Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NADĚJNÉ MOLEKULY

NOVÉ INDIKACE PRO KOLCHICIN

Alkaloid kolchicin - látka pro léčbu dny, aspirovala během pandemie Covid-19 na jednu z možných terapeutických molekul. Nyní ji FDA schválil k prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

MŮŽE KVASINKA OVLIVNIT PAMĚŤ A ZPŮSOBIT DEMENCI?

Vždy v této nové rubrice najdete krátký informativní článek, zdroj pro případné detailní prostudování problematiky a komentář autora, Mgr. Karla Šlégra.

ANTIKONCEPČNÍ PILULKY - VÝRAZNĚ ZVÝŠENÉ RIZIKO DEPRESE

Zajímavosti ze světa medicínské vědy a farmaceutického výzkumu pro Magazín zpracovává Mgr. Karel Šlegr.

PRVNÍ LÉČBA BRADAVIC PRO PACIENTY VE VĚKU OD 2 LET

FDA oznámila schválení přípravku s účinnou látkou cantharidin pro topické použití k léčbě u dospělých a dětí od 2 let.

NADĚJNÉ MOLEKULY: NOVÉ ANTIBIOTIKUM CLOVIBACTIN PROTI REZISTENCI

Riziko globální antibiotické rezistence se zvyšuje. Pomoci by mohlo nové antibiotikum.

NADĚJNÉ MOLEKULY: NOVINKA V LÉČBĚ AKNÉ

Clascoteron je léčivo s malou molekulou, které může pronikat kůží a dostat se k androgenním receptorům v mazových žlázách a vlasových folikulech.

NADĚJNÉ MOLEKULY: ADUCANUMAB - VZLETY A PÁDY V LÉČBĚ ALZHEIMEROVY CHOROBY

Aduhelm, který v roce 2021 získal schválení jako lék na Alzheimerovu chorobu, se letos přestane vyrábět.

NADĚJNÉ MOLEKULY: NEHORMONÁLNÍ LÉČBA MENOPAUZÁLNÍCH SYMPTOMŮ

Elinzanetant může řešit návaly horka, noční pocení i poruchy spánku…

NADĚJNÉ MOLEKULY: POLEMIKY O INJEKCÍCH NA HUBNUTÍ

Řeč je o tzv. agonistech receptoru GLP-1, jako je semaglutid, který se do povědomí široké veřejnosti dostal pod názvy jako injekce na hubnutí.

NADĚJNÉ MOLEKULY: POLEMIKY O INJEKCÍCH NA HUBNUTÍ II.

Společnost Genentech, člen skupiny Roche, oznámila pozitivní výsledky klinického testování nového léku u lidí s obezitou. Koho v terapii upřednostnit?

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

DOPORUČUJEME