Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: URIDIN V LÉČBĚ NEUROPATIE A KOGNITIVNÍCH PORUCH



V České republice pozorujeme dlouhodobý trend změny věkového složení obyvatelstva ve směru populačního stárnutí. S touto skutečností narůstá také prevalence i incidence neurodegenerativních onemocnění s postupnou ztrátou struktury a funkce nervových buněk. Tato onemocnění jsou obvykle multifaktoriální, protože se na jejich vzniku kromě stárnutí organismu podílí i genetické predispozice a faktory životního stylu i vnějšího prostředí.

Nervová soustava (NS) je přitom systém, který řídí činnost všech orgánů v těle včetně kosterního svalstva a vnitřních orgánů, a to přímo prostřednictvím nervových zakončení, nebo nepřímo pomocí hormonů. NS zajišťuje koordinaci a integraci všech tělesných funkcí, aby organismus mohl fungovat jako celek.

Z anatomického pohledu NS dělíme na:

  • Centrální (mozek a mícha, tzv. CNS), sjednocující a řídící centrum, které vyhodnocuje přicházející senzorické podněty a určuje motorickou odpověď.
  • Periferní, který dále můžeme rozdělit na:
Somatický NS, který zajišťuje vědomé řízení pohybů těla prostřednictvím kosterních svalů. Tvoří jej senzorické, motorické a smíšené nervy.
Autonomní NS (vegetativní) funguje převážně nezávisle na vůli člověka a řídí životně důležité funkce jako srdeční a dechovou frekvenci, krevní tlak, teplotu či trávení. Dělí se dále na sympatický a parasympatický vegetativní NS. Zdánlivě působí tyto dvě složky protichůdně, ale jejich funkce se často doplňují a vzájemně vyvažují.

Látky s neuroprotektivními účinky

Klinické projevy u neurodegenerativních poruch mohou nastupovat pozvolna, ale ve svém důsledku znamenají výrazné zhoršení kvality života pacienta, až jeho ohrožení. Za vzplanutím neurodegenerativního onemocnění může stát proces stárnutí, který s sebou nese i snížení hladiny neurotransmiterů a neurohormonů. Dále se v patogenezi objevuje zánět a oxidační stres a omezení prokrvení mozku. Mozek je náchylný k oxidačnímu poškození, protože je tvořen vysokým množstvím mastných kyselin, má zvýšenou spotřebu kyslíku a současně disponuje relativně nízkou hladinou antioxidantů. Narušení prokrvení některých oblastí mozku způsobuje hypoxii, což vede k zánětlivým a neurodegenerativním změnám.

Neuroprotektivní látky pomáhají chránit nervové buňky před poškozením a ztrátou funkce. Jejich úkolem je udržet zdraví mozku a NS, případně zmírnit dopady neurodegenerativních onemocnění. Patří sem přirozeně se vyskytující bioaktivní sloučeniny podporující zdraví mozku. Mezi hlavní mechanismy účinku těchto látek patří antioxidační působení (volné radikály mohou poškozovat buněčné struktury, včetně DNA a buněčných membrán) a protizánětlivý účinek (zánětlivé procesy v mozku přispívající k neurodegeneraci). Ale také mohou tyto látky působit na regulaci neuronální apoptózy (pro správný vývoj života a smrti neuronu, udržení homeostázy a ochranu před patologickými stavy), mohou sloužit jako zdroj pro zásobování neuronů energií a podporovat jejich metabolismus. Nebo mohou případně opravovat poškozené membrány neuronů apod. Nejčastěji se jedná o rostlinné flavonoidy, antokyany, polyfenoly, karotenoidy, fytosteroly nebo také mezi významné protektivní látky NS patří esenciální nenasycené mastné kyseliny. Mezi velmi dobře prozkoumané rostliny s neuroprotektivními účinky, které často nacházíme mezi tzv. adaptogeny, patří například Ženšen pravý. Jeho hlavními bioaktivními složkami jsou triterpenové glykosidy - ginsenosidy. Mezi neuroprotektivní mechanismy ginsenosidů patří antiapoptotický účinek spolu s antioxidačním a protizánětlivým působením.1

Neurotropní vitaminy skupiny B přispívají k udržení zdravého centrálního i periferního nervového systému. Všechny vitaminy skupiny B hrají zásadní roli jako koenzymy pro enzymatické reakce v různých biologických systémech. Nízké hladiny vitaminů B1, B3, B6 a B12 jsou spojeny se zvýšenou hladinou homocysteinu, který působí neurotoxicky. Deficit těchto vitaminů také přispívá k rozvoji periferních neuropatií. Suplementace kombinací vitaminů skupiny B regeneruje poraněné nervy a účinně zmírňuje symptomy neuropatie.

Nukleosidy

Nukleosidy jsou základní molekulární stavební kameny nukleotidů, ze kterých se dál utváří nukleové kyseliny RNA a DNA. Ty, jak víme, řídí syntézu bílkovin a určují program činnosti buňky a celého organizmu. Nukleosid je organická molekula složená z dusíkaté báze (purinové nebo pyrimidinové) a cukru (ribózy nebo deoxyribózy).

Uridin je pyrimidinový nukleosid přítomný v plazmě a mozkomíšním moku ve vyšších koncentracích než jiné nukleosidy. Plazmatický uridin snadno prochází hematoencefalickou bariérou prostřednictvím transportních systémů do neuronů. Je nezbytný pro syntézu RNA a hraje zásadní roli v řadě biologických pochodů. Vedle syntézy nukleových kyselin a glykogenu je to regulace tělesné teploty, cirkadiánních rytmů, tvorba buněčných membrán či synaptických struktur neuronů. Uridin lidský organismus získává jednak endogenní syntézou v játrech, a také z potravy. Mezi hlavní zdroje patří cukrová řepa, cukrová třtina, rajčata, kvasinky, vnitřnosti a brokolice. Příjem potravin obsahujících velké množství uridinu přispívá ke zvýšení jeho plazmatické koncentrace.2 Snížená hladina uridinu byla zjištěna u osob s diabetem, obezitou či kognitivním deficitem. Uridin stimuluje regeneraci různých tkání a má dokonce i účinky proti stárnutí.3

Uridin a periferní neuropatie

Uridin vykazuje významné účinky na periferní nervový systém. Bylo doloženo, že podporuje růst neuronů. U zvířecích modelů poranění nervů snižuje markery apoptózy nervové tkáně.3 Je také prekurzorem CDP-cholinu potřebného pro růst nervů. 3 Diabetická periferní neuropatie je typ neuropatie často pozorovaný u metabolických onemocnění. Již před více jak třiceti lety studie prokázaly, že dlouhodobé podávání uridinu zlepšuje funkci nervů u pacientů s diabetickou neuropatií, což bylo doloženo zvýšením rychlosti šíření nervového vzruchu, regenerací nervových vláken, zvýšením tloušťky axonu a plochy povrchu myelinové pochvy.4 Těchto příznivých nutričních a reparačních účinků na nervová vlákna uridin dosahuje prostřednictvím syntézy složek buněčné membrány (jako je CDP-cholin, fosfatidylinositol a fosfatidilcholin) a také podporou syntézy glykogenu, čímž snižuje lokální akumulaci glukózy a toxické účinky sorbitolu na nervové buňky.3 Při zvýšených hladinách glukózy (u diabetu) se totiž aktivuje alternativní metabolická cesta (za normálních okolností se glukóza v buňkách metabolizuje glykolýzou), kdy se v prvním kroku přeměňuje glukóza na sorbitol. Toxické účinky sorbitolu na nervové buňky jsou primárně spojeny s komplikacemi diabetu, jako je diabetická neuropatie a diabetická retinopatie. Uridin má také vliv na modulaci nervového růstového faktoru a současně na syntézu fosfolipidů v nervové tkáni a je tudíž asociován s vnímáním bolesti. U pacientů s periferní neuropatií vedla dvouměsíční léčba kombinací uridin monofosfátu, vitaminu B12 a kyselinou listovou ke zmírnění neuropatické bolesti. Významně se snížilo celkové skóre bolesti i počet míst postižených bolestí.5

Uridin a jeho neuroprotektivní účinky u osob s mírným kognitivním deficitem

U Alzheimerovy choroby (AD), jako jedné z hlavních příčin demence, i u jejího prodromálního stadia označovaného jako mírná kognitivní porucha (MCI), byl zjištěn patologický nedostatek uridinu, cholinu a DHA. 6 Tedy klíčových živin potřebných pro mozek. Uridin je biologicky aktivní molekula s prokázanou rolí v několika funkcích CNS, jako je paměť nebo neuronální plasticita. Jeho deficit může vést k rozvoji neurologických symptomů. A naopak zvýšení dostupnosti uridinu podporuje neuroregeneraci a působí neuroprotektivně. Nedostatek uridinu nelze u jedinců s MCI napravit běžnou stravou, což z uridinu u nich činí podmíněně esenciální živinu.6

Novou generací potraviny pro zvláštní lékařské účely, určenou pro neurologické pacienty, je uridin monofosfát (UMP). Jde o biologicky dobře dostupný ester kyseliny fosforečné a uridinu. Užívá se pro své neuroprotektivní účinky, ke zlepšení paměti a celkové funkce mozku. Potravina pro zvláštní lékařské účely na bázi UMP má širokospektré účinky také pro pacienty s neuropatií. V doplňcích stravy se často kombinuje s neurotropními vitaminy skupiny B. Tyto kombinace přispívají k udržení zdravého centrálního i periferního nervového systému.

Na Educommu můžete aktuálně vystudovat odbornou přednášku MUDr. Viléma Nováka, Ph.D.: Podpora nervového systému: moderní adjuvantní přístup, která nabízí přehled účinných látek využitelných v podpoře nervového systému - od uridinu a vitaminů skupiny B po antioxidanty, minerály a další sloučeniny s neuroprotektivním nebo metabolickým působením. Přednáška se zaměřuje se na možnosti adjuvantní terapie u neurodegenerativních onemocnění a periferní neuropatie.

STUDUJTE ZDE

.....................

NOVINKA V LÉKÁRNÁCH URČENÁ K DIETNÍMU POSTUPU PŘI NEUROPATIÍCH A NEURODEGENERATIVNÍCH CHOROBÁCH

Dolgit NEURO je potravina pro zvláštní lékařské účely, která obsahuje uridin monofosfát, extrakt z kořene ženšenu a vitaminy skupiny B (B1, B3, B6, B12 a kyselinu listovou).

Je určena k dietnímu postupu při neuropatiích a neurodegenerativních chorobách. 

Proces regenerace nervové tkáně je z hlediska speciální nutriční podpory zcela klíčový pro uživatele, jež trpí různými formami neuropatie a neurodegenerace. Tyto formy onemocnění se obvykle projevují mravenčením či brněním. S růstem neuronů souvisí i další nutriční indikace v podobě významného vlivu na kognitivní funkce, zejména na paměť.

Dolgit NEURO s uridinem je potravina pro zvláštní lékařské účely. Výrobek musí být užíván pod lékařským dohledem, eventuálně pod dohledem lékárníka. Výrobek není vhodný k použití jako jediný zdroj výživy.

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Literatura:
1. Gong L, Yin J, Zhang Y, Huang R, Lou Y, Jiang H, Sun L, Jia J, Zeng X. Neuroprotective Mechanisms of Ginsenoside Rb1 in Central Nervous System Diseases. Front Pharmacol. 2022 Jun 2;13:914352.
2. Yamamoto T, Koyama H, Kurajoh M, Shoji T, Tsutsumi Z, Moriwaki Y. Biochemistry of uridine in plasma. Clin Chim Acta. 2011 Sep 18; 412 (19-20): 1712-1724.
3. Yang Y, Ye Y, Deng Y, Gao L. Uridine and its role in metabolic diseases, tumors, and neurodege nerative diseases. Front Physiol. 2024 Feb 29; 15: 1360891. S10-5.
4. Gallai V., Mazzotta G., Montesi S., Sarchielli P., Del Gatto F. (1992). Účinky uridinu v léčbě diabetické neuropatie: elektrofyziologická studie. Acta neurol. Scand. 86 (1), 3-7.
5. Negrão L, Almeida P, Alcino S, et al. Effect of the combination of uridine nucleotides, folic acid and vitamin B12 on the clinical expression of peripheral neuropathies. Pain Manag. 2014 May; 4(3): 191-196.
6. Baumel BS, Doraiswamy PM, Sabbagh M, Wurtman R. Potential Neuro-regenerative and Neuroprotective Effects of Uridine/ Choline-Enriched Multinutrient Dietary Intervention for Mild Cognitive Impairment: A Narrative Review. Neurol Ther. 2021 Jun; 10(1): 43-60.

O ŠŤOPIČKU MÉNĚ K DOKONALEJŠÍ POKOŽCE

ŽENSKÝ KOMFORT V BĚHU ŽIVOTA

FYTOTERAPIE U NEMOCÍ Z NACHLAZENÍ

Zpět

NOVÁ VAKCÍNA JIŽ V SRPNU

Evropská komise schválila 21valentní pneumokokovou konjugovanou vakcínu CAPVAXIVE pro prevenci invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) a pneumokokové pneumonie u dospělých. Obsahuje osm unikátních sérotypů a díky svému složení pokrývá sérotypy odpovědné za většinu případů IPO u dospělé populace. Na českém trhu bude vakcína dostupná od letošního srpna. V současnosti ještě není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale lze využít příspěvků z preventivních programů jednotlivých zdravotních pojišťoven.

DOPORUČUJEME