Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: ŠKOLA VOLÁ



Než jsme se stačili pořádně rozkoukat, prázdniny utekly jako voda a je tady opět září. A s ním i školní povinnosti. Někteří zvládají start ve škole bez problémů, jiní to mají o něco náročnější. Po dvou měsících volna znovu usednout do školních lavic, v klidu sedět, poslouchat potichu výklad pana učitele a k tomu ještě dávat pozor, když se myšlenky stále vrací k prázdninám.

Základem pro úspěšný start je dostatek živin nejen pro hlavu, ale i pro celé tělo. Do stravy bychom měli zařadit potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny jako jsou vlašské ořechy, vejce, chia semínka a tučné mořské ryby jako je losos. Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro soustředění. Vhodně je k tomuto účelu doplňuje hořčík. Ten najdeme v avokádu, špenátu, banánech, mandlích, ovesných vločkách, pohance a třeba v čočce. Neméně důležitý je i přísun zinku a vitaminů skupiny B, C, D a E. Velké množství zinku najdeme v dýňových semínkách, špenátu, kešu a obilných klíčcích. 

I přes náročný začátek školy ale nesmíme zapomínat na dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Pohyb posiluje nejen svaly a celkovou kondici, ale zlepšuje se zásobování kyslíku do všech koutů lidského těla. A když se k tomu přidají ještě sluneční paprsky, je to úžasný balzám pro tělo i duši. Každá buňka dostane svůj příděl živin a kyslíku a může znovu vesele pracovat. Pohyb posiluje i celý imunitní systém, který po návratu z prázdnin jede na plné obrátky. Setkávání se se spolužáky, které jsme neviděli celé prázdniny, plná škola dětí, které ani pořádně neznáme, to vše přispívá k velké kumulaci různých bacilů a virů, s kterými si musí imunitní systém poradit. 

A jak může pomoci homeopatie?

U psychického vyčerpání pomůže Kalium phosphoricum 15C. Působí výborně u duševního přepracování, které je často spojeno i s fyzickou únavou a bolestmi hlavy. Pokud duševní vyčerpání vede až k celkovému zpomalení a neschopnosti přemýšlet a lhostejnosti, můžeme sáhnout po léku Phosphoricum acidum 15C. Oba léky je vhodné užívat 2x denně, popřípadě podle potřeby přidat 3x denně.

Imunitu můžeme podpořit vhodnými doplňky stravy s obsahem rakytníku a betaglukanů. S podporou imunity pomůže i echinacea a laktobacily. V homeopatii máme úžasný lék na posílení - a to je Oscillococcinum. Působí protivirově a lze jej užívat jak od prvních příznaků, ale také preventivně. Preventivně se podává 1x týdně celá tuba od začátku září. Tento lék můžeme doplnit lékem Echinacea 5C. ten se užívá vždy po týdnech - jeden týden 1x denně a druhý týden vynechat. Takto střídáme celý podzim a zimu. Tuto dvojici homeopatických léků doplňuje lék Silicea 15C. užívá se 1x týdně a úžasně posiluje účinek kombinace Oscillococcina s Echinaceou.

Září je spojeno také se začátkem různých pravidelných sportovních kroužků. O prázdninách bylo spoustu času na pohyb, ale také na odpočinek. Nyní ale do volného času zasahuje škola a příprava na ni. Proto je vhodné nezapomenout na lék Arnica montana 9C. pomůže s rychlejší regenerací svalů a únava rychleji zmizí. Alespoň po dobu, než si na nový režim tělo přivykne.

PharmDr. Lenka Štýsová

Četli jste také?

HOMEOPATIE ZA TÁROU: TRAMPOTY VÝLETNÍKŮ

HOMEOPATIE ZA TÁROU: CHRAPOT

HOMEOPATIE ZA TÁROU: JEČNÉ ZRNO

HOMEOPATIE ZA TÁROU: KRČNÍ PÁTEŘ

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie