výjezdová sestra Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. 

Pořadateli soutěže jsou stejně jako v minulých letech EEZY Events & Education se společností HARTMANN - RICO, pro kterou je to již jubilejní, 20. ročník generálního partnerství.

„Anketa Sestra roku je pro nás i pro veřejnost každoročně jedinečnou příležitostí, jak můžeme všichni ocenit nenahraditelnou roli ošetřovatelské péče v tuzemském zdravotnictví. Každý rok máme možnost sledovat silné příběhy nominovaných sester, jejich neuvěřitelné pracovní nasazení a oddanost profesi, kterou si zvolily. Věřím, že i letošní ročník bude takových příběhů plný," uvedl Tomáš Groh, předseda představenstva HARTMANN - RICO.

.................

Nominace do 24. ročníku Sestry roku poběží až do 16. června 2025.

Přihlašování je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

Vyhlášení finalistů: 30. 6. 2025

Galavečer proběhne 30. 10. 2025

..................

„Soutěž je tradičně koncipována dvoukolově. V prvním kole vybere odborná porota měsíčníku Zdravotnictví a medicína z doručených přihlášek trojici finalistů v každé ze dvou hlavních kategorií. Druhé kolo proběhne přímo na slavnostním galavečeru, který se letos uskuteční ve čtvrtek 30. října večer v pražském Kině Lucerna," informuje za pořadatelskou EEZY Events & Education její ředitel, Karel Novotný.

V porotě, která rozhodne o tom, kdo si v říjnu odnese titul Sestra roku ve dvou hlavních kategoriích, zasednou například: prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce; prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., emeritní přednosta Kardiocentra v IKEM; Mgr. Alice Strnadová, MBA, hlavní sestra ČR, ředitelka odboru ošetřovatelství a nelékařských povolání, Ministerstvo zdravotnictví; PhDr. Martina Šochmanová, MBA, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu, hlavní sestra IKEM, prezidentka České asociace sester a řada dalších významných osobností.

Slavnostnímu galavečeru Sestry roku bude i v letošním roce předcházet finále soutěže HARTMANN School Awards, která je určená pro žáky středních zdravotnických škol. Cílem projektu je motivovat středoškoláky, aby se více angažovali v procesu zdravotnické péče v odborném i domácím prostředí a nebáli se přinášet vlastní nápady na jeho zlepšení. Loni se do soutěže přihlásily týmy z přibližně poloviny zdravotnických škol, jichž je celkem 96," doplnil Jan Civín, Governmental Affairs Manager v HARTMANN - RICO.


PILOTNÍ SCREENING DĚTSKÉHO ZRAKU ODSTARTOVAL

Lékaři spustili pilotní program na rok 2025, který pomůže odhalit závažné oční vady u nejmenších dětí včas. Speciální optický přístroj, který se při vyšetření používá, je k dětem přívětivý - dívají se do kamery ve tvaru usměvavého obličeje. Vyšetření je zcela bezbolestné a pro matku ani dítě není stresující.

Cílem je zachytit ty oční vady, které v pozdějším věku nelze léčit. Jde především o zjištění závažných dioptrických vad, jež jsou hlavní příčinou vzniku tupozrakosti, která se vyvíjí v raném dětském věku a postihuje přibližně 10 % populace.

„Prvním vyšetřením by děti měly projít mezi 6.-12. měsícem věku, druhým pak do 18 měsíců věku. Může se stát, že pediatr, ke kterému rodiče se svým dítětem dochází, přístroj v ordinaci nemá. V takovém případě jim lékař doporučí nejbližší ordinaci, kde lze prohlídku absolvovat," říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Dítě při něm hledí do kamery, ze které je vyslán svazek světelných paprsků. Ten se odráží od sítnice oka a po návratu do kamery jej přístroj automaticky vyhodnotí. Následně vytiskne certifikát, zda je zrak v pořádku, nebo jestli vykazuje nějaké odchylky od běžného stavu. V případě pozitivního nálezu odešle dětský lékař rodiče s dítětem k očnímu lékaři.

Pokud se pilotní projekt screeningu zraku v letošním roce osvědčí, měl by se od příštího roku stát součástí běžných preventivních prohlídek v dětském věku jako screeningové vyšetření plně hrazené ze zdravotního pojištění.

„Při vývoji zraku, který probíhá od narození do 3 let, je nutné, aby zrakové vjemy z obou očí byly rovnocenné a ostré a mozek si je mohl spojit v jeden prostorový obraz. Tím přitom také dochází ke správnému vývoji zrakových drah a center. Pokud je obraz z jednoho nebo vzácně i obou očí méně kvalitní, zraková dráha (spojení oka s mozkem) na straně špatně zobrazeného obrázku slábne a její správný vývoj se zastaví, pak utlumí a oko se stává tupozrakým," vysvětluje MUDr. Anna Zobanová, dětská oftalmoložka.

Výsledkem tupozrakosti je ztráta zrakové ostrosti, která se bez léčby ve správném věku dítěte stává trvalou a nevratnou. Podle lékařů je proto ideální zahájit léčbu nejpozději již do 3 let věku dítěte, kdy se jeho zrakový systém vyvíjí a je přizpůsobivý. Léčba kombinuje nošení dioptrických brýlí a tzv. okluzivní terapii, kdy zakrytím lepšího oka na část dne je dítě nuceno používat postižené oko. Důležitou součástí léčby je průběžné sledování kvality zrakové ostrosti očním specialistou. Lidé s tupozrakostí nepoužívají ani s nejlepšími brýlemi jedno oko a mají kvůli tomu problémy s trojrozměrným viděním, tj. odhadem vzdálenosti, a s jemnou motorikou. Nemohou pak vykonávat některá povolání, která kladou velký důraz na zrak nebo jsou spojena s vyšším rizikem poranění očí.

Díky tomuto screeningu lze odhalit závažnou oční vadu bez aktivního zapojení dětí už v době, kdy ještě nemluví. „Screening nám pomůže zachytit nejen tupozrakost, ale i některé jiné vrozené vývojové vady. Zrak ovlivňuje mimo jiné nejen jemnou motoriku, ale i celkovou koordinaci pohybu v prostoru. Neostré vidění tak často limituje děti např. i ve sportovních aktivitách, nehledě pak později na možnosti volby budoucí profese," dodává MUDr. Zobanová. (MaVe PR)


Zpět

ŠÍŘÍ SE ŽLOUTENKA TYPU A

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Za oba bloky můžete získat až 21 bodů. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

DOPORUČUJEME