Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KALEIDOSKOP



TESTOVÁNÍ DECHOVÝCH ANALYZÁTORŮ RAKOVINY JDE DO FINÁLE

Rychlé a neinvazivní dechové testy v ordinacích praktických lékařů by mohly brzy odhalit rakovinu jícnu, žaludku, slinivky břišní, či tlustého střeva. Ambiciózní projekt nyní vstoupil ve Spojeném království do závěrečných klinických zkoušek. Pokud budou testy úspěšné, mohly by být rakovinové dechové testy za několik let použity k určení nádorů v raných fázích jejich vývoje. Analyzátor dechu má potenciál zachránit tisíce životů a ušetřit miliony v nákladech na zdravotní péči, jak tvrdí jeho vývojáři.

Tato technika je primárně zaměřena na detekci rakoviny střev, včetně rakoviny jícnu, žaludku, slinivky břišní a tlustého střeva, ale mohla by být také použita k přesnému určení případů rakoviny jater. Celkově tyto nádory tvořily více než 20 % všech případů rakoviny na světě, uvedl vedoucí projektu, profesor George Hanna z Imperial College London. „Na této technice pracujeme více než 15 let a nyní jsme dosáhli fáze, kdy procházíme závěrečnými klinickými zkouškami," říká lékař.

"Některé těkavé látky se zvyšují, některé klesají s rozvojem rakoviny. Vybrali jsme panel 15 těchto organických látek, které jsou zvláště citlivé na příchod nádoru. Když se koncentrace těchto těkavých látek změní, ovlivní to množství, která jsou vydechována. Tím, že je shromáždíme a analyzujeme pomocí speciálních algoritmů, můžeme určit, jaký druh nádoru se tvoří, "upřesňuje metodu prof. Hanna, přednosta Chirurgické a onkologické kliniky Imperial College London. (theguardian.com)


 

MUZEJNÍ NOC NA JEDNIČCE

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například přednáška o kosterních pozůstatcích Karla IV.

„Na naší fakultě pracují skuteční odborníci, kteří umí hovořit velice poutavě," láká zájemce děkan 1. LF UK profesor Martin Vokurka. „Návštěvníci tedy určitě neprohloupí, když si některou z přednášek přijdou poslechnout," dodává.

Na přednášky je třeba se zaregistrovat.

Samotné prohlídky začnou v 19 hodin, možnost navštívit některé z míst pak bude trvat až do 23 hodin. Návštěvníkům fakulta zpřístupní Muzeum normální a srovnávací anatomie v Anatomickém ústavu, kde mohou vidět zrestaurovanou kostru plejtváka. Jedná se o výjimečný exponát, na kostře jsou totiž zachovány i některé měkké tkáně. Kromě plejtváka budou k vidění také jedinečné exponáty živočichů, kteří již vyhynuli nebo jim vyhynutí hrozí, a preparáty různých orgánů lidského těla. Stomatologické muzeum Jana Jesenského na Stomatologické klinice zase nabídne světově unikátní škálu exponátů včetně velké komparativní anatomické sbírky chrupů a lebek. „Otevíráme místa, která nejsou široké veřejnosti běžně dostupná. Zájemce tak čeká opravdu nevšední zážitek," vyzdvihuje děkan 1. LF UK.

Během muzejní noci se pro návštěvníky otevře i proslulý Faustův dům, kde sídlí Akademický klub 1. LF UK a kde bude k dispozici občerstvení. Občerstvit se bude možné také ve dvoře Anatomického ústavu. Na všech stanovištích bude připraven bohatý doprovodný program se zdravotnickou tématikou. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky dentální hygieny, prevence kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny prsou a varlat, zábavné chemické pokusy, nemocnici pro medvídky a mnoho dalšího. 

PROGRAM MUZEJNÍ NOCI NA JEDNIČCE V PÁTEK 16. 6. 2023

16:30-17:30

Přednáškové odpoledne ve velké posluchárně Anatomického ústavu, U nemocnice 3, Praha 2 (nutná rezervace)
Karel IV. - otec vlasti, jak ho neznáme, prof. Jan Bartoníček, Klinika ortopedie 1. LF UK a ÚVN Praha a Anatomický ústav 1. LF UK
Stomatologické muzeum prof. Jesenského v běhu stoletím, Mgr. Magdalena Česneková, doc. Otakar Brázda, Stomatologická klinika 1. LF UK a VFN
Procházka v muzeu srovnávací anatomie, MUDr. Ivo Klepáček, Anatomický ústav 1. LF UK

19:00-23:00

Otevření muzeí 1. LF UK veřejnosti (vstup volný)
Muzeum normální a srovnávací anatomie (U Nemocnice 3, Praha 2)
Stomatologické muzeum Jana Jesenského (Kateřinská 32, Praha 2)
Faustův dům (Karlovo náměstí 40, Praha 2)


MNOHO REVMATIKŮ NEMÁ ÚČINNOU LÉČBU

V českých nemocnicích nebo soukromých ambulancích působí přibližně 200 revmatologů. Přitom v ČR žije v současnosti s diagnózou revmatoidní artritidy přibližně 90 000 lidí a každoročně přibívá asi tři tisíce nových pacientů. Přestože trpí bolestivým onemocněním, musí za lékařem cestovat i 150 kilometrů.

„V průměru tedy máme jednoho lékaře na 50 tisíc obyvatel, což je opravdu málo. Sice nejsme v Evropě nejhorší, ale většina států je na tom lépe. Potřebovali bychom jich dvakrát tolik," říká prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP a vedoucí Oddělení experimentální revmatologie v Revmatologickém ústavu v Praze.

Problémem je i nerovnoměrné rozložení revmatologů v zemi. Nejhorší situace s nedostupností lékařů je například v kraji Ústeckém nebo na Vysočině a zhoršuje se.

„Stejně jako nám stárnou a ubývají lékaři, tak stárnou a přibývají pacienti. Určitou formou revmatického onemocnění u nás trpí stovky tisíc pacientů, do budoucna to možná budou miliony a reálně hrozí, že o ně nebude mít kdo pečovat," říká MUDr. Tomáš Doležal, Ph.D., farmakoekonom a ředitel společnosti Value Outcomes.

Experti upozorňují i na další bolest, která sužuje systém péče o pacienty s revmatoidní artritidou: „V Česku máme tisíce pacientů, kteří nejenže nemají tu nejvhodnější léčbu, ale bohužel mnohdy nemají vůbec žádnou účinnou léčbu. Obecně máme extrémně málo dat o tom, jak vypadá péče o revmatologické pacienty mimo centra biologické léčby, a proto nemůžeme plošně sledovat její kvalitu," popisuje Edita Müllerová, předsedkyně pacientské organizace Revma Liga.

Odborníci volají i po tom, aby více ambulancí a revmatologických pracovišť získalo status specializovaného centra se zvláštní smlouvou, a mohlo tak pacientům s revmatoidní artritidou podávat moderní biologickou léčbu. Tu má v Česku nyní nasazenou asi 10 % pacientů, podle expertů by to však mělo být až 20 %.

„Samozřejmě bychom si přáli, aby biologická léčba byla dostupná co největšímu počtu pacientů, kteří na ni mají nárok. Lidé chtějí být léčeni, žít díky tomu normální životy a tohle je jeden ze způsobů, jak toho dosáhnout," říká Müllerová.

Scházející revmatologové léčí i další choroby podobného typu jako Bechtěrevova choroba, systémový lupus, sklerodermie, myozitida a další. I proto volají experti po krocích, které by tuto neradostnou situaci alespoň trochu změnily k lepšímu.

Akutní nedostatek revmatologů nevyřešíme z roku na rok. Věřím, že je nutné začít už od systému vzdělávání, aby byl obor atraktivnější a my jsme alespoň zastavili trend úbytku lékařů. Nicméně musíme hledat i způsoby, jak zefektivnit stávající systém, například větší spoluprací s praktickými lékaři, aby revmatiky mohli ošetřovat podobně jako kardiaky nebo diabetiky," vysvětluje prof. Šenolt. (MaVe PR)


ČASP JE NOVÝM ČLENEM RADY PRO REKLAMU 

Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny (ČASP) je zájmové sdružení právnických osob založené v roce 2000. Asociace reprezentuje společné zájmy svých členů - výrobců a distributorů doplňků stravy, a to jak na národní, tak i na mezinárodní úrovni. Hlavním cílem ČASP je aktivně se podílet na utváření přiměřeného a vyváženého legislativního rámce pro produkty podporující zdraví.

„Vítáme zapojení České a slovenské asociace pro speciální potraviny do Rady pro reklamu. Spojuje nás úsilí minimalizovat neetickou reklamu zaměřenou na spotřebitele, kteří jsou při hledání alternativ léčby nebo péče o své zdraví mimořádně zranitelní," říká Marek Hlavica, ředitel Rady pro reklamu.

„Do Rady pro reklamu jsme se rozhodli vstoupit z důvodu pravidelného získávání informací pro naše členy z oblasti reklamy. Členové asociace se zavazují dodržovat vlastní etický kodex pro prodej a marketing, který jde nad rámec platné legislativy ČR a SR. Věřím proto, že jim naše členství v Radě pro reklamu přinese užitek a pro spotřebitele bude také jistou garancí, že členové ČASP postupují dle zákona, jak při výrobě doplňků stravy, tak následně u jejich propagace," říká Bohumil Hlavatý, předseda etické komise České a slovenské asociace pro speciální potraviny.  Více na https://www.casponline.cz/


PREVENTIVKA UČÍ ZODPOVĚDNOSTI KE ZDRAVÍ

V říjnu minulého roku spustila nezisková organizace Loono mobilní aplikaci Preventivka, která se již více než 30 tisícům uživatelů stala jejich osobním průvodcem prevencí. Preventivka ukazuje, na jaké preventivní prohlídky by měl uživatel chodit, pohlídá jejich termíny a přiblíží, co od nich očekávat. Poskytuje také prostor pro přidání prohlídek u dalších specialistů, například na alergologii, endokrinologii, dentální hygieně a dalších. Každý měsíc připomíná samovyšetření prsou, varlat i kůže a nabízí podrobné návody, jak během něj postupovat. Také vyhledává specialisty v okolí uživatele a nabízí ověřené a srozumitelné informace o prevenci závažných onemocnění na jednom místě.

Aplikaci si stáhlo již téměř 32 tisíc uživatelů. Skoro 4 800 z nich si naplánovalo nebo absolvovalo preventivní prohlídku, kterou do té doby zanedbávalo, a více než 8 a půl tisíc si s její pomocí pravidelně samovyšetřuje prsa, kůži nebo varlata.

Díky tomu si uživatelé odhalili již více než 700 nálezů, 27 z nich byly zhoubné nádory.

 

Tým Loono chystá tento rok pro uživatele nové funkce. Nově aplikace provede také očkováním a benefity, které nabízí zdravotní pojišťovny. Přidá také další edukační články o zdraví a prevenci. Vznik nových funkcí podpořila Nadace PPF. Její podporu Loono využije také k rozšíření aplikace do regionů. Preventivka je k dispozici zdarma. Zájemci si ji mohou stáhnout jak pro iOS, tak pro Android. (Loono)


GALAXIE BAREV

Po úspěšném uvedení unikátního projektu Svět medúz, největšího evropského medúzária na střeše obchodního centra Arkády Pankrác, se Praha od 2. června dočká další rarity. V pražském obchodním centru Westfield Chodov vznikla nová zábavní zóna pro celou rodinu s názvem Galaxie barev, která svým vzhledem připomíná nekonečný vesmír plný hypnotizujících barev a zářivých světelných efektů. Na ploše 1 225 metrů čtverečních návštěvníci naleznou nejen největší robotickou show svého druhu na světě, ale také prostory plné interaktivního umění, které si sami mohou dokonce vyzkoušet.

Dohromady se zde přitom nachází 600 metrů čtverečních zrcadel a 250 milionů pixelů.

„Na myšlenku vytvořit podobný prostor jsme přišli během covidu, kdy jsme se s rodinou doma nudili. Jednoho dne nás napadlo si doma vyrobit obraz kyvadlovou technikou. Více než samotný výsledek, nás ale zaujal proces tvorby. A to tak, že jsem se na konci roku 2022 rozhodl vytvořit vlastní ateliér Playpaper, kde by si lidé tuto techniku mohli sami vyzkoušet. Nápad se osvědčil natolik, že jsem se ho rozhodl zrealizovat ve velkém. Galaxie barev je pro mě tedy interaktivní galerie, která ukazuje abstraktní cestu k tvorbě obrazu," komentuje nové prostory jejich majitel, Vojtěch Pluhař.

Mezi instalace patří například kaleidoskop v nadživotní velikosti, do kterého je možné vstoupit, zrcadlový tunel s barevnou řekou nebo obrovské šestihranné LED televize ve tvaru krychle, které mají úhlopříčku přes tři metry a k tomu všemu se ještě točí. 

„Děti si mohou vyzkoušet i digitální malování na velkých obrazovkách a své výtvory následně vytisknout na hrnek, tričko, obraz nebo puzzle. Naše technologie dokonce umožňuje i vytvořit NFT," doplňuje Pluhař.

Lidé mohou Galaxii barev navštívit v otevírací době nákupního centra OC Westfield Chodov. (media:list)


RODIČE NEŘEŠÍ PITNÝ REŽIM DĚTÍ

Voda a vhodné nápoje hrají klíčovou roli ve zdravém vývoji dětí, dostatečný pitný režim pomáhá udržovat tělesnou teplotu, zabraňuje dehydrataci a podporuje správnou funkci těla. Jenže podle průzkumu agentury SANEP pro Sdružení sportovních svazů ČR (SSS ČR) 66 % rodičů pitný režim svých dětí neřeší.

„Učení se správnému pitnému režimu je důležitou součástí výchovy ke zdravému životnímu stylu. Rodiče by měli vést své děti k tomu, aby se ho naučily samostatně sledovat a vědomě ho dodržovat. Jinak hrozí, že budou konzumovat energetické nápoje, na které varovně upozorňuje Světová zdravotnická organizace," říká Zdeněk Ertl, předseda SSS ČR, které je s počtem téměř 500 000 členů druhou největší sportovní organizací v zemi.

Do průzkumu se zařadilo více než 5 tisíc respondentů a pouze 22 % rodičů se aktivně zabývá správným doplňováním tekutin u svých dětí, pravidelně ale jen 8,5 % z nich. Přitom děti by měly pít dostatek tekutin průběžně po celý den, množství nápoje se liší v závislosti na věku, pohlaví, hmotnosti i úrovni fyzické aktivity. Univerzálně nejlepší je čistá neperlivá voda, ale vhodné jsou i další nízkokalorické nápoje bez přidaného cukru.

Pitný režim je při sportovních výkonech důležitou součástí. S rostoucí náročností výkonů se zvyšuje potřeba konzumace speciálních sportovních nápojů, které pomáhají udržovat správnou rovnováhu elektrolytů v těle a také podporují rychlejší regeneraci po sportovních aktivitách," dodává Zdeněk Ertl.

Děti by také neměly pít větší množství nápojů obsahujících kofein, energetické nápoje a nebo colu. Ty totiž mohou vést k nadměrné stimulaci nervového systému a způsobit nežádoucí vedlejší účinky, jako je nespavost, úzkost a podrážděnost apod."

Situace na základních a středních školách je však jiná, tekuté „nakopávače" jsou běžnou součástí pitného režimu. Přitom mnohé výzkumy z posledních desetiletí zjistily, že účinky energetických nápojů mají vliv na zdraví dětí - vysoký obsah kofeinu v těchto nápojích může vést k poškození zdraví. „Děti mohou trpět nespavostí, podrážděností, bolestí hlavy, energetické nápoje ve vyšším množství mají vliv na kognitivní funkce, emoční stabilitu a vše vede k možnostem vzniku závislosti," varuje Zdeněk Ertl. (Uhlirmedia)


Z RECYKLOVANÉ KARTY LAVIČKA NEBO OBROUČKY BRÝLÍ

Jak jsme vás v Kaleidoskopu již informovali, vybírá společnost Sodexo Benefity, největší poskytovatel benefitů v České republice, od svých klientů stravenkové i benefitní plastové karty, kterým vypršela expirace, a recykluje je v užitečné produkty. Sodexo stejně jako loni spojilo své síly se společností Plastmakers, která z použitého plastu vyrábí například obroučky slunečních brýlí, stojánky na mobily, obaly na květináče a také nábytek s originálním designem.

Zdá se to být jen malý krok, ale pokud by takto postupovali všichni emitenti karet, byla by to velká věc. Možná i proto Francouzsko-česká obchodní komora ocenila projekt recyklace plastových karet společnosti Sodexo Benefity 1. místem v kategorii Společenská odpovědnost firem. Nejde však o jediný úspěch tohoto CSR projektu. Už loni ho porota prestižních cen SDGs (Sustainable Development Goals neboli cíle udržitelného rozvoje) od OSN v Česku zařadila do TOP 20 nejlepších projektů v kategorii Cirkulární ekonomika.

 „Letos se nám podařilo vybrat 6254 benefitních a stravenkových karet, kterým vypršela platnost. Tyto plastové karty tak neskončí ve směsném odpadu, ale najdou další využití. Znovuzpracování plastového odpadu považujeme z hlediska udržitelnosti za téma číslo jedna. Doba rozpadu plastu je totiž dlouhá," říká Tereza Knířová, mluvčí společnosti Sodexo Benefity, a připomíná, že jde již o třetí ročník akce: „Když jsme s projektem začínali, doufali jsme, že budeme mít nějaké následovníky, ale zatím nevím o žádné jiné firmě, která by tímto způsobem karty vybírala a následně na své náklady recyklovala. O to více nás těší, že naši klienti do toho šli už potřetí s námi."

„Se Sodexo jsme vymysleli způsob, jak karty efektivně zpracovat a vdechnout jim nový život. Inovativní přístup spočívá ve využití tvaru karet bez nutnosti jejich dalšího drcení a tepelného zpracování. Tím se docílí energeticky úsporného recyklačního procesu. Je pro nás prioritou, aby byl výrobek opravdu užitečný a nevyrobili jsme jen další plastový odpad," vysvětluje Tomáš Kolečář, zakladatel společnosti Plastmakers.

Foto: Plastmakers

Společnost Sodexo Benefity navíc za každou vybranou kartu věnuje 10 korun Nadaci Partnerství, která v rámci programu Sázíme budoucnost podporuje po celé republice výsadbu stromů. „Peníze, které díky sběru karet Sodexo získáme, putují na výsadby a péči o stromy. Nové stromy vysazují dobrovolníci z řad obcí, neziskovek, škol a farností ve spolupráci s místními partnery, kteří jsou i budoucími garanty následné péče. Jen loni se díky partnerům jako je Sodexo podařilo podpořit 65 výsadeb. Po celé České republice vznikají nové aleje, remízky a větrolamy, které zkrášlují své okolí, ale také zadržují vodu a zmírňují dopady eroze a horka," vysvětluje Anna Poledňáková, vedoucí iniciativy Sázíme budoucnost.

Zdroj: komunikační agentura Seteva


Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie