
Neformální setkání s novináři pořádala poslední únorový den Homeopatická lékařská asociace (HLA). A protože HLA má i svoji farmaceutickou sekci, sešly se v pražském Café LOUVRE se zástupci médií zabývajících se zdravím lékárnice Mgr. Jana Pilecká a farmaceutická asistentka Monika Mikešková z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy.
Lékárnice z Mníšku pod Brdy mluvily s novináři o zdravotních tématech, která jsou aktuálně velmi ožehavá: o alergiích, jarní únavě a detoxikaci organismu. Řada preventivních a režimových opatření je uplatnitelná na oba problémy, jak na alergické reakce, tak i na jarní únavu a vyčerpání organismu po dlouhé zimě. Odbornice přidaly řadu rad a tipů, jak se jarní únavě postavit. Nedílnou součástí podpory organismu jsou i byliny a homeopatie.
Zdroj obrázku: HLA
Na jarní detox a prevenci před jarní únavou je nejlepší zvolit jako první vyčištění tlustého střeva, vydrenovat játra a ledviny a zavést do organismu vitamíny a minerální látky. Mnoho bylin bylo již zmíněno v předchozím článku ZDE.
Jako začátek volíme vyčistit střevní trakt pomocí zeleného jílu či enterosgelu, který zbaví střevo balastních látek, těžkých kovů, a odpadních látek, které se nahromadily během zimy, kdy strava není tak pestrá, inklinujeme jíst více sladkého a o vánočních svátcích a oslavách Nového roku i přemíru alkoholu. Po čištění střev doporučujeme vyčistit jaterní tkáň a ledviny pomocí homeopatik či bylin, jako například:
Při fyzické únavě
Při mentální únavě
Byliny na jarní detox a únavu
Podpora trávicího traktu
Zdroj: Setkání s novináři Homeopatické lékařské asociace „Alergie a jarní únava" (28. 2. 2023)
Mohlo by vás k problematice zajímat:
ALERGII LZE ZMÍRNIT I POMOCÍ HOMEOPATIE
JARNÍ EVERGREENY Z LÉKÁREN
www.hla-homeopatie.cz
www.studiumhomeopatie.cz
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.