
PharmDr. Jana Strieglerová
Vánoční svátky jsou obdobím pohody, klidu, ale také obdobím většího množství jídla. Dopřáváme si, na co máme chuť, a někdy tím může trpět trávicí trakt. Bolesti břicha, pálení žáhy, nadýmání, zácpa nebo průjem bývají časté obtíže pacientů, kteří po svátcích přicházejí do lékárny a žádají o radu.
Podpora trávení:
- Přidat do jídla koření podporující trávení (kardamom, zázvor, kurkuma, koriandr, kmín).
- Zařadit bylinné čaje podporující trávení (2x denně), např. mátový, fenyklový, zázvorový nebo trávicí čajové směsi z lékárny.
Na podporu trávení a detoxikaci organismu po svátcích můžeme použít i Schűsslerovy soli. Jsou to tkáňové neboli minerální soli, které mají velmi dobrou biologickou dostupnost do buněk a cílových tkání. Ovlivňují činnost iontových pump, čímž podporují vznik minerální rovnováhy v intracelulárním i extracelulárním prostoru. Tyto soli mohou užívat děti, senioři, těhotné i kojící ženy. Tablety se nechají rozpustit v dutině ústní nebo ve vodě a pozvolna se popíjejí.
Sůl č. 9 Natrium phosphoricum D6 podporuje a reguluje acidobazickou rovnováhu v těle. Používá se při příznacích překyselení organismu a zažívacích potížích (pálení žáhy, říhání, nadýmání a poruchách trávení tuků).
Sůl č. 9 se velmi dobře se kombinuje se solí č. 10 Natrium sulfuricum D6, která má detoxikační účinky, podporuje činnost jater, žlučníku a tvorbu trávicích šťáv.
Tyto obě soli (č.9 + 10) se mohou užívat společně i dlouhodobě (2-3 měsíce) jako očistná detoxikační kúra.
Sůl č. 8 Natrium chloratum D6 reguluje rovnováhu tekutin v organismu, a řídí tak vodní hospodářství v těle. Podílí se také na tvorbě žaludečních šťáv. Používá se při průjmu (ztráty tekutin) nebo naopak zácpě (regulace tekutin v tlustém střevě).
Sůl č.7 Magnesium phosphoricum D6 má relaxační účinky na hladkou i kosterní svalovinu. Je to výborný prostředek při křečích v břiše způsobených poruchou trávení.
Vhodné kombinace solí při trávicích potížích:
Pálení žáhy - sůl č. 9 + 10
Zácpa - sůl č. 8 + 10
Průjem - sůl č. 8 + 3
Dávkování: Při dlouhodobém užívání (např. detoxikační kúra solí č.9+10) se užívají 3x denně 2 tablety od každé soli. V akutním stavu (průjem, akutní zácpa, pálení žáhy apod.) je vhodné užívat soli častěji (každou hodinu 2 tablety) nebo 3x denně rozpustit 5 tablet v teplé vodě a popíjet.
Úvodní foto: Anastasiya Gepp ze služby Pexels
Název léčivého přípravku: Kalium phosphoricum DHU D5 - D30, tablety. Složení: Kalium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablet podle Dr. Schüsslera No.1. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko, Deutsche Homöopathie-Union DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Datum revize textu: 29.8.2019.
inzerce
REDAKČNÍ TIP:
Schűsslerovy soli při detoxu ZDE
Schűsslerovy soli v péči o pokožku a vlasy ZDE
Schűsslerovy soli při nachlazení ZDE
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.