Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SCHÜSSLEROVY SOLI PRO ZDRAVĚJŠÍ PLEŤ, VLASY A NEHTY



PharmDr. Jana Strieglerová

Na začátku podzimu přichází do lékárny více žen s žádostí o radu, jak řešit zvýšené vypadávání vlasů, lámavost nehtů a nepříjemně suchou pokožku. Kvalita pokožky a kožních derivátů je ovlivněna také stavem vnitřního prostředí organismu a stravou. Kvalitní, pestrá, bohatá a vyvážená strava by měla být běžnou součástí našeho života. Nemá vliv pouze na kvalitu vlasů, ale odráží se v ní celkově životní styl a zdraví našeho organismu. 

Zdroj minerálů a vitaminů důležitých pro kvalitu vlasů:

Vitaminy skupiny B - jsou obsaženy v lahůdkovém droždí, klíčcích, listové zelenině nebo hovězím mase

Zinek - nachází se ve velké míře v ořeších a semenech (hlavně v dýňových semínkách a dýňovém oleji)

Biotin - ve žloutcích, ořeších, čočce nebo v droždí

Železo - je zastoupeno v ořeších, semenech, vnitřnostech, brokolici, mořských řasách, cizrně aj.

Omega-3 mastné kyseliny - jejich zdrojem je lněný olej, mořské ryby či vlašské ořechy

V období zvýšených nároků na organismus se mohou minerály vhodně doplnit formou Schűsslerových solí, tzv. tkáňových solí.  Jsou to minerální látky, které mají velmi dobrou prostupnost do cílových tkání. Ovlivňují minerální metabolismus uvnitř buňky i v mezibuněčných prostorách tím, že působí na funkci iontových pump na membráně buňky. Tím také podporují vstřebatelnost a využitelnost minerálních látek získaných stravou. Schűsslerovy soli mohou užívat děti, dospělí, kojící i těhotné ženy a senioři.

Na zlepšení kvality kůže, nehtů a vlasů jsou vhodné tzv. kúry, kdy se užívá více solí najednou po delší období.

Pro každého, ženu i muže s uvedenými potížemi, je vhodná tato základní kúra:

Schüsslerova sůl č. 1 (Calcium fluoratum D12) a č. 11 (Silicea D12). Tato kombinace podporuje elasticitu kůže a pojivových tkání, což se při dlouhodobém užívání projeví omlazujícím efektem spočívajícím ve vyhlazení drobných vrásek v obličeji a rozzářením obličeje. Dále ovlivňuje vlasovou strukturu, a tím dodává vlasům pevnost a lesk a pomáhá při lámavosti a třepení nehtů.

Na suchou pleť přidáváme Schüsslerovu sůl č. 8 (Natrium chloratum D6), která má vliv na hospodaření s vodou, proto ji podáváme u problémů s velmi suchou, ale naopak i velmi mastnou pletí.

V případě, že jsou v popředí potíže s výrazněji zhoršenou kvalitou vlasů jako lámání, štěpení nebo vypadávání vlasů, přidejte k výše uvedené základní dvojkombinaci Schüsslerovu sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12 a homeopatický lék Zincum metallicum 9C.

U alopecie areaty namísto Schüsslerovy soli č. 11 podávejte sůl č. 5 (Kalium phosphoricum D6).

U nadměrného maštění vlasů je vhodná kombinace Schüsslerovy soli č. 8 (Natrium chloratum D6) a č. 9 (Natrium phosphoricum D6). Dále je nutné doplnit i zinek. K mytí vlasů se doporučuje využít jednoduchý tip: namísto šamponu používat pravidelně vaječný žloutek, účinně snižuje tvorbu nadbytečného mazu, aniž by pokožku hlavy vysušoval nebo dráždil na rozdíl od mnoha běžných přípravků.

Na nadměrnou tvorbu lupů, kdy pokožka hlavy bývá i sušší, je vhodné použít kombinaci Schüsslerovy soli č. 4 (Kalium chloratum D6) a č. 8 (Natrium chloratum D6). 


Tabulka: Kúry Schüsslerových solí pro zdravou pleť, vlasy a nehty podle Günthera H. Heepena


základní kúra: 1+11

velmi suchá pleť: 1+11+8

mastná pleť: 8+9+10

vypadávání vlasů: 1+11+3+Zincum metallicum 9C

zhoršená kvalita - štěpení, lámání vlasů: 1+11+3+ Zincum metallicum 9C

nadměrné maštění vlasů: 8+9+Zincum metallicum 9C

nadměrná tvorba lupů: 8+4


Zvolenou kúru je vhodné užívat 2 měsíce 3x denně 2 tablety, následně zařadit týden pauzu a podle potřeby kúru zopakovat, lze i víckrát ročně. Tablety se rozpouští v ústech nebo ve vodě mezi jídly.

Zdroj:Günther H. Heepen: Maxi-Quickfinder Schüßler-Salze, Günther H. Heepen: Schüssler-Kuren, Günther H. Heepen: Schüssler Salze- das Basis Buch


Název léčivého přípravku: Calcium fluoratum DHU D5 - D30, tablety. Složení: Calcium fluoratum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablet podle Dr. Schüsslera No.1. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko, Deutsche Homöopathie-Union DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Datum revize textu: 29.8.2019.


Inzerce

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie