Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: PODZIM JE VÝZVOU PRO IMUNITU



Udržet si zdraví a být v kondici, to je v podzimních dnech tvrdý oříšek. Málo slunečního osvitu, mrazivá rána a noci, a ještě poměrně vlídné teploty během dne. Počasí jako na houpačce. Občas déšť a silný vítr, který potrápí nejen náš účes.

Jednotlivé „slupky" imunitního systému jsou v pozoru! Slupkami rozumíme víceúrovňovou obrannou funkci vrozené a adaptabilní části imunitního systému, které spolu vytváří komplexní mechanismus bránicí organismus před nežádoucími patogeny (bakterie, viry, houby, parazité atd.). A podzim s sebou nese vyšší riziko nákazy, zejména virovými infekcemi respiračního systému, jako je chřipka nebo akutní záněty dýchacích cest.

Našemu imunitnímu systému bychom tedy měli věnovat náležitou péči, aby byl schopen čelit sezónním infekcím. Negativně na obranyschopnost organismu působí nedostatek pohybu, málo pestrá a nekvalitní strava, stres a nedostatek spánku. Naopak dodržování životního stylu s pravidelnou venkovní pohybovou aktivitou, zdravá a vyvážená strava bohatá na zdroje potřebných vitaminů a minerálů našemu imunitnímu systému jen prospěje.

Přirozenými zdroji vitaminů jsou ovoce a zelenina, ale čerstvé je v podzimních a zimních měsících nenajdeme, proto jsou dobrou volbou získávání těchto potřebných mikronutrientů doplňky stravy. Esenciální pro funkci imunitního systému a posílení obranyschopnosti jsou především vitaminy C a D, z minerálů si zaslouží pozornost zinek, selen nebo železo. Pro nespecifické posílení imunity lze použít také omega-3 mastné kyseliny, probiotika, beta-glukany, nebo extrakt z rostlin rodu Echinacea.1

Doporučený postup Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 (ČLnK, 2021)1 uvádí v období výskytu respiračních onemocnění profylaktické užívání vitaminu C v nižších dávkách (100-200 mg/den) nebo terapeuticky v průběhu nemoci ve vyšších dávkách (až 1000 mg/den). Vyzdvihuje i úlohu vitaminu D, který se podílí na dozrávání a regulaci funkce monocytů a makrofágů a na regulaci zánětlivé odpovědi organismu na infekci. Dostatečná suplementace vitaminu D snižuje riziko respiračního infektu.2

Významnou roli v imunitním systému hraje také zinek. Ovlivňuje proliferaci, diferenciaci a maturaci leukocytů a lymfocytů, stimuluje tvorbu interferonu alfa a podílí se na modulaci zánětlivé odpovědi.1 Je prokázáno, že suplementace zinku zkracuje a ovlivňuje tíži symptomů u nachlazení. Adekvátní hladina Zn může také snížit riziko následné bakteriální infekce u akutních respiračních virových infekcí. 

NOVINKA: Ascorvita Akut obsahuje ověřenou kombinaci vitaminu C, vitaminu D a zinku

  • Komplexní složení pro podporu imunity*
  • Balení obsahuje 10 sáčků s práškem pro přípravu teplého nebo studeného nápoje
  • Připravená tekutá forma napomáhá rychlému vstřebávání a nástupu účinku

Jedna tableta obsahuje:

  • Vitamin C 1000 mg (1250 % RHP)
  • Vitamin D3 2000 IU (1000 % RHP)
  • Zinek 10 mg (100 % RHP)

Dávkování: 1 sáček denně rozpustit do skleničky vody.

Doplněk stravy. Se sladidly. Více informací na obalu.

*Vitamin C, vitamin D a zinek přispívají k normální funkci imunitního systému. Vitamin C přispívá k ochraně buněk proti oxidačnímu stresu, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k normální psychické činnosti, k normální činnosti nervové soustavy, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci dásní. Vitamin D přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu, k normální hladině vápníku v krvi, k udržení normálního stavu kostí a zubů, k udržení normální činnosti svalů a podílí se na procesu dělení buněk. Zinek přispívá k udržení normálního stavu pokožky, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu vlasů a nehtů.

Ascorvita Max

K dostání také jako tablety s postupným uvolňováním vitaminu C.

Dávkování: Dospělí užívají 1 tabletu denně. Zapijte vodou.

Více na: https://www.drtheiss.cz/eshop/ascorvita-max

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Literatura:
1. Kotolová H. Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 - Doporučený postup, Česká lékárnická komora 2021.
2. Martineau AR, Jolliffe DA, Greenberg L, et al. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory infections: individual participant data meta-analysis. Health Technol Assess. 2019;23(2):1-44.

SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: FYTOTERAPIE PRO ZDRAVÍ DÝCHACÍCH CEST

SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: KŘEČE? POUZE HOŘČÍK NESTAČÍ!

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME