Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JARO: DEJTE JÁTRŮM ZELENOU!



Astronomické jaro se letos ujme vlády 20. března, přesně po 4. hodině ranní. My ale jeho sílu cítíme již s prvním březnovým listem kalendáře. Také příroda nečeká na den jarní rovnodennosti, ale probouzí se po zimě, jak jí to jen počasí a sluneční osvit dovolí.

V Tradiční čínské medicíně je jaru přiřazen prvek dřeva - míza se vrací do kmenů a větví, raší pupeny a tráva se zelená. Stejně to má člověk, kterému se vrací energie. Zjara je zapotřebí povzbudit játra a žlučník, protože játra řídí v těle proudění čchi a tělesných tekutin. Jsou-li játra oslabená, může se dostavit pocit nedostatku energie, který označujeme jako „jarní únavu". A žlučník je párovým orgánem jater.

Je tedy na místě rozpohybovat své tělo, dopřát mu lehkou stravu, popřípadě se nastartovat jarním detoxem. Játrům a žlučníku nesvědčí tučná strava, těžká a smažená jídla a ani fast foody jim neuděláme radost. Na jaře bychom měli omezit počet masových porcí a více do jídelníčku zařadit „mladé a zelené potraviny" podle zásady: „Jíme to, co nyní roste." Výhonky, klíčky, bylinky...

Nutričně hodnotné potraviny

V dnešní době, kdy se čím dál více lidí snaží dodržovat zdravý životní styl, se termín „superpotraviny" stal synonymem pro vysoce nutričně hodnotné potraviny, které mohou svým konzumentům poskytnout kýžené zdravotní benefity. Koncept superpotravin se stal v oblasti výživy a zdravého životního stylu velmi populárním. Takové potraviny obsahují vitaminy, minerály a antioxidanty, a mohou tak pomoci tělu v udržení energie, kondice a přispívat k prevenci celé řady onemocnění.

„Zařazením superpotravin do stravy můžeme významně přispět k naší vitalitě, ale vždy je důležitý celkový kontext našeho životního stylu. Nesmíme tedy zapomínat na pestré a vyvážené stravování a pravidelný pohyb," říká Mgr. Martina Šímová, předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny (ČASP). 

Superpotraviny jsou přírodní zdroje cenných látek, které v dnešní stravě většině z nás chybí. Pravidelnou konzumací pomáháte organismu předcházet řadě civilizačních chorob a předčasnému stárnutí, podporujete regeneraci, detoxikaci a nastavování celkové rovnováhy.

Jaké superpotraviny nám zjara podpoří zdraví těla i mysli?

  • Chlorella je sladkovodní řasa, která je ceněna pro svou schopnost detoxikace těla. Obsahuje vysoké množství chlorofylu, jenž pomáhá odstraňovat toxiny z krevního oběhu a podporuje zdraví jater. Chlorella je také bohatým zdrojem vitaminů, minerálů a antioxidantů, které podporují imunitní systém a bojují proti volným radikálům.
  • Mladý ječmen je další superpotravinou, jež se vyznačuje vysokým obsahem vitaminů, minerálů, enzymů a živých chlorofylů. Mladá forma ječmene je známá pro své alkalizující vlastnosti, díky kterým pomáhá udržovat zdravou rovnováhu pH v těle. Mladý ječmen také podporuje trávení, posiluje imunitní systém a pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi.
  • Spirulina je opět řasa, tentokrát modrozelená, a také další superpotravina, která je ceněna pro vysoký obsah kvalitních rostlinných proteinů. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, jež jsou nezbytné pro lidské zdraví. Spirulina je také bohatá na vitaminy skupiny B, železo a další důležité minerály. Díky svému složení je ideální pro sportovce, vegetariány a vegany, kteří hledají zdroj kvalitního rostlinného proteinu.

Superpotraviny je možné užívat také v podobě doplňků stravy. Často si můžete zvolit podobu prášku nebo kapslí. Zatímco prášek můžete schovat například do jogurtu nebo do smoothie, v některých případech je intenzita chuti nebo vůně příliš silná a může vás rušit - v takovém případě je mnohdy jednodušší užívání v kapslích. O přesném složení a dávkování se dočtete vždy u konkrétního produktu.

Zdroj: Tisková zpráva ČASP: „Superpotraviny - tajná zbraň pro naše zdraví", Double-U PR, s. r. o

ČEŠI SI UVĚDOMUJÍ ZÁSADNÍ ÚLOHU JATER A JEJICH NUTNOU OCHRANU

JAK NA DETOX A PREVENCI JARNÍ ÚNAVY

POŠKOZENÍ JATER ODHALÍ VČASNÉ A CÍLENÉ VYŠETŘENÍ

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie