Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KALEIDOSKOP



DVĚ TŘETINY NEMOCNIC U NÁS PRACUJÍ S UMĚLOU INTELIGENCÍ

Celkem 64 procent tuzemských nemocnic využívá nějakou formu umělé inteligence (AI) i při diagnostice nebo zpracování dat. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, do kterého se zapojilo 70 procent všech nemocnic napříč celou ČR, prezentovaného na konferenci AI transformace zdravotnictví, která proběhla v Praze 16. října 2024. Konference byla součástí aktivit připravených pro říjen - Měsíc AI, pořádaných Českou asociací umělé inteligence.

Přibližně 45 procent zástupců nemocnic uvádí, že jim AI pomáhá v klinické praxi, naopak 15 procent mate nebo pro ně žádný přínos nemá. Zbytek ještě dopady využívání AI analyzuje a na jednoznačnou odpověď potřebuje více času.

České nemocnice využívají nejen řešení světových výrobců, jako je Siemens, GE Healthcare nebo QUIBIM, ale i od českých startupů, například Aireen, Carebot nebo Kardi.

AI se využívá nejčastěji v rentgenech a dalších zobrazovacích přístrojích, třeba pří kolonoskopii, ale i v dermatologii nebo patologii. Nové technologie významně zlepšily diagnostiku a léčbu a učinily z radiologie klíčovou součást moderní medicíny. AI pomáhá ale také při vyplňování lékařských zpráv a výkazů.

Největšími překážkami zavádění AI jsou podle zdravotníků váznoucí digitalizace, zastaralé systémy, právní a etické otázky, nedůvěra, ale i nepřesné výsledky. Mnohdy naráží i na neochotu starších zaměstnanců pracovat s novými věcmi nebo na obavy z ohrožení bezpečnosti IT systémů.

Na konferenci AI transformace zdravotnictví se sešla mimořádná skupina lidí od odborníků a českých startupů, jejichž řešení pomáhá léčit a odhalovat včasné zárodky rakoviny ve více než 6 zemích Evropy, až po náměstky, ředitele, primáře, nebo zástupce Ministerstva zdravotnictví. V rámci konference byl představený akční plán pro Česko, aby se do roku 2026 dostalo na přední příčky v implementaci umělé inteligence do zdravotnictví. Akci podpořil záštitou premiér Petr Fiala i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Česká asociace umělé inteligence byla založena v roce 2023 s cílem vytvořit platformu pro vzdělávání, networking, šíření informací, porozumění i hledání příležitostí, jak využívat umělou inteligenci pro lepší budoucnost. (Michna Media)


NOVÉ VÝROBNÍ A DISTRIBUČNÍ CENTRUM PRO EVROPSKÝ LÉKOVÝ TRH

Společnost STADA zahájila provoz nového výrobního závodu a distribučního centra v rumunské Turdě v župě Kluž. Ročně má rozdistribuovat více než 150 milionů balení léčivých přípravků. Výrobní závod v Turdě se zaměří na výrobu a distribuci léků na předpis, jako jsou antidepresiva, antihistaminika, protizánětlivé přípravky, a také prostředků na léčbu cukrovky, vysoké hladiny cholesterolu a hypertenze. Kromě toho vyexpeduje ze svého automatizovaného skladu s kapacitou 7 400 palet široký sortiment spotřebitelských zdravotnických výrobků pro samoléčbu.

„V souvislosti s aktuálními diskusemi o zajištění udržitelných dodávek klíčových léků v Evropě představuje tato významná investice krok k lepší dostupnosti důležitých léků pro pacienty v Evropě," uvedl technický ředitel společnosti STADA Miguel Pagan.

Areál má rozlohu 100 000 m2 a jeho výstavba byla zahájena na konci roku 2022.

Nové centrum využívá nejmodernější dostupné technologie.

Samozřejmostí jsou ekologicky šetrné obalové materiály či fotovoltaické solární panely a nízkoenergetické osvětlení, které minimalizují emise uhlíku. 

 

Již nyní pochází přibližně 45 % spotřeby elektrické energie společnosti STADA z obnovitelných zdrojů, což jí pomáhá zařadit se v oblasti udržitelnosti mezi 6 % nejlepších farmaceutických společností na světě. (Best Communications)


KURZ PRO RODIČE DĚTÍ S ÚZKOSTÍ

Na 140 000 dětí a mladistvých se v Česku podle odhadů odborníků potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje testování kurzu Bez obav - jak vyzrát nad strachy dětí. Kurz bude nabízen zdarma ve 14 městech napříč ČR a zájemci se do něj mohou hlásit do 6. prosince 2024.

„Podle Českého statistického úřadu žilo na konci roku 2023 v České republice 2,2 milionu dětí a dospívajících do 18 let věku. Celosvětově se zhruba 6,5 % dětí a mladistvých potýká s úzkostnými poruchami, v Česku by tomu tedy odpovídalo přibližně 140 000. Podle nejnovějších dostupných dat ÚZIS za rok 2022 se s neurotickými, stresovými a somatomorfními poruchami, mezi něž úzkostné poruchy spadají, ambulantně léčilo 13 186 dětí a mladistvých mladších dvaceti let, z toho 3 935 dětí ve věku 7-15 let. To znamená, že mnoho z těch, kteří potřebují pomoc, ji včas nevyhledají či nedostanou," vysvětluje MUDr. Matěj Kučera, evaluátor a výzkumník z NUDZ.

Kurz Bez obav - jak vyzrát nad strachy dětí je určen rodičům dětí ve věku 7-12 let trpících úzkostmi. „Tento kurz, založený na technikách kognitivně-behaviorální terapie (KBT), byl původně vytvořen ve Velké Británii, kde se dlouhodobě osvědčuje jako efektivní program založený na důkazech. V minulém roce jsme tento kurz přizpůsobili pro české prostředí a pilotně otestovali v Karlovarském kraji. Nyní budeme jeho účinnost ověřovat napříč republikou, díky čemuž jej můžeme zdarma nabídnout více než dvěma stovkám rodičů," popisuje Marie Polášková, MSc., vedoucí projektu Bez obav z NUDZ.

Rodiče si v kurzu osvojí techniky pro rozpoznání úzkostných myšlenek dítěte. Získají nástroje, jak spolu s dítětem úzkostné myšlenky a strachy zvládat a poskytovat svým dětem efektivní podporu při budování jejich samostatnosti. Své zkušenosti navíc mohou sdílet v bezpečném prostředí s ostatními rodiči.

Zájemci o kurz naleznou informace a předběžnou přihlášku na https://dzda.cz/rodice

Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny. (NUDZ)


Zpět

NOVÝ ŘEDITEL HYGIENICKÉ STANICE HL. MĚSTA PRAHY

Ministr zdravotnictví jmenoval k 11. prosinci do funkce ředitele Hygienické stanice hl. města Prahy Vladimíra Možíška. Potvrdil tak doporučení výběrové komise. Nový ředitel již dočasně vedl úřad od rezignace bývalé ředitelky Zdeňky Shumové. Na různých pozicích v rámci hygienické služby působí posledních sedm let. Možíšek vedl Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje.

RESPIRAČNÍ INFEKCE - AKTUÁLNÍ STAV

Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME