
Zatím poslední putování po historii slavných československých farmaceutických společností nás zavedlo na předměstí Ústí nad Labem. Autor seriálu, PharmDr. Tomáš Arndt nám v něm představil společnost Norgine, která svůj provoz zahájila v roce 1909, tedy ještě za monarchie. Jejím zakladatelem byl chemik, doktor Victor Stein. Tentokrát nás autor zavede do Prahy, do lékárny "U Zlaté koruny" na Malém náměstí...
Mnoho z nás si ještě pamatuje na Aviril H čípky proti hemeroidům nebo na Kutvirtovo kloktadlo, které pomáhalo (a ještě pomáhá, protože se stále v lékárenských laboratořích vyrábí) při bolestech v krku. Tyto léky mají původ v lékárně otce a syna Františka Schnöblinga (oba stejného křestního jména). Jejich příběh velmi dobře ilustruje příběh úspěšných lékárníků českých zemí, kteří se prosadili nejen na našem trhu, ale expandovali i do zahraničí (v čase rakousko-uherské monarchie stačilo často exportovat v rámci jejího území) a věnovali se rovněž vědě, publikační činnosti či byli aktivní v lékárnických spolcích. I když v tomto případě se nejedná výslovně o firmu v pravém slova smyslu, stejně sehráli oba, otec i syn, významnou, a všestrannou roli v historii českého lékárenství.
František Schnöbling, starší, se narodil v revolučním roce 1848. Tirocinální praxi vykonal ve slavné lékárně "U černého orla" rodiny Fragnerů na Malé Straně (ta existuje dodnes). Po studiu na pražské Karlo-Ferdinandově univerzitě působil jako lékárník v Benešově u Prahy. V roce 1887 koupil od předchozího majitele, dr. Richarda, rytíře z Helly, historickou lékárnu "U Zlaté koruny" v Praze na Malém náměstí (tehdy také lidově "Na rynečku") v č.p. 455 (U kapra).
Tato lékárna byla založena v roce, kdy zemřel císař Karel IV, tedy v roce 1378, jak uvádí Zdravotnická ročenka československá z roku 1938 (údajně patřila ve 14. století slavnému dvornímu lékárníkovi Karla IV a Václav IV, Angelovi z Florencie). Nicméně jiný zdroj uvádí, že první historická zmínka o ní pochází z roku 1511, kdy byla ve vlastnictví Vavřince z Třebska. Později ji magistr Schnöbling přestěhoval do vedlejšího domu "U Zlaté koruny" (někdy též "U zlatého orla") v č.p. 457 (v roce 1890). Je zajímavá shoda okolností, že za jeho mládí jeho otec, který byl soustružníkem, vyráběl pro tuto lékárnu kovové součásti do jejího vybavení. Barokní vybavení z původní lékárny ze 16. století pan lékárník vystavil na slavné Zemské jubilejní výstavě v roce 1891. Po jejím ukončení ho věnoval Muzeu království Českého v Praze. Novou lékárnu vybavil zařízením z lesklého mahagonu v empírovém stylu.
František Schnöbling st. - lékárník s řádem
V roce 1893 byl František Schnöbling st. zvolen starostou hlavního Grémia lékárnického v Praze (předtím byl spolustarostou a pokladníkem). V roce 1896 se mu dostalo pocty být členem čestného předsednictva II. mezinárodní výstavy lékárnické v Praze. Navíc v letech 1889-1892 byl předseda České farmaceutické společnosti.
Velmi důležitá byla jeho aktivita při vydání první odborné moderní knihy pro lékárníky v českých zemích, "Lékárnické učebnice" z roku 1899. Napsal pro ni kapitolu o zákonech platných v lékárenství.
V roce 1897 se zúčastnil jako ředitel pro Čechy »Všeobecného rakouského spolku lékárníků« XII. mezinárodního kongresu lékařů v Moskvě, a konečně v roce 1898 obdržel u příležitosti panovnického padesátiletého jubilea císaře Františka Josefa II. vyznamenání Zlatý záslužný kříže s korunou. Tímto vyznamenáním (zavedeno 1850) byly oceňovány všeobecné zásluhy o panovníka a monarchii, stejně jako dlouholetá veřejná služba či zvláštní zásluhy o obecné dobro. V roce 1897 byl vyznamenán Stříbrnou medailí města Prahy.
Medicinální vína i zubní pasty
Lékárna inzerovala často, což je poměrně zajímavé, lékárnické výrobky firmy Dr. Gustava Hella z Opavy - mast na obličej (pihy, nečistoty apod.), pudr nebo kosmetické mýdlo.
Z léčebné kosmetiky dále nabízela ruskou tinkturu na kuří oka a proti bradavicím nebo salicylovou vazelínu pro turisty na "spařené nohy" a odřeniny. Zajímavá byla nabídka medicinálních vín, například vína Stará Malaga pro nemocné a rekonvalescenty. Nabídku medicinálních vín měla ale lékárna mnohem větší, včetně dodnes známého Vinum Condurango na podporu trávení.
Sama lékárna již od roku 1771 vyráběla tzv. Breitlingův líh (nebo vodu) - druh oblíbené kolínské vody k "aromatisaci". Rovněž vyráběla náplasti ("ve velkém").
Na svém skladu měla hlavní sklad antidifterického séra ze zdravotního ústavu ve Vídni a také Sérum doktora Trunečka. Složení tohoto léku se mi přesně nepodařilo najít, nicméně v článku z roku 1912 je charakterizováno jako "jemné dráždidlo ochabujícího organismu" a bylo charakterizováno jako " roztok solí v poměru, jaký ve zdravé krvi obvykle se objevuje".
Také měla skladem kosmetiku známé značky Thymolin, což byla kosmetika Spolku českých zubních lékařů. A to ještě nebylo všechno! Podle článku z roku 1894 lékárna připravovala "úhledné obelisky z náplastí, postříbřené i pozlacené pilulky, medicinská vína, zvláště pak velmi praktické i elegantní lékárničky pro domácnost a na cesty, skříň s protijedy pro ochranné stanice". Možná něco z toho by mohlo inspirovat i současné majitele lékáren...
František Schnöbling ml. - okradený lékárník
V roce 1914 (14. 6.), snad i symbolicky ještě před vypuknutím světové války, umírá František Schnöbling starší. Lékárnu po něm převzal syn stejného jména. František Schnöbling mladší (1885-1949) vystudoval kromě farmacie také chemii a filozofii na pražské univerzitě. V roce 1913 obhájil disertaci s názvem "Působení extraktů a filtrátů z mikrobů a vyšších rostlin na růst mikroorganismů".
Firmu převzal na prahu světové války, ale její další rozvoj nastal v nově vzniklé Československé republice. Magistr Schnöbling ml. už v roce 1918 působí na čs. vojenském velitelství jako vojenský lékárník. V roce 1919 se stal starostou Hlavního lékárenského grémia a také členem výboru Svazu československého lékárnictva. V letech 1928 až 1938 byl majitelem šesti pražských závodů: stále továrny na zubní a kosmetické přípravky Thymolin, velkoobchodu s léčivy, léčivými séry a bakteriálními preparáty, lékárny u Zlaté koruny v Praze, lékárenské laboratoře a generálního zastoupení zahraničních farmaceutických továren na lékárenské a veterinární speciality a na výrobu zubních preparátů.
Co se týče sér a vakcín, navázal na činnost svého otce a od roku 1926 začal zastupovat Státní zdravotní ústav (měl obchodní zastoupení v prodeji sér a očkovacích látek ze SZÚ na základě smlouvy s ministerstvem zdravotnictví, za odebrané produkty měl 25 % provize z cen stanovených pro lékárny a z nich měl povolovat „velkodrogistům" rabat ve výši 15 %). Navíc v roce 1927 byl pověřen zastupováním firmy Sandoz (zastupoval také další zahraniční firmy jako L. Chappe a spol.).
Firma přežila válku, ale už v říjnu 1945 byla znárodněna dekretem prezidenta republiky, stejně jako všechen velký a středně velký farmaceutický průmysl. Jeho továrny a výrobky převzaly Spojené farmaceutické závody (SPOFA). Jako by to nestačilo, po únorovém puči v roce 1948 mu komunisté zabavili také jeho nemovitosti - reprezentační letní sídlo ve stylu pozdní moderny v klasicizujícím pojetí ve Stránčicích a ve Všestarech loveckou chatu. Nešťastný okradený lékárník a podnikatel toto vše dlouho nepřežil, umírá v roce 1949.
Z jeho výrobků byla asi nejznámější řada výrobků Aviril, které byl samostatný článek v loňském seriálu Slavné české léky. Proto jen poznamenejme, že jako základní složku vždy obsahovaly "Bacterium pyogenes sterilisatum" a blíže neurčený "Antivirum mixti". V článku MUDr. Karla Pernera (Léčení pyodermií Avirilovým zásypem) z roku 1935 se jednalo o smíšený "antivirus" stafylokokový a streptokokový, který působí baktericidně a antibakteriálně.
K dalším přípravkům patřilo kloktadlo Ga-Fo (dnes magistraliter Gargarisma formaldehydi Kutvirt), Jox (tehdy náhražka jodové tinktury), Stopangin pastilky, střevní dezinficiens Intargen (živočišné uhlí) nebo dentální přípravky jako Stoma či zmíněný Thymolin (zubní pasta známá z prvorepublikových reklam).
Vyráběl také nosní emulzi na léčbu rýmy Rhinoton nebo oblíbenou "Novou hojivou mast" doporučovanou na záněty kůže, omrzliny, furunkly a podobně.
Na závěr bych rád ještě poznamenal, že "formalinové" kloktadlo "Ga-Fo" je lékárníkům dosud dobře známé Kutvirtovo kloktadlo (Gargarisma Formaldehydi Kutvirt), o kterém jsem psal také v sérii článků o lékárenských eponymech. Dnes se vyrábí ve složení: Mentholum racemicum (Levomentholum) 2,0g Ratanhiae tinctura 5,0g Formaldehydi solutio 35 % 10,0g Ethanolum 60 % 83,0. Doporučuje se jako dezinficiens a antiseptikum dutiny ústní. Používá se ke kloktání nebo výplachům úst (bolestech v krku, angínách a zánětech nosohltanu).
Věřím, že tento článek také drobně přispěl k tomu, abychom si my, lékárníci a lékárnice, ale také farmaceutičtí asistenti a asistentky uvědomili, že máme na co navazovat a můžeme být na svoje povolání hrdi...
PharmDr. Tomáš Arndt
Pokud není uvedeno jinak, jsou obrázky v článku z digitální knihovny Kramerius.
Úvodní ilustrační foto seriálu: V Roztokách u Prahy se v roce 1949 rozjela penicilinová výroba, závod se jmenoval stejně - Penicilinová výrobna, pro běžné lidi známý jako „Penicilinka". Zdroj: Aktualne.cz
Další díl přinese: ...Lékárník Gustav Hell založil v roce 1883 společnost G. Hell & Comp. Od znárodnění v roce 1945 fungovala firma až do roku 1993 pod názvem Galena. Víte, že se zde namíchala receptura pro Kofolu?
Čtěte více:
Letos se koná již 17. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy. Cílem kampaně, která poběží od 25. do 31. května 2025, je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, protože je často bezpříznakové. Včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. O nemocné se štítnou žlázou se stará nově čím dál víc praktiků, kteří uleví přetíženým endokrinologickým ordinacím. Neléčená porucha štítné žlázy může nepříznivě ovlivnit krevní oběh, srdeční frekvenci nebo výkonnost. Odborníci pak v rámci Týdne štítné žlázy upozorňují veřejnost na nové možnosti léčby.
Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území ČR. Prakticky celé území ČR je od poloviny května v nejvyšším 5. stupni „mimořádné“ aktivity klíšťat. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy zatím letos hlásí Moravskoslezský kraj a velké nárůsty na celém území se dají očekávat v květnu. V loňském roce se v celé ČR nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 % oproti roku 2023. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách a změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce ve vyšších nadmořských výškách. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastu-puje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.
Festival Mezi ploty před více jak 30 lety (1992) otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podobaly vězení, lidem z ulice i umělcům. Festival plný tance, scének a hudby propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry včetně plotů mezi nimi. Během soboty 24. 5. a neděle 25. 5. vystoupí více než 100 účinkujících. Máte již svoji vstupenku? Vyhrát ji můžete aktuálně i v soutěži na Educommu. Stačí do 18. 5. 2025 vystudovat přednášky z tematické sekce Péče o duševní zdraví pro lékárníky. https://www.educomm.cz/meziploty/
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.