Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: ACH TEN KRK



Hlavně si toho moc nenaložit

Se začátkem roku přichází mnoho předsevzetí. Někdo chce zhubnout, jiný začít pravidelně běhat, začít s kurzem angličtiny, začít zdravěji vařit, začít s kurzem na počítači, začít s ...

Každý si snadno doplní sám za sebe.

K tomu ale zůstávají také stávající povinnosti. Může toho být na jednoho moc. Den má pořád jen 24 hodin, týden 7 dní, měsíc nemá kvůli nám více dní. Je toho více, než naše páteř unese.

Začíná to zatuhnutím krční páteře, pokračuje pozvolna níž a níž, až můžeme skončit se zablokovanými celými zády. Zatuhlý krk je většinou zapříčiněn přetížením svalů krční páteře. K tomu nejčastěji dochází prací v nevhodné poloze - v sedě, v předklonu, s rukama nad úrovní ramen, se skloněnou hlavou. V kombinaci se špatným držení těla je na větší problém relativně rychle zaděláno. Co s tím? Krátká otázka, na kterou ale není tak jednoduchá odpověď. 

Svaly je možné uvolnit několika způsoby

Nejlepší je kombinace více přístupů, abychom dosáhli relativně rychlých výsledků. Píši relativně, protože pokud něco nezměníme v našem vnitřním nastavení, za chvíli jsme v potížích zase. Svaly je možné uvolnit několika možnostmi. Mezi velice časté způsoby uvolnění svalů patří aplikace lokálního tepla. Ať už je to aplikace hřejivých obkladů, přilepení prohřívajících náplastí nebo namazání hřejivých mastí, cílem tepla je zvýšit prokrvení v postižené oblasti, které uleví. V kombinaci s masážemi a pozvolným rozcvičováním a protahováním bolavých míst se nám může relativně rychle ulevit. Abychom předešli opakovanému navrácení potíží, je vhodné trénovat i správné postoje a držení těla. Nedílnou součástí je také správné nastavení pracovní židle, na které sedíme v zaměstnání a správná ergonomie pracovního místa.

Možností léčby a ovlivnění našeho bolavého stavu je mnoho. Doplnění minerálů do těla, ať už ve stravě nebo pomocí tablet, dokáže také pomoci ulevit od bolestí. 

A jaké možnosti nabízí homeopatie?

Vždy záleží na tom, jak se bolest projevuje.

Rhus toxiconedron 9C - tento lék funguje výborně na ztuhlé svaly následkem provlhnutí (ať už je to propocení při zvýšené námaze nebo promočení při práci ve vlhku či dešti). Bolesti jsou největší na začátku pohybu a postupným rozhýbáním se postupně vylepšují. Na tyto bolesti dobře působí přikládání lokálního tepla a jemná masáž.

Bryonia 9C- tento lék působí na bolesti, jenž se zhoršují při sebemenším pohybu. Bolest se zmírňuje v naprostém klidu. Bolest vyzařuje většinou do obou ramen a zlepšuje se tlakem na bolavé místo.

Actea racemosa 9C - ostrá bolest v šíji, která nutí zaklánět hlavu. Jedná se většinou o bolesti šíje způsobena prací v předklonu se skloněnou hlavou - práce u počítače, u strojů apod. Krční páteř je velice citlivá na dotyk a tlak.

Gelsemium sempervirens 15C - tento lék dobře působí při pocitu zhmoždění, kdy bolest vystřeluje do zadní části hlavy a často je doprovázena otupělostí, únavou a závratí. Pohybem se bolesti zhoršují.

U bolestí krční páteře, které jsou způsobeny přetížením, bychom neměli zapomínat na lék Arnica montana 9C. Pomáhá zregenerovat bolavé svaly a dobře se kombinuje a doplňuje s jinými léky proti bolesti.

Pokud bolesti vystřelují a jdou po dráze nervu, je vhodné použít lék Hypericum perforatum 15C. Bolest často vyzařuje do horních končetin a může ji doprovázet i pocit mravenčení v rukou.

Použití určitého léku je vždy vázáno na to, jak bolest vypadá a záleží i na ostatních okolnostech, které bolest doplňují. Řešení bolestí krční páteře je vždy komplexní a je vhodné jej zkonzultovat s homeopatem i fyzioterapeutem.

Přeji všem krásný rok bez bolestí.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME