Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: CHRAPOT



Chrapot „získáme" velice snadno. Většinou ani nevíme jak. Je krásný, sluneční den, vyrazíme na krátkou procházku do parku. Cestou se zastavíme na zmrzlinu nebo jednu studenou limonádu, abychom se trošku zchladili. A ráno, světe div se, bolest v krku, popř. nemůžeme najít svůj hlas. Naše hlasivky vydávají v lepším případě zvuk podobající se řezání dřeva pilou, každé slovo v krku přímo řeže. Navštívil nás chrapot. Co s tím?

Chrapot je příznakem infekce na hlasivkách. Stačí k tomu velice málo - studený vzduch, průvan, klimatizace, studené nápoje. Velice často se chrapot objevuje u osob, které často a hodně mluví a mají hlasivky přetížené. Hlasivky se potáhnou hlenem, který je třeba odkašlat a dostat pryč.

S tím výborně pomohou některé bylinky. Mezi zázračné byliny na hlasivky patří šalvěj, divizna, sléz a lipový květ. Popíjejí se pomalu po doušcích, aby kontakt čaje s hlasivkami byl co nejdelší. Výborným receptem na chrapot je minerální voda Vincentka, nejlépe v kombinaci s teplým mlékem. Pro toho, kdo tuto kombinaci chuťově nezvládá, je možné použít Vincentku samotnou nebo z ní vyrobené pastilky, které se snadno vezmou s sebou přes den do práce či školy. Pastilky z islandského lišejníku mohou pomoci zvlhčit sliznici v krku a zklidnit postižené hlasivky.

Neméně důležitý je hlasový klid, aby si hlasivky odpočinuly a měly dostatek prostoru k léčbě. Pokud již musíme mluvit, snažíme se mluvit co možná nejpřirozeněji. Šepot naše hlasivky velice namáhá.

A jak nám může pomoci homeopatie? Vždy záleží na jednotlivých příznacích a příčině chrapotu.

Aconitum napellus 9C působí na chrapot, který vznikl po prochladnutí suchým větrem - průvan, klimatizace. Chrapot doprovází suchý kašel a suchá sliznice i kůže.

Pokud se přidá k uvedeným příznakům i obtížné polykání, bolest hlavy a pocení, je vhodné sáhnout pro lék Belladonna 9C. Většinou jej doprovází i zarudnutí obličeje. Oba léky se podávají po 5ti granulích 2-3x denně.

Jiný lék vyžaduje chrapot, který je nejhorší po ránu a „rozmluvením" se trochu vylepší. Většinou ale k večeru se opět námahou zhorší. V tomto případě použijeme lék Rhus toxicodendron 9C. Tento chrapot většinou vzniká po vlhkém prochladnutí - propocení, promoknutí.

Indikace pro lék Arum triphytum 5C je jasná. Chrapot s neustálými změnami barvy hlasu, který přeskakuje do jiné polohy. Většinou chrapot doprovází pálivá sliznice a rty mohou být rozpraskané s olupující se kůžičkou a krvácejícími prasklinkami.

Jiný chrapot je ale z důvodu namožených hlasivek. Stává se to nejen učitelům a zpěvákům, ale snadno i ostatním po dostatečně silném fandění sportovnímu týmu či  zpívání u táboráku nebo na koncertu milované hudební skupiny. V tomto případě je ideálním lékem Arnica montana 9C.Uužívá se několikrát denně. Lze ji ale vzít i preventivně, pokud víme, že hlasivky budeme hodně namáhat.

Léků na chrapot je mnohem více, než ty nejčastější, které jsem uvedla. Pokud si nejsme jisti, který z nich vybrat, máme k dispozici také vícesložkový přípravek Homeovox. Obsahuje nejen většinu výše uvedených léků, ale i mnohé navíc. Léky jsou v nižším ředění než v monokomponentech, ale zabírají výborně. Dvě draže se nechají volně rozpustit v ústech každou hodinu do zlepšení a pak interval mezi jednotlivým dávkami postupně prodlužujeme.

Přeji Vám silný zdravý hlas nejen po celé léto.

PharmDr. Lenka Štýsová

Mohlo by vás dále zajímat:

HOMEOPATIE ZA TÁROU: JEČNÉ ZRNO

HOMEOPATIE ZA TÁROU: KRČNÍ PÁTEŘ

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie