Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: PODZIM JE VÝZVOU PRO IMUNITU



Udržet si zdraví a být v kondici, to je v podzimních dnech tvrdý oříšek. Málo slunečního osvitu, mrazivá rána a noci, a ještě poměrně vlídné teploty během dne. Počasí jako na houpačce. Občas déšť a silný vítr, který potrápí nejen náš účes.

Jednotlivé „slupky" imunitního systému jsou v pozoru! Slupkami rozumíme víceúrovňovou obrannou funkci vrozené a adaptabilní části imunitního systému, které spolu vytváří komplexní mechanismus bránicí organismus před nežádoucími patogeny (bakterie, viry, houby, parazité atd.). A podzim s sebou nese vyšší riziko nákazy, zejména virovými infekcemi respiračního systému, jako je chřipka nebo akutní záněty dýchacích cest.

Našemu imunitnímu systému bychom tedy měli věnovat náležitou péči, aby byl schopen čelit sezónním infekcím. Negativně na obranyschopnost organismu působí nedostatek pohybu, málo pestrá a nekvalitní strava, stres a nedostatek spánku. Naopak dodržování životního stylu s pravidelnou venkovní pohybovou aktivitou, zdravá a vyvážená strava bohatá na zdroje potřebných vitaminů a minerálů našemu imunitnímu systému jen prospěje.

Přirozenými zdroji vitaminů jsou ovoce a zelenina, ale čerstvé je v podzimních a zimních měsících nenajdeme, proto jsou dobrou volbou získávání těchto potřebných mikronutrientů doplňky stravy. Esenciální pro funkci imunitního systému a posílení obranyschopnosti jsou především vitaminy C a D, z minerálů si zaslouží pozornost zinek, selen nebo železo. Pro nespecifické posílení imunity lze použít také omega-3 mastné kyseliny, probiotika, beta-glukany, nebo extrakt z rostlin rodu Echinacea.1

Doporučený postup Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 (ČLnK, 2021)1 uvádí v období výskytu respiračních onemocnění profylaktické užívání vitaminu C v nižších dávkách (100-200 mg/den) nebo terapeuticky v průběhu nemoci ve vyšších dávkách (až 1000 mg/den). Vyzdvihuje i úlohu vitaminu D, který se podílí na dozrávání a regulaci funkce monocytů a makrofágů a na regulaci zánětlivé odpovědi organismu na infekci. Dostatečná suplementace vitaminu D snižuje riziko respiračního infektu.2

Významnou roli v imunitním systému hraje také zinek. Ovlivňuje proliferaci, diferenciaci a maturaci leukocytů a lymfocytů, stimuluje tvorbu interferonu alfa a podílí se na modulaci zánětlivé odpovědi.1 Je prokázáno, že suplementace zinku zkracuje a ovlivňuje tíži symptomů u nachlazení. Adekvátní hladina Zn může také snížit riziko následné bakteriální infekce u akutních respiračních virových infekcí. 

NOVINKA: Ascorvita Akut obsahuje ověřenou kombinaci vitaminu C, vitaminu D a zinku

  • Komplexní složení pro podporu imunity*
  • Balení obsahuje 10 sáčků s práškem pro přípravu teplého nebo studeného nápoje
  • Připravená tekutá forma napomáhá rychlému vstřebávání a nástupu účinku

Jedna tableta obsahuje:

  • Vitamin C 1000 mg (1250 % RHP)
  • Vitamin D3 2000 IU (1000 % RHP)
  • Zinek 10 mg (100 % RHP)

Dávkování: 1 sáček denně rozpustit do skleničky vody.

Doplněk stravy. Se sladidly. Více informací na obalu.

*Vitamin C, vitamin D a zinek přispívají k normální funkci imunitního systému. Vitamin C přispívá k ochraně buněk proti oxidačnímu stresu, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k normální psychické činnosti, k normální činnosti nervové soustavy, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci dásní. Vitamin D přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu, k normální hladině vápníku v krvi, k udržení normálního stavu kostí a zubů, k udržení normální činnosti svalů a podílí se na procesu dělení buněk. Zinek přispívá k udržení normálního stavu pokožky, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu vlasů a nehtů.

Ascorvita Max

K dostání také jako tablety s postupným uvolňováním vitaminu C.

Dávkování: Dospělí užívají 1 tabletu denně. Zapijte vodou.

Více na: https://www.drtheiss.cz/eshop/ascorvita-max

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Literatura:
1. Kotolová H. Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 - Doporučený postup, Česká lékárnická komora 2021.
2. Martineau AR, Jolliffe DA, Greenberg L, et al. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory infections: individual participant data meta-analysis. Health Technol Assess. 2019;23(2):1-44.

SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: FYTOTERAPIE PRO ZDRAVÍ DÝCHACÍCH CEST

SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: KŘEČE? POUZE HOŘČÍK NESTAČÍ!

Zpět

ZAPOJTE SE DO PROJEKTU PODPORY DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ LÉKÁRNÍKŮ

Hrozí lékárníkům syndrom vyhoření? Jak jste na tom s duševním zdravím? Ve spolupráci s ČLnK vznikl anonymní dotazník, který můžete vyplnit do 17. 5. 2024. Vaše účast je zásadní pro získání cenných informací. Každý respondent hraje nezastupitelnou roli při identifikaci faktorů, které mohou vést k syndromu vyhoření mezi farmaceuty.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY