
Jarní období je neodmyslitelně spojeno se začátkem něčeho nového. Probouzející se příroda v nás vyvolává pocity radosti. Jarní úklid bývá v mnoha domácnostech samozřejmostí, ovšem ne každý myslí i na ,,úklid" uvnitř sebe sama.
Pokud se rozhodneme pro sebe něco udělat, očistit a posílit naše tělo, měla by tato cesta být šetrná a nenásilná.
Nejlépe, aby se stala přirozenou součástí života a běžných dní a nebyla to jen občasná nebo jednorázová záležitost.
Prvním krokem jsou:
Pravidelný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu, rychlá chůze, běh nebo nordic walking v přírodním terénu. Vhodný pohyb, hlavně ten pravidelný, vnáší do života radost, podporuje kardiovaskulární systém a okysličování tkání.
Pitný režim - dostatečné množství tekutin, hlavně vody je základem zdravého života. Zpestřením jsou i bylinné čaje s čisticím účinkem (kopřiva, list břízy, řebříček,...) nebo čerstvě lisované ovocno-zeleninové šťávy (max. 1-2x denně 2 dcl)
Snížení živočišných produktů ve stravě nebo jejich vynechání na nějakou dobu. Živočišné bílkoviny jsou hůře stavitelné a mají kyselinotvorný charakter.
Spánek - kvalitní a dostatečně dlouhý spánek v dobře vyvětrané místnosti je důležitým faktorem pro regeneraci těla.
Detoxikační procesy v organismu můžeme také podpořit užíváním Schűsslerových solí, které působí na vznik minerální rovnováhy v buňkách, buněčných membránách a mezibuněčných prostorech. Harmonizace minerální rovnováhy v organismu se pak projeví na fyzické i psychické úrovni.
Užíváním Schűsslerových solí se také následně zlepší a podpoří absorpce minerálních látek z potravin.
Základních Schűsslerových solí je 12.
Jejich číslování je podle abecedy a vede k lepší orientaci.
Jsou to registrovaná léčiva s kódem SÚKL a jsou v lékárnách volně prodejná.
Sůl č. 10 Natrium sulphuricum D6 - má velké detoxikační účinky. Reguluje metabolismus tekutin v organismu, zabraňuje nadměrnému hromadění tekutin v tkáních a podporuje vylučování nadbytečných tekutin z mezibuněčných prostorů. Podporuje funkci ledvin, jater, tvorbu trávicích šťáv, a tím i přirozené samočisticí mechanismy v organismu.
Sůl č. 9 Natrium phosphoricum D6 - reguluje acidobazickou rovnováhu v těle a je důležitým prostředkem pro řešení překyselení organismu. Podporuje také činnost lymfatického systému a metabolismus tuků.
Sůl č. 4 Kalium chloratum D6 - tato sůl podporuje čištění sliznic. Užívá se ve fázi, kdy sliznice produkují exsudáty, které mohu mít i zánětlivý charakter (tvorba hlenů a výtoků). Podporuje činnost žláz a čištění krve.
Sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6 - podporuje uvolnění hladké svaloviny na fyzické i emocionální úrovni - působí při svalových křečích a napětí, působí na střevní peristaltiku, a tím pomáhá řešit potíže se zácpou. Podporuje zdravý spánek a podílí se na snížení hladiny cholesterolu v krvi.
Schűsslerovy soli se užívají samostatně nebo jako kombinace několika solí. Rozpouští se ve vodě nebo přímo v ústech. Jedna dávka jsou 2-3 tablety od každé soli. Užívají se 2-3x denně po dobu 2-3 měsíců.
Výhodou Schűsslerových solí také je, že se mohou podávat i malým dětem a seniorům. Pravidelné užívání klasických léků není s užíváním solí kontraindikováno.
PharmDr. Jana Strieglerová
inzerce
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.