Neformální setkání s novináři pořádala poslední únorový den Homeopatická lékařská asociace (HLA). A protože HLA má i svoji farmaceutickou sekci, sešly se v pražském Café LOUVRE se zástupci médií zabývajících se zdravím lékárnice Mgr. Jana Pilecká a farmaceutická asistentka Monika Mikešková z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy. Mluvily o tématech, která jsou v současných týdnech velmi ožehavá - o alergiích, jarní únavě a detoxikaci organismu
JARNÍ ALERGIE
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému, kdy organismus přehnaně reaguje na látky, se kterými se běžně setkává ve svém prostředí (prach, pyl, některé potraviny). Spektrum projevů alergických reakcí je přitom velmi široké - od banální rýmy až po anafylaktický šok. Alergie je bouřlivá lokální nebo systémová reakce na alergeny.
Mezi lokální symptomy alergií patří:
Důležitou roli hraje i dědičnost. U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30 až 50 %. Jsou-li alergiky oba rodiče, riziko vzroste na 60 - 70 %. Nárůst alergií přitom může být způsoben také nedostatečným vystavením se infekčním činitelům, symbiotickým mikroorganismům (probiotikům) a parazitům v raném dětství.
„Velmi důležité je věnovat pozornost alergiím během těhotenství. Preventivně je vhodné v těhotenství zvýšit příjem zinku, selenu a antioxidantů v potravě a vyvarovat se kouření. Astma, alergii i ekzémy může u dětí spustit právě i kouření během těhotenství," vysvětluje Mgr. Jana Pilecká.
Příčiny alergií:
Nastavení režimových opatření
Bez pevně nastavených pravidel se při alergii neobejdeme. Aby se zlepšila kvalita života pacienta trpícího alergií, je vhodné dodržovat v době výskytu alergenu i režimová opatření.
„U pacienta, který trpí alergií na břízu, je potřeba při příchodu z venkovního prostředí zbavit tělo alergenu. Udělat výplach očí, a to ideálně sterilním očním výplachem (např. výplach ze světlíku lékařského, který mohou i kojenci), potom udělat oplach obličeje a následně výplach nosu - vhodné jsou na to isotonické mořské vody (ideální je vybrat si vodu s obsahem manganu - má protizánětlivý účinek a uklidňuje sliznice). Pokud je pacient alergický na roztoče, je vhodné mít v domácnosti čističku vzduchu. Dále je důležité sundat oblečení a vyprat ho. Je také důležité větrat mimo den - později večer a v noci anebo ráno, než se rozední. Výskyt pylových zrn je totiž nižší," vysvětluje Monika Mikešková (na snímku vlevo) a dodává: „Vhodné je na výplach nosní sliznice používat nosní konvičku, která nahradí isotonické spreje a je vhodná nejen při infekcích, ale i při alergiích."
Homeopatie při léčbě alergických potíží
Ať už při akutních potížích, jako je senná rýma, slzení a pálení v očích, kýchání, zhoršení dýchání, ale i u kontaktních kožních projevů či u potravinových alergií, je vhodné použít homeopatické léčivé přípravky. Preventivně je vhodné homeopatii nasadit ideálně 2 měsíce před očekávanou pylovou náloží. Alergická reakce bude díky prevenci mírnější a akutní stav bude lépe zvládnutelný. U všech typů alergií je přitom velmi důležité eliminovat kontakt s alergenem, ať se jedná o pylovou alergii, zvířecí srst, roztoče v prachovém peří v dekách. Vhodné je sledovat období květu „našeho alergenu", na který reagujeme, pomocí pylového kalendáře, který
aktualizovaný najdeme na stránkách www.pyly.cz a www.pylovasluzba.cz.
Homeopatii je samozřejmě možné bez obav kombinovat i s klasickou terapií pomocí antihistaminik, nemá totiž žádné známé nežádoucí účinky. Mohou ji tudíž bez problémů užívat jak těhotné a kojící ženy, tak i malé děti.
Homeopatické léky na otok a akutní kopřivku:
U alergií pomůže detoxikace jater a střev
Gemmoterapeutika jsou speciální produkty bylinné léčby. Gemmoterapie využívá přípravky na bázi semen, pupenů a mladých výhonků rostlin. Na čištění jater je vhodné gemmoterapeutikum z jalovce, ostropestřce a právenky latnaté.
Čínská medicína
Důležité je podporovat slezinu. Jíst pravidelně, bez polotovarů, konzervantů, stabilizátorů. Slezina miluje teplé snídaně či polévky.
Zdroj: Setkání s novináři Homeopatické lékařské asociace „Alergie a jarní únava" (28. 2. 2023)
Mohlo by vás dále zajímat:
JARNÍ EVERGREENY Z LÉKÁREN
JAK NA DETOX A PREVENCI JARNÍ ÚNAVY
www.hla-homeopatie.cz
www.studiumhomeopatie.cz
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.