
Ostruha patní kosti patří mezi relativně časté potíže zákazníků, s kterými se v lékárně setkáme. Jedná se o velice bolestivý výrůstek na spodní části patní kosti, někdy se může objevit i na zadní straně patní kosti u úponu Achillovy šlachy. Mezi nejčastější příčiny jejího vzniku patří přetížení vaziva a svalů nohy dlouhým stáním nebo nošením nevhodné obuvi. K rozvoji patní ostruhy přispívají také deformace plosky nohou (plochá noha), stavy po úrazech chodidla, paty či Achillovy šlachy, popř. i revmatická onemocnění.
Nejdříve se začne rozvíjet zánět a objevuje se otok, bolest a zčervenání. V důsledku zánětu dochází k ukládání drobných krystalků vápníku a vytváření kostního výrůstku. Bolest již vzniklé patní ostruhy se může objevit nejen při zatížení, ale i bez zatížení v klidu.
Bolest je možné zmírňovat lokálně promazáváním gelů s protizánětlivou složkou, při větší bolesti doplněné i o tablety proti bolesti. Bolavé místo je dobré chladit přikládáním studených obkladů. Lékaři velice často doporučují fyzioterapii, je možné aplikovat i rázové vlny. K zmírnění obtíží je vhodné používat boty s měkkou výstelkou, popř. gelové vložky či podpatěnky do bot. U přetížených šlach je možné použít též kinesiotejpy. Správné zatejpování zmírní napětí přetížených svalů a šlach a spolu s protahováním a masážemi chodidel může ulevit od velkých bolestí.
Jednou z možností léčby jsou i homeopatické přípravky
Základním lékem na patní ostruhu je Hekla lava.* Tento lék se vyrábí ze sopečného popela sopky Hekla na Islandu a v jeho popisu najdeme kostní výrůstky. Používá se v ředění 9C 2x denně 5 globulí po delší dobu. Léčba většinou trvá 2-3 měsíce.
Podle potíží můžeme přidat ještě další homeopatické léky:
Apis mellifica 15-30C - v případě růžového otoku kůže, s pálením, pícháním a svěděním, které se zlepšují po přiložení studeného obkladu.
Ruta graveolens 9C - výborný lék na přetížené šlachy a vazy, po poranění okostice a Achillovy šlachy. Bolesti se zhoršují v klidu a zlepšují při pohybu.
Oba léky se užívají 2x denně 5 globulí.
*Loni přišla na lékárenský trh ekonomická balení některých homeopatických přípravků - tzv. Homeopacky po 3 tubách jednosložkových přípravků (Arnica montana 9 CH a Ricinus communis 5 CH). Letos se portfolio Homeopacků rozšířilo o jednosložkový léčivý přípravek Hekla lava v ředění 9 CH, aby zásoba vystačila pacientům i na dlouhodobější užívání.
Přeji Vám všem pevný a jistý krok bez bolesti a po celý rok.
PharmDr. Lenka Štýsová
Mohlo by Vás dále k problematice zajímat:
HOMEOPATIE ZA TÁROU: ACH TEN KRK
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.