Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyKNIŽNÍ NOVINKYPavel Řehulka
Migréna - Moderní diagnostika a léčba
Maxdorf 2023, 204 str., edice Jessenius
ISBN: 978-80-7345-761-7
Cena: 495 Kč
Formát: 125 × 190 mm, brožovaná

Migréna patří mezi primární bolesti hlavy a je onemocněním se závažným dopadem na život pacienta i společnosti. Projevuje se opakovanými záchvaty bolesti hlavy s obtěžujícími doprovodnými příznaky, zátěž ze symptomů migrény se pochopitelně násobí u pacientů s vysokou frekvencí záchvatů a vede k celkovému snížení kvality života. Jednoroční prevalence migrény dosahuje až 15 % celkové populace a dosahuje svého maxima v období produktivního věku. Ačkoliv patofyziologie tohoto onemocnění není zcela objasněna, některé neurobiologické mechanismy jsou dostatečně známé a našly již své terapeutické využití, a to jak v akutní, tak preventivní léčbě. Důvodem k optimismu je vývoj nových léčiv a s nimi související vlna zájmu o tuto oblast medicíny.

MUDr. Pavel Řehulka, Ph.D., je přední český specialista v oblasti migrény, působí v Centru pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy I. neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny a LF MU v Brně.


Martin Vokurka, Jan Hugo
Praktický slovník medicíny, 12. aktualizované vydání
Maxdorf 2023, 496 str.
ISBN: 978-80-7345-770-9
Cena: 695 Kč
Formát: 154 × 230 mm, pevná

Praktický slovník medicíny se v průběhu posledních 20 let stal základním a nepostradatelným zdrojem informací o zdraví a nemocech v ČR.

Od roku 1994 se v jedenácti postupně doplňovaných vydáních prodalo již přes 100 000 výtisků této oblíbené publikace. I v době velkého zájmu o alternativní medicínu si Praktický slovník medicíny získal respekt právě důsledným hájením pozice klasické odborně podložené medicíny.


Dirk de Wachter
Hraniční doba
Konec normálních časů?
Překlad Milena Nováková
Portál, 2023
Váz., 304 s., 499 Kč 

Podle autora je dnes populární diagnóza hraniční porucha osobnosti. Dirk de Wachter věnuje u každého diagnostického vodítka této nemoci zamyšlení, nakolik je příznačné nejen pro lidi s touto nemocí, ale vůbec pro typické jedince doby. Do jaké míry nás charakterizují nestabilní vztahy? Ztráta smyslu a prázdnota? Jak s touto diagnózou souvisí honba za svobodou, slastí a úspěchem? Na konci autor nabízí naději: Může nás zachránit umění, hledání smyslu, pouto s druhými, každodenní drobné laskavosti? 


Matthew McKay a kol.
Jak zvládat silné emoce
a osedlat svůj hněv
Překlad Ivo Müller
Portál, 2023
Brož., 128 s., 269 Kč

Reagujete na obtíže hněvem? Možná nejste sami. Tato kniha vám nabízí strategie, s jejichž pomocí dokážete destruktivitu svého hněvu proměnit v pozitivní emoci. Naučíte se svůj hněv ovládat a pochopíte, co je jeho spouštěčem. Naučíte se, jak se osvobodit z pasti hněvu, ve které jste uvízli, i jak si sami zlepšit pocit osobní pohody.


Michael Václavík
Skryté příčiny duševních strastí
Psychoterapie do kapsy
Portál, 2023
Brož., 280 s., 399 Kč

Mentální anorexie, deprese, závislost na alkoholu, potíže otěhotnět, sebepoškozování, tetanie a panická porucha... Lze porozumět složitým mechanismům, o kterých mluví psychoanalýza, aniž bychom byli zkušení odborníci? Tato kniha se o to snaží. Pro svou odbornost může sloužit jako učebnice, formou je ale určená pro širokou laickou veřejnost. Bez cizích slov a komplikovaných termínů, zato s řadou ukázek z hodin psychoterapie představuje témata, kvůli nimž lidé často vyhledávají psychoterapeutickou péči.


Jarmila Křížová a kol.
Jak přežít (nejen) první službu (nejen) na JIP
Maxdorf 2023
edice Jessenius
ISBN: 978-80-7345-765-5
198 str., formát: 125 × 190 mm, brožovaná
Cena: 495 Kč

Mimořádně atraktivně zpracovaná příručka určená primárně lékařům v intenzivní medicíně, včetně těch, kteří v oboru teprve začínají. Obsahuje praktické bodové návody pro všechny důležité situace, se kterými se lékař při službě může setkat a na které musí umět zareagovat.


Nina Benáková a kol.
Moderní farmakoterapie v dermatologii, 2. doplněné vydání
Maxdorf 2023, 728 str., edice Jessenius
ISBN: 978-80-7345-766-2
Cena: 1195 Kč
Formát: 160 × 225 mm, brožovaná

Druhé doplněné vydání mimořádně úspěšné publikace, která zásadně ovlivnila preskripci léků v české a slovenské dermatologii. Autorský kolektiv složený z uznávaných odborníků se zaměřuje na praktické konkrétní návody k preskripci. Publikace je určena jak pro každodenní použití v praxi, tak pro přípravu ke specializačním zkouškám. Aktuální informace na úrovni roku 2023, včetně biologické a molekulárně cílené léčby.


Tomáš Fait
Antikoncepce, 4. aktualizované vydání
Maxdorf 2023, 150 str., edice Farmakoterapie pro praxi
ISBN: 978-80-7345-773-0
Cena: 245 Kč
Formát: 110 × 190 mm, brožovaná  

Čtvrté vydání mimořádně úspěšné knížky, která podává prakticky použitelný přehled o aktuálním stavu antikoncepce v ČR. Dominantou knihy je hormonální antikoncepce (kombinovaná a čistě gestagenní), nitroděložní tělíska, nitroděložní systémy s levonorgestrelem a emergentní kontracepce, autor rovněž probírá přirozené metody plánování rodiny, metody bariérové, spermicidy či sterilizaci. Speciální kapitoly jsou věnovány užívání antikoncepce u adolescentek, žen perimenopauzálních a žen s interními riziky.

Kniha je určena gynekologům a odborníkům na plánování rodiny.


Tereza Ettlerová
Soft skills v medicíně
Maxdorf 2023, 176 str., edice Jessenius
ISBN: 978-80-7345-767-9
Cena: 395 Kč
Formát: 131 × 210 mm, brožovaná

V oblasti medicíny hraje odbornost klíčovou roli z pohledu zdravotníků. Jejich znalosti a zkušenosti nabyté během mnohaleté praxe jsou neocenitelné. Pacienti, klienti a jejich rodiny hledají u lékařů kromě vysoké profesionální zdatnosti i pochopení, schopnost porozumění, komunikace nebo empatie. Očekávají od zdravotníků schopnosti označované jako soft skills. Pokud se lékaři a lékařky chtějí stát naprostými špičkami ve svém oboru, pak už jen odborná medicína nestačí. Soft skills a jejich využití v medicínské praxi, mezi zdravotníky i směrem k pacientům, odlišuje ty nejlepší od dobrých.

Krátké, základní, výstižné a praktické informace jsou určeny cíleně zdravotníkům.


Voňavé léčivé pohádky
aneb jak používat aromaterapii s dětmi

 

Česká značka přírodní aromaterapeutické kosmetiky Nobilis Tilia společně s autorkou a diplomovanou aromaterapeutkou Adélou Zrubeckou přichází s novou knihou Voňavé léčivé pohádky. Dvanáct pohádek v sobě propojuje příběh, vůni éterického oleje a ošetření potíží jako je například spálenina, kašel, rýma, bolest bříška nebo odřené koleno. Jak říká sama autorka, knížka má být pomocníkem pro všechny rodiče, kteří chtějí používat aromaterapii při řešení běžných zdravotních potíží svých dětí a pomocí příběhů (a čichové paměti) se děti naučí, které oleje jim pomohou, když jim není dobře. Knihu zdobí ilustrace Barbary Gyönyör, která tvořila i design předcházející knihy autorky, Aromaterapie podle zvěrokruhu. 

K zakoupení na Voňavé léčivé pohádky - Nobilis Tilia


Zpět

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie