Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ – 1. TRIMESTR



Těhotenství je pro ženu jedno z velice citlivých období, během kterého dochází v jejím těle k velkému množství změn. Homeopatická léčba je zvláště v tomto čase jedna z nejvhodnějších variant pro svou bezpečnost a šetrnost k vývoji nového života. Nemá vedlejší účinky běžných léčiv a je možné ji s alopatickou léčbou kombinovat.

Existuje jeden lék, který provází ženu celým těhotenstvím. Od počátku těhotenství až po porod a šestinedělí. Tímto lékem je Arnica montana, neboli prha chlumní. V této bylině najdeme široké spektrum účinných látek, které ovlivňují celé tělo. Flavonoidy působí na cévy kardiotonicky, vazodilatačně a hypotonicky, fenoly mají antibiotický a fungicidní účinek, laktony protizánětlivý, karotenoidy působí proti neuralgiím. Podporuje hojení tkání a svalů po jakémkoliv traumatu či zákroku. Zabraňuje vzniku hematomů a pokud již vzniknou, zrychluje jejich vstřebání. Ovlivňuje prekapilární řečiště a postupné vrůstání nových cév, čímž podporuje placentu v jejím vzniku i během celého těhotenství.

Indikací léku je jakékoliv krvácení - od epistaxe, krvácejících hemoroidů, ale i u špinění během těhotenství. Hypotonický účinek Arniky lze využít i u vysokého tlaku během těhotenství. Lze ji použít také u žen, které někdy potratily v počátku těhotenství. Podporuje zahnízdění oplozeného vajíčka. V tomto případě se bere preventivně v ředění 15C 1x denně od počátku celý první trimestr.

Arnica montana je možné kombinovat s lékem Luteinum 5C. Luteinum je vlastně homeopaticky naředění progesteron. U žen s rizikovou anamnézou a špiněním lze preventivně podávat celý 1. trimestr, popřípadě i s přesahem do dalšího trimestru.

Velice často se u nastávajících maminek objevují strachy z neznámého, obavy o nenarozeného potomka, které mohou ženu až paralyzovat: v tomto případě je vhodné začít užívat lék Gelsemium sempervirens ve vyšším ředění 15C, popř. 30C. Umí zklidnit obavy a strachy a žena může normálně fungovat.

Velice častým příznakem těhotenství je nauzea a zvracení. Mezi nejčastěji indikované léky patří Sepia officinalis a Pulsatila. Sepia officinalis 9C - je lékem první volby u nevolnosti, objevuje se chuť na kyselé, velká přecitlivělost na pachy, tíha v pánvi. Většinou ji dělá dobře sezení se skříženýma nohama. K zhoršení dochází dlouhým stáním, ale také útěchou. 

Pulsatilla 15C - pro Pulsatillu jsou charakteristické proměnlivé pocity - teď nevolnost, teď průjem, teď zvracení, .....na rozdíl od ženy, která potřebuje lék Sepia, této ženě dělá útěcha dobře, zlepšuje se chlácholení, potřebuje uklidňovat. Často se objevuje hořká pachuť v ústech, zimomřivost a mramorová kůže. Je jí hůře v teplých zadýchaných prostorech a pohyb na čerstvém vzduchu jí dělá dobře.

Doplňujícím lékem u zvracení a průjmu je China 9C - má dobrý vliv na metabolismus vody a minerálů a u větších ztrát tekutin je její účinek nenahraditelný, podporuje rehydrataci organismu.

Již v prvním trimestru se často u žen objevuje anémie s bledostí, únavou a často i bolestmi hlavy. Vhodným lékem, nejlépe pro všechny těhotné, je Ferrum phosphoricum 9C. Podporuje krvetvorbu, má vliv na bledost, dušnost a zmírňuje únavu z nedostatku železa. U anémie se podává 3x denně 5 granulí.

Z potravin je vhodné zařadit do jídelníčku červenou řepu a přidat vitamín C, nejlépe z přirozených zdrojů.

PharmDr. Lenka Štýsová

Mohlo by vás dále zajímat:

JAK NA DETOX A PREVENCI JARNÍ ÚNAVY

ALERGII LZE ZMÍRNIT I POMOCÍ HOMEOPATIE

HOMEOPATIE ZA TÁROU: ACH TEN KRK

HOMEOPATIE ZA TÁROU: PATNÍ OSTRUHA

Zpět

ŠÍŘÍ SE ŽLOUTENKA TYPU A

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Za oba bloky můžete získat až 21 bodů. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

DOPORUČUJEME