Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: JAK ULEVIT SUCHÝM OČÍM



Jak to v našem těle bývá, každý orgán má své bezpečnostní jištění proti poškození. Své o tom ví i tak citlivý orgán, jakým je lidské oko. Zvenčí je chráněno víčky, která se reflexně zavírají, čímž znemožňují průnik cizího tělesa, a eliminují tak případné poškození zrakového smyslu. Horní i dolní víčko jsou dva kožní záhyby spojené s okem tak, aby díky své pohyblivosti chránily oko také před ostrým světlem. Mrkáním víček dochází dále k roztírání slzné tekutiny rovnoměrně po očním povrchu.

Slzy jsou zkrátka pro naše oči nezbytné! Spolu s víčky a řasami oko chrání také před jeho „vysycháním". Rolí slzného filmu je několik: zvlhčovat, vyplavovat nečistoty, alergeny a bakterie a dodávat oku živiny. Řada lidí má dnes potíže spojené s tvorbou, udržením a kvalitou slzného filmu svého oka. Tzv. syndrom suchého oka je stav, kdy se na jeho povrchu netvoří dostatečný nebo kvalitní slzný film, který má za úkol právě zvlhčovat, čistit a chránit oko, a v důsledku zlepšovat celkové vidění. Pokud je slzný film oka poškozen, například pobytem v suchém, znečištěném nebo zakouřeném prostředí, dlouhou prací na počítači nebo sledováním mobilního telefon, projeví se to symptomy jako je pálení, řezání a zarudnutí očí. Více ohroženi jsou lidé nosící kontaktní čočky. U nich je riziko vzniku syndromu suchého oka až dvanáctkrát vyšší. Nestabilita složení a množství slzného filmu může být nejen nepříjemným pocitem, ale může také vést až k nevratnému poškození zraku.

..........................

Syndrom suchého oka je onemocnění, jehož příčinou je buď porucha normální tvorby a toku slzného filmu, anebo jeho abnormální složení. Tyto kvantitativní a kvalitativní změny vedou k patologickým změnám na povrchu oka. Substituce slz je prvním krokem v léčbě suchého oka.1

..........................

 

Ať už je příčina jakákoli, je třeba udržet povrch oka vlhký a jeho slzný film mít v optimálním složení.

Jedna vrstva nestačí

Slzný film oka se skládá z vodné (střední), slizniční (vnitřní) a lipidové (vnější) složky. Zdraví slzného filmu závisí na synergické interakci slzných žláz, očních víček a povrchu oka, které dohromady tvoří (jak jsme si řekli v úvodu) slznou funkční jednotku. Dysfunkce kterékoliv složky v slzné funkční jednotce může vést k pocitu suchých očí. Pocit suchých očí je multifaktoriální zdravotní problém očního povrchu daný ztrátou homeostázy slzného filmu. Etiologickou roli zde obvykle sehrává nestabilita slzného filmu, jeho hyperosmolarita, zánět či poškození očního povrchu a neurosenzorické abnormality. 

Civilizační problém

V běžné populaci jde dle epidemiologických studií prováděných po celém světě o velmi častý problém s prevalencí v rozmezí od 5 do 50 %. Rizikové faktory zahrnují: vyšší věk, ženské pohlaví, hormonální změny (primárně v důsledku snížení androgenů), systémová onemocnění (např. diabetes mellitus, Parkinsonova choroba aj.), používání kontaktních čoček, užívání systémově působících léčiv (antihistaminika, anticholinergika, estrogeny, isotretinoin, selektivní antagonisté serotoninových receptorů, amiodaron, kyselina nikotinová aj.), používání očních přípravků s obsahem konzervačních látek, nutriční deficit (např. nedostatek vitaminu A), chirurgický zákrok (zejména refrakční chirurgie rohovky) nebo pobyt v prostředí s nízkou vlhkostí. Jasným rizikovým faktorem je používání klimatizace a již zmíněný trend celodenní práce u monitorů (v angličtině označováno jako office eye syndrome), což ze syndromu suchého oka činí „civilizační" problém.

Pomoc suchým očím

Člověk trpící syndromem suchého oka by měl dodržovat režimová opatření, do kterých spadá v první řadě eliminace vlivů, které potíže spouští nebo zhoršují: vyhnout se zakouřeným, prašným a klimatizovaným prostorám a dávat si pravidelné přestávky při práci na PC. Neuškodí zkusit se třeba na chvíli zahledět do zeleně okolní přírody. Když fouká, nosit brýle, dbát na pitný režim, zvolit si hypoalergenní kosmetiku a servírovat si pestrou stravu s dostatkem vitaminů a minerálů. 

K léčbě příznaků syndromu suchého oka se používají tzv. „umělé slzy" sloužící jako náhrada přirozených slz. Lékárenský trh nabízí pestrou škálu očních kapek a gelů této kategorie. Výběr by měl být vždy „ušitý na míru" pacientovi - jeho věku, celkovému zdravotnímu stavu a převládajícím symptomům, které vedou k subjektivním pocitům diskomfortu.

Jaké jsou požadavky na umělé slzy?

  • Účinně stabilizují slzný film
  • Působí na povrchu oka dlouhodobě
  • Neobsahují konzervační látky
  • Neovlivňují negativně zrakovou ostrost
  • Mají pro klienta komfortní aplikaci
  • Udrží dlouhodobě sterilitu po otevření a nehrozí kontaminace obsahu

PRODUKTY ŘADY VIZIK = ÚLEVA PRO VAŠE OČI

Benefitem očních kapek řady Vizik je absence konzervačních látek. Lze je proto použít například. u osob, které nosí kontaktní čočky. Mikrobiální čistota je zajištěna specifickým dávkovačem MPF - možnost užívání až 12 měsíců po otevření (ověřeno FDA).

KOMFORT PRO PACIENTA:

  • Lahvička umožňující opakované použití kapek bez konzervačních látek
  • Komfortní aplikace slzy do oka díky měkké lahvičce
  • Nehrozí kontaminace očních kapek
  • Po otevření je zaručena sterilita roztoku až do data expirace

Produktová řada pokrývá potřebu nemocných s projevy suchého oka s přihlédnutím k aktuálně dominující symptomatice. 

Vizik oční kapky zvlhčující 10ml, Vizik oční kapky zklidňující podráždění 10ml a Vizik oční kapky alergie 10 ml jsou zdravotnické prostředky. Seznamte se pečlivě s informacemi v návodech k použití.

Podívejte se na mechanismus systému pro mikrobiologickou integritu a komfortní aplikaci očních kapek Vizik:  

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Reference:
1. Palos M. Syndrom suchého oka, Med. praxi 2011; 8(6): 276-279

PROFYLAXE RESPIRAČNÍCH ONEMOCNĚNÍ

PRVNÍ POMOC PŘI ZÁNĚTU ZEVNÍHO ZVUKOVODU

STOP PADÁNÍ VLASŮ PO PORODU

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME