Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KALEIDOSKOP



PRAKTIČTÍ LÉKAŘI PROTESTUJÍ DVOUDENNÍ STÁVKOU - ZAVŘOU ORDINACE

Tisíce praktických lékařů pro dospělé, ale i pro děti a dorost, zavřou na 2 dny své ordinace. Stane se tak 29. a 30. října 2024. Protestují tím proti návrhu nové úhradové vyhlášky na rok 2025, která podle nich ignoruje potřeby pacientů, a navíc zhorší situaci kolem rozpadu sítě ordinací praktických lékařů.

„Své ordinace teď zavíráme na dva dny, abychom je v budoucnu nemuseli zavřít navždy," říká předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) MUDr. Petr Šonka.

V Česku nyní funguje asi 2 000 ordinací praktických lékařů pro děti a dorost, které pečují přibližně o dva miliony dětí. Ordinací všeobecných praktických lékařů je asi 5 000.

„Více než milion pacientů v ČR nemá přistup k základní primární péči - nemají svého praktického lékaře pro děti a dorost nebo všeobecného praktického lékaře," říká předseda SPL.

Podle VZP je dostupnost péče praktických lékařů pro děti a dorost omezená téměř v polovině správních obvodů obcí s rozšířenou působností (ORP) a všeobecných praktických lékařů ve třetině správních obvodů ORP.

Dle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR zaniklo za posledních 5 let bez náhrady více než 400 ordinací praktiků. Za této kritické situace ministerstvo navrhuje pro segment praktických lékařů na rok 2025 výrazně nižší meziroční nárůst úhrad, než je průměrný růst výdajů na zdravotní péči, což současný stav primární péče určitě nezlepší, naopak to přispěje k její další destrukci," dodává MUDr. Šonka.

Ministerstvo zdravotnictví sice deklarovalo průměrný růst úhrad o 3,3 %, podle nové vyhlášky se ale úhrady praktickým lékařům mají zvýšit pouze o 2,83 %.

„To nevystačí ani k udržení současného stavu, natož pak k nutnému zvýšení kapacit a rozšíření dostupnosti péče poskytované praktickými lékaři," vysvětluje předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost MUDr. Ilona Hülleová.

Oba lékaři zdůrazňují, že úhradová vyhláška jde proti veřejně deklarovaným prioritám ministerstva zdravotnictví: „Návrh úhradové vyhlášky je v přímém rozporu s tím, co ministerstvo deklaruje. V důvodové zprávě výslovně uvádí, že chce podpořit kvalitní a dostupnou primární péči, sama úhradová vyhláška tomu ale neodpovídá. Naopak jednoznačně zvýhodňuje nemocnice, zejména ty ministerstvem přímo řízené, před ostatními segmenty zdravotnictví."

Nerovný přistup ministerstva podle nich poškozuje systém fungovaní zdravotnictví, nerespektuje potřeby pacientů a zhoršuje neutěšený stav primární péče. „Torpéduje také dlouhodobé snahy o zlepšovaní zdravotního stavu české populace tím, že zhoršuje přístup pacientů k základní zdravotní péči, prevenci, screeningu a očkování," doplňuje MUDr. Šonka. „Na tento problém jsme pracovníky ministerstva opakovaně upozornili a předložili několik návrhů řešení, které nebyly vypořádány. I náš poslední návrh směřující ke stabilizaci sítě primární péče a zlepšení dostupnosti péče o děti, seniory a chronicky nemocné, včetně uprchlíků z Ukrajiny, který představuje výdaj ve výši cca 400 milionů korun, zůstal bez jakékoliv reakce," dodává.

Oba předsedové profesních sdružení upozorňují, podle dat ÚZIS v tuzemsku nemělo na konci roku 2023 praktického lékaře přibližně 131 000 dětí ve věku 0-19 let. Bez praktického lékaře pak bylo 794 000 dospělých. (MaVe PR)


PRAHA MAGICKÁ, A HNED NA NĚKOLIK ZPŮSOBŮ

Praha, jak jste ji nikdy neviděli. Přesně takový zážitek slibuje nová interaktivní vizuální expozice Praga Magica, jejíž slavnostní otevření se konalo 2. října v prostorách nádherného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dům prošel kompletní rekonstrukcí pod taktovkou architekta Václava Červenky. Ten je společně s autorem celého projektu Michalem Pacinou a podnikatelem a filantropem Liborem Winklerem hlavním hnacím motorem celého projektu.

Praga Magica se zaměřuje na krásy a mnohdy neznámou historii české metropole, kterou si užijí návštěvníci z řad turistů i rodilých Pražanů. Unikátní filmové záběry s vysokou kvalitou vizuálního provedení v sobě mají zabudovány interaktivní prvky a návštěvníci tak nejsou pasováni pouze do role obyčejných diváků. Naopak se často stávají dynamickou součástí výstavy samotné. V tomto rytmu tak mohou například absolvovat procházku po hladině Vltavy, nahlédnout do útrob staroměstského orloje, vytvořit si vlastní domovní znamení za pomoci umělé inteligence, nebo umístit sami sebe do jedné z koláží pražských soch.

Základem našeho konceptu je představit Prahu jako místo, které je plné nečekaných zážitků a překvapení. Celá interaktivní expozice je koncipovaná jako hra, ve které můžete něco překvapivého i zábavného objevit. Chceme Prahu představit z úhlů a pohledů, ke kterým není úplně snadné se dostat, nebo by vás to třeba ani nenapadlo. Zkrátka v magické Praze je pořád co objevovat a budeme rádi, když se naši diváci vydají na tuto cestu s námi," popisuje nosnou myšlenku expozice Michal Pacina, kreativní ředitel projektu.

To, jak Praga Magica zapadá do konceptu nabídky služeb celého domu, popisuje podnikatel, filantrop a hlavní investor projektu, Libor Winkler: „Už když jsme zvažovali koupi domu U Červené lišky do portfolia naší investiční skupiny RSJ, přáli jsme si ho po rekonstrukci co nejvíce zpřístupnit jak návštěvníkům Prahy, tak na kvalitní služby v centru nalákat samotné Pražany. Prvním krokem bylo otevření restaurace 420 Radka Kašpárka s vynikající českou kuchyní a nyní, kromě nádherných sálů k pořádání nejrůznějších akcí, spouštíme projekt, který ukazuje Prahu z trochu jiné perspektivy. Praga Magica je pro nás s kolegy takovým dítětem, které se bude postupně vyvíjet a s nímž máme ještě mnoho plánů."

..................................

Výstava je k dispozici denně od 11:00 do 21:00

PRAGA MAGICA: Staroměstské náměstí 480/24, Staré Město, Praha 1

Více o výstavě a vstupenky na www.pragamagica.eu

..................................


 

ROZŠÍŘENÍ MOŽNOSTÍ FUNKČNÍ MAGNETICKÉ REZONANCE

Oddělení magnetické rezonance Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) má nyní k dispozici novinky pro funkční vyšetření mozku. Představují významný přínos jak pro výzkum, tak pro klinickou praxi, a otevírají nové možnosti pro diagnostiku a léčbu neurodegenerativních onemocnění. První novinkou je inovativní VisualSystem HD a NNL fMRI systém určený pro klinické zobrazování pomocí fMRI.

„Jedná se o doplněk ke stávajícímu MR přístroji Siemens 3T Skyra. Kromě špičkového výzkumu bude zařízení používáno i při určitých klinických indikacích, které vyžadují zobrazit zapojení specifických mozkových oblastí, například u mozkových tumorů nebo pro zhodnocení postižení zrakové dráhy," uvádí prof. MUDr. Manuela Vaněčková, vedoucí lékařka Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN.

„Funkční magnetická rezonance se již rutinně používá při plánování náročných neurochirurgických operací, aby se předešlo poškození některých důležitých mozkových center. Velký potenciál má v oblasti neurologického, neuropsychologického a psychiatrického výzkumu, kdy nám odhaluje, jak mozek funguje při různých chorobných stavech," říká prof. MUDr. Robert Jech, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Součástí systému je i LCD monitor, na který lze promítat různý obsah - pro pacienty na běžném vyšetření to mohou být obrázky, videa či text. Dále obsahuje rukojeti ResponseGrip umožňující pacientům aktivně reagovat během vyšetření. Součástí je i software nordicAktiva, jenž je klíčový pro sledování a analýzu změn mozkové aktivity.

Druhou novinkou jsou inovativní brýle VisualSystem HD pro vizuální stimulaci během magnetické rezonance, především pak při fMRI. Umožňují sledování očí v reálném čase. Dvě integrované kamery jsou schopné hodnotit bdělost a zapojení pacienta. Brýle umožňují simulaci reálných situací a zkoumání reakcí mozku, což lze využít v kognitivně-behaviorální terapii.

„Výzkumné týmy Neurologické kliniky v současnosti již pracují na unikátním projektu možnosti použití fMRI v tzv. biofeedbacku u pacientů s poruchami řízení pohybu, s jedinečným zacílením na pacienty s Parkinsonovou nemocí, funkční poruchou hybnosti a dystonickými syndromy, kdy pacienti špatně ovládají pohyblivost. Pacienti během vyšetření přímo vidí aktivitu svého mozku a sami se přitom snaží aktivitu určitých oblastí své mozkové kůry zvýšit nebo snížit tak, jak to známe u zdravých osob. Předpokládáme tedy, že funkční magnetická rezonance má velký potenciál stát se v některých indikacích terapeutickým nástrojem," popisuje přínos nového vybavení prof. Jech.

Zařízení bylo pořízeno z Národního plánu obnovy EXCELES, ID: LX22NPO5107 a bude používáno vědci, postgraduálními studenty, biomedicínskými inženýry a radiologickými asistenty ve spolupráci Neurologické a Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN. (tisková zpráva VFN Praha)


POVODNĚ 2024: VEŘEJNÁ SBÍRKA ČERVENÉHO KŘÍŽE

Aktuální povodně v naší zemi si vyžádaly evakuaci řady lidí, kterým voda ohrožuje majetek i vlastní život. Již v pátek 13. 9. zahájil Český červený kříž (ČČK) přípravu k pomoci. V rámci svých humanitárních jednotek nasadil na tři stovky členů, spolupracuje s HZS ČR a orgány obcí a od soboty 14. 9. dopoledne již poskytoval pomoc například na jižní Moravě, ve Slezsku a ve východních Čechách. Od 15.09.2024 se činnost ČČK rozšířila i na severní a střední Moravu a další oblasti. ČCK poskytuje pomoc při nouzovém ubytování, psychosociální podporu, základní zdravotnickou pomoc a další humanitární pomoc. Podle rozsahu škod plánuje i následnou pomoc, jako při podobných katastrofách.

Kontaktními místy pomoci jsou pro občany Oblastní spolky ČČK.

Lidé mohou pomáhat jako dobrovolníci, nebo prostřednictvím veřejné finanční sbírky.

Veřejná finanční sbírka na pomoc Červeného kříže při zářijových povodních: číslo účtu: 333999/2700, variabilní symbol 2404.

Kontakt pro veřejnost:


LÉKAŘI POMÁHAJÍ ZATOPENÝM ORDINACÍM

S následky povodní bojují v Česku také praktičtí lékaři. V zasažených oblastech mají kvůli vyplaveným ordinacím problém zajistit běžnou péči o pacienty.  S žádostí o pomoc se nyní mohou obracet na Společnost všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP. Ta na svém webu zveřejnila, jak mají lékaři, kteří pomoc potřebují, postupovat. Praktici ze zasažených oblastí mohou například dočasně ordinovat u svých kolegů nebo si zažádat o finanční příspěvek na pokrytí škod po povodni.

 „Zcela zásadní je, abychom zajistili péči o pacienty i v těch nejvíce zasažených regionech. Pokud má lékař vytopenou ordinaci, zprostředkujeme mu kontakt na kolegu z blízkého okolí, kterého povodně nezasáhly a u kterého může dočasně vyšetřovat. Jeden z praktiků může například ordinovat dopoledne, druhý v odpoledních hodinách," popisuje doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Prostřednictvím kontaktního formuláře, který je k dispozici na webových stránkách společnosti, mohou lékaři požádat také o finanční příspěvek na pokrytí škod v ordinacích.

„Výbor SVL vyčlenil ze svých rezerv částku 1 milion korun. Na základě podaných žádostí rozdělí komise SVL konkrétní příspěvky mezi jednotlivé lékaře," přibližuje doc. Býma.

O pomoc už někteří praktičtí lékaři požádali - například z Krnova. Největší vlnu zájmu ale SVL ČLS JEP očekává až v nadcházejících dnech. K situaci kolem zatopených ordinací a řešení pomoci zrealizovali zástupci SVL ČLS JEP i webinář, kterého se zúčastnilo přibližně 1 300 praktiků. Speciální oznámení vloží i do časopisu Practicus, který dostávají všichni praktičtí lékaři. (MaVe PR)


Zpět

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024.

ZPRÁVA O ČERNÉM KAŠLI

K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.

DOPORUČUJEME