Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: ACH TEN KRK



Hlavně si toho moc nenaložit

Se začátkem roku přichází mnoho předsevzetí. Někdo chce zhubnout, jiný začít pravidelně běhat, začít s kurzem angličtiny, začít zdravěji vařit, začít s kurzem na počítači, začít s ...

Každý si snadno doplní sám za sebe.

K tomu ale zůstávají také stávající povinnosti. Může toho být na jednoho moc. Den má pořád jen 24 hodin, týden 7 dní, měsíc nemá kvůli nám více dní. Je toho více, než naše páteř unese.

Začíná to zatuhnutím krční páteře, pokračuje pozvolna níž a níž, až můžeme skončit se zablokovanými celými zády. Zatuhlý krk je většinou zapříčiněn přetížením svalů krční páteře. K tomu nejčastěji dochází prací v nevhodné poloze - v sedě, v předklonu, s rukama nad úrovní ramen, se skloněnou hlavou. V kombinaci se špatným držení těla je na větší problém relativně rychle zaděláno. Co s tím? Krátká otázka, na kterou ale není tak jednoduchá odpověď. 

Svaly je možné uvolnit několika způsoby

Nejlepší je kombinace více přístupů, abychom dosáhli relativně rychlých výsledků. Píši relativně, protože pokud něco nezměníme v našem vnitřním nastavení, za chvíli jsme v potížích zase. Svaly je možné uvolnit několika možnostmi. Mezi velice časté způsoby uvolnění svalů patří aplikace lokálního tepla. Ať už je to aplikace hřejivých obkladů, přilepení prohřívajících náplastí nebo namazání hřejivých mastí, cílem tepla je zvýšit prokrvení v postižené oblasti, které uleví. V kombinaci s masážemi a pozvolným rozcvičováním a protahováním bolavých míst se nám může relativně rychle ulevit. Abychom předešli opakovanému navrácení potíží, je vhodné trénovat i správné postoje a držení těla. Nedílnou součástí je také správné nastavení pracovní židle, na které sedíme v zaměstnání a správná ergonomie pracovního místa.

Možností léčby a ovlivnění našeho bolavého stavu je mnoho. Doplnění minerálů do těla, ať už ve stravě nebo pomocí tablet, dokáže také pomoci ulevit od bolestí. 

A jaké možnosti nabízí homeopatie?

Vždy záleží na tom, jak se bolest projevuje.

Rhus toxiconedron 9C - tento lék funguje výborně na ztuhlé svaly následkem provlhnutí (ať už je to propocení při zvýšené námaze nebo promočení při práci ve vlhku či dešti). Bolesti jsou největší na začátku pohybu a postupným rozhýbáním se postupně vylepšují. Na tyto bolesti dobře působí přikládání lokálního tepla a jemná masáž.

Bryonia 9C- tento lék působí na bolesti, jenž se zhoršují při sebemenším pohybu. Bolest se zmírňuje v naprostém klidu. Bolest vyzařuje většinou do obou ramen a zlepšuje se tlakem na bolavé místo.

Actea racemosa 9C - ostrá bolest v šíji, která nutí zaklánět hlavu. Jedná se většinou o bolesti šíje způsobena prací v předklonu se skloněnou hlavou - práce u počítače, u strojů apod. Krční páteř je velice citlivá na dotyk a tlak.

Gelsemium sempervirens 15C - tento lék dobře působí při pocitu zhmoždění, kdy bolest vystřeluje do zadní části hlavy a často je doprovázena otupělostí, únavou a závratí. Pohybem se bolesti zhoršují.

U bolestí krční páteře, které jsou způsobeny přetížením, bychom neměli zapomínat na lék Arnica montana 9C. Pomáhá zregenerovat bolavé svaly a dobře se kombinuje a doplňuje s jinými léky proti bolesti.

Pokud bolesti vystřelují a jdou po dráze nervu, je vhodné použít lék Hypericum perforatum 15C. Bolest často vyzařuje do horních končetin a může ji doprovázet i pocit mravenčení v rukou.

Použití určitého léku je vždy vázáno na to, jak bolest vypadá a záleží i na ostatních okolnostech, které bolest doplňují. Řešení bolestí krční páteře je vždy komplexní a je vhodné jej zkonzultovat s homeopatem i fyzioterapeutem.

Přeji všem krásný rok bez bolestí.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie