Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: TRAMPOTY VÝLETNÍKŮ



Sluníčko prohřívá zem, dny jsou dlouhé a mnohé z nás napadne, že konečně přišel ten správný čas na výlet. Sezení nad mapou je kouzelné, snadno u stolu na naplánujeme výlet krásnou přírodou. Patnáct nebo dvacet kilometrů? Nějaké čáry - vrstevnice - křižují naši plánovanou cestu? Nevadí, to přeci dáme!! A hravě k tomu! Máme přeci celý den. Na vrcholu se pokocháme pohledem z rozhledny, trochu si odpočineme, a možné si výlet ještě o trochu prodloužíme. A že jsme do teď turistické boty ještě nevytáhli ze skříně? A pěšky došli jen na nákup po městě? To jsou jen malé detaily, kterými si nebudeme kazit den a výlet si dokonale užijeme! Je sobotní ráno - připravíme svačinu, něco málo oblečení do batohu a hurááá - startujeme!

Krásný pěší výlet - a co následky?

Z patnácti kilometrů je ale špatným odbočením rázem kilometrů dvacet. A to, co se zdálo na mapě jako drobné zvlnění krajiny, je v realitě příšerný strmý kopec, kde není ani trochu stínu, slunce nesnesitelně pálí a vrchol není stále vidět. Nohy začínají bolet, na chodidlech něco pálí jako čert. Konečně jsme nahoře, rozhledna na dohled. Z posledních sil vylezeme na vrchol rozhledny. Pohled do okolí je k nezaplacení - jednoduše nádhera. Letmý pohled na hodinky, chvíle zděšení. To už je tolik? Inu, čas jsme moc neodhadli. Šli jsme sem mnohem déle, než jsme přepokládali. Únava se začíná projevovat a na prodloužení výletu již nikdo nemyslí. Z kopce se nám půjde určitě líp. Ale chyba lávky!! Kromě stehen, lýtek a chodidel se začalo ozývat ještě koleno. K autu jsme se dobelhali a hlavou se honily otázky, jak půjdeme v pondělí do práce. Doma jsou naštěstí nějaká homeopatika, natočíme pár kuliček a děj se vůle Boží...

Arnica montana 9C - tento lék přímo miluji. Jeho použití je neskutečně široké a skoro vždy jej nosím v kabelce. Působí na svaly i cévy, léčí drobná traumata a podporuje hojení. Bolesti svalů ustupují po jeho podání velice rychle, otoky kotníků i chodidel začínají mizet. Regenerace znavených svalů započala. Pět granulí nechat volně rozpustit několikrát za den pod jazykem a svaly se přímo tetelí blahem. 

Cantharis 9C - tento lék působí na velké puchýře, které se snadno mohou v nevhodných botách vytvořit. Na vzniku puchýřů se podílí nejen nevhodná bota, ale i šněrování, klouzavé ponožky, velké tření. To bylo příčinou puchýřů na synových chodidlech, kdy coby malý chlapec lezl na pouti v ponožkách po skákacím hradě. Po provazech nahoru, rychle sklouznout dolů a zase nahoru. Tak tři série a do auta jsem jej musela odnést na zádech, protože nemohl ani došlápnout. 3x denně 5 granulí spolu s Arnikou vykonají malý zázrak.

U bolestí kloubů a vazů nejde zapomenout na tři důležité léky pohybového aparátu - a to na Rutu graveolens, Bryoniy a Rhus toxicodendron.

Ruta graveolens 9C - působí na vazivo, které je díky ní elastičtější a pružnější. Zlepšuje hybnost vazů a tím i svalů. Lze užít léčebně i preventivně před plánovanou zátěží. Kotníky nám za péči poděkují svojí pevností a stabilitou.

Bryonia 9C - je vhodná na bolesti svalů a vazů, které jsou mírnější v naprostém klidu a sebemenší pohyb bolest zhoršuje. Může to ale být i bolest hlavy z přehřátí a dehydratace.

Rhus toxicodendron 9C - bolest svalů i kloubů je horší na začátku pohybu a postupně se rozhýbáním zmírňuje. Po určité zátěži se ale bolest opět dostaví.

Všechny tři výše zmíněné léky se užívají v dávce 5 granulí 3-5x denně.

China rubra 9C - je vhodné ji přidat, pokud jsme se během výletu hodně potili a nestíhali doplňovat vodu i minerály. China rubra podpoří regeneraci dobrým hospodařením s vodou i minerály. Většinou stačí užít 2x denně do odeznění únavy.

K tomu doplnit hořčík a jiné minerály, pořádně se najíst a vyváženou stravou dodat tělu důležité bílkoviny i sacharidy. A v pondělí?  S nadšením a radostně do práce, a ještě nadšeněji začít plánovat další dobrodružství za krásami naší země.

Krásné letní výlety přeje

PharmDr. Lenka Štýsová

Mohlo by vás dále zajímat:

HOMEOPATIE ZA TÁROU: CHRAPOT

HOMEOPATIE ZA TÁROU: JEČNÉ ZRNO

HOMEOPATIE ZA TÁROU: KRČNÍ PÁTEŘ

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie