Zevní ucho se skládá z boltce (auricula), zevního zvukovodu (meatus acusticus externus) a bubínku (membrana tympani). Úlohou ušního boltce je nasměrovat zvuk do zevního zvukovodu. Zevní zvukovod je v nejužším místě 6 až 7 mm široká dutina mezi povrchem ušního boltce a ušním bubínkem. Štěrbina vnitřního zvukovodu má nepravidelný průřez se zakřivením zhruba ve tvaru písmene S proto, aby mohla vést zvuk k membráně bubínku, ale anatomicky ochránila sluchový aparát před povětrnostními vlivy či cizím tělesem. Délka vnějšího zvukovodu je asi 3,5 cm. Kvůli prolnutému tvaru není při pohledu do ucha bubínek vidět, ani následné komponenty tzv. středního ucha.
Zevní zvukovod má také samočistící funkci, a to díky pohybu povrchových vrstev epitelu. Ušní maz produkovaný mazovými a ceruminózními žlázkami chrání sluchový aparát a odvádí z něj případné nečistoty, pokud není jeho samočistící funkce narušena, především nesprávným čištěním ucha. Metody, které lidé vykonávají pro ušní hygienu, mají ale často opačný efekt - vedou k větší produkci mazu a ucpání zvukovodu. Postižený pak vnímá pocit „zalehlého ucha", tlaku či bolesti a může se rozvinout zánět. Také nedostatečná tvorba mazu činí obtíže v podobě svědění nebo vyšší náchylnosti k poranění a rozvoji případné infekce zvukovodu.1 Ušní maz tvoří na kůži zvukovodu kyselý film s baktericidním účinkem, je tedy důležitou bariérou proti vstupu infekce.2 Pro zachování fyziologické samočistící funkce zevního zvukovodu by se ušní tyčinky (vatové štětičky) měly zavést pouze do vstupu zvukovodu a krouživým pohybem jemně ušní maz odstranit. Výborným pomocníkem jsou také ušní kapky či spreje k prevenci a ochraně vnějšího zvukovodu.
UŠNÍ ZÁNĚTY
Velmi bolestivé jsou záněty uší tzv. otitidy, které představují nemalou část spektra pacientů praktických lékařů, pediatrů, ale i ambulantních ORL specialistů. Dle lokalizace se rozlišuje externí otitida (závět zevního zvukovodu až k bubínku) a otitis media - záněty v oblasti středního ucha. Mají podobné příznaky a často i současný výskyt (jeden přechází v druhý). Zánět středního ucha ale obvykle probíhá současně s rýmou a zánětem hltanu. Předchází mu často zánět horních dýchacích cest a primární infekce bývá virová. Pacienti popisují tlak v uchu a zhoršení sluchu. O jaký typ otitidy se jedná, diagnostikuje lékař vyšetřením pomocí otoskopu a sběrem podrobné anamnézy.
Zánět zevního zvukovodu
Příčina zánětu zevního zvukovodu může být neinfekční i infekční. Mezi patogenní původce infekce patří viry, bakterie i plísně. Zánětlivá reakce ale může být spuštěna i ulpěním vody či šamponu ve zvukovodu po koupání, nečistotami, prachem nebo již výše zmíněným ucpáním zvukovodu ušním mazem (mazovou zátkou). Podle rozsahu postižení zánět dále dělíme na lokalizovaný nebo difúzní (postihuje celý zvukovod a může přesáhnout až na povrch bubínku) a podle četnosti na akutní nebo chronický. Mezi faktory, které usnadňují rozvoj zánětu řadíme:
Příznaky:
V prevenci se vyplatí správné techniky čištění, jako je důkladné vysušení po koupání (růžkem ručníku či čisté látky), opatrné používání ušních tyčinek, koupací čepice při plavání a eliminace uvedených faktorů rozvíjející zánět. Pokud je bolest v uchu silná, je nutné vyhledat lékaře.
V léčbě ušní kapky, léky proti bolesti a horečce, studený obklad. Při přetrvávající bolesti návštěva lékaře - vyšetření, odborné vyčištění a odstranění mazu, léky dle původce (protizánětlivé kapky, ATB, antimykotika).
ŘADA DOLORGIT - První pomoc při zánětu vnějšího zvukovodu
Ušní kapky a sprej k fyzikální léčbě (fyzickému ošetření) a zmírnění obtíží vnějšího zvukovodu - např. při akutním zánětu vnějšího zvukovodu.
Zdravotnické prostředky. Seznamte se pečlivě s návodem k použití.
Složení: Glycerin 99,5 %, panthenol, cetylpyridinumchlorid, voda.
Více na https://www.drtheiss.cz/eshop/dolorgit
Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.
Reference:
1. MEJZLÍK, Jan a Karel POKORNÝ, CHROBOK, Viktor, ed. Zevní zvukovod. Havlíčkův Brod: Tobiáš, 2007. Medicína hlavy a krku. ISBN 978-80-7311-092-5.
2. JUROVČÍK, Michal. Zánětlivá onemocnění ucha. Prakt. lékáren. 2016; 12(3): 98-101.
SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: STOP PADÁNÍ VLASŮ PO PORODU
SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: PODZIM JE VÝZVOU PRO IMUNITU
SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: FYTOTERAPIE PRO ZDRAVÍ DÝCHACÍCH CEST
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.
Vzdělávací akce Den pro zdravé plíce se letos uskuteční 22. listopadu od 9 hodin v přednáškovém sále Lékařského domu v Praze. Akce je pořádána u příležitosti Světového dne CHOPN (20. 11.) a klade důraz na potřebu prevence a včasného záchytu plicních onemocnění. Akci bude možné sledovat také online. V rámci Světového dne CHOPN si pak lidé mohou na několika místech v Česku nechat zkontrolovat stav svých plic. • 20. 11. OC Praha Letňany (12.00–18.00) • 21. 11. FN Brno, Klinika nemocí plicních a TBC, pavilon E, Funkční plicní vyšetření (9.00–12.00) • 21. 11. FN Olomouc, Klinika plicních nemocí a TBC, budova H2, 3. patro (8.00–14.00) • 22. 11. Den otevřených dveří, Masarykův onkologický ústav Brno, plicní ambulance Centra pneumologie a intervenční bronchologie, Švejdův pavilon, 2. patro (7.30–12.00 a 13.00–14.30).
Letos se testovací týden koná od 18. do 25. 11. 2024. Ve všech 14 krajích ČR nabídnou odborníci na celkem 97 testovacích místech anonymní testování. Kromě HIV může zájemce žádat také test na žloutenky B a C , eventuálně i na syfilis. Přehled všech testovacích míst s aktuální otevírací dobou testování je k dispozici na: www.tadyted.com