Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: O ŠŤOPIČKU MÉNĚ K DOKONALEJŠÍ POKOŽCE



Fibrom je malý výrůstek tělové barvy, přirostlý užší stopkou ke kůži. Předpona fibro- označuje vláknitý charakter (resp. vztah k vláknům či k vazivu). Jeho výskyt je poměrně častý a s věkem těchto drobných výrůstků u žen i u mužů přibývá. Jedná se o nejčastější nezhoubný nádor pojivových tkání, kdy právě kůže je nejhojnější lokací. Jeho tvorba je zapříčiněná nadměrnou akumulací buněk a tkání, které se normálně v dané oblasti nacházejí. Kožní fibromy mají ostře ohraničený okraj a jejich povrch bývá hladký, narozdíl od papilomů (bradavičnatých kožních výrůstků), které jsou na povrchu zvrásněné. Fibrom se skládá z fibroblastů, buněk produkujících kolagen a další pojivové tkáně. Tvoří ho gelovitá substance, která vyplňuje prostor mezi buňkami a vlákny a obsahuje různé mukopolysacharidy, což jsou jinak fyziologické a důležité složky pojivové tkáně. Složení fibromu se může mírně lišit v závislosti na jeho typu a umístění.

I když výskyt fibromů působí majiteli určité estetické trápení, ze zdravotního hlediska jsou zpravidla neškodné.

Existují dva hlavní typy fibromů:

Měkké fibromy (fibroma molle) - jsou obvykle malé, stopkaté a skládají se z volné pojivové tkáně s bohatým cévním zásobením. Často se vyskytují na krku, v podpaží, pod prsy a v tříslech. Připomíná drobnou „houbičku" nebo „bambulku", protože je s kůží spojen stopkou. Zpravidla na kůži jakoby visí. Říká se mu také stopkatý.

Tvrdé fibromy (fibroma durum) - jsou pevnější a skládají se z husté pojivové tkáně s menším množstvím cév. Patří sem například dermatofibromy a keloidy. Tvrdý fibrom obsahuje velmi málo buněk, a naopak velké množství vláken.

Vznik fibromů není zcela znám, často bývají tyto měkké výrůstky o průměru 1-5 mm a výšce 2-10 mm na místech, kde dochází k dlouhodobému dráždění tkáně. Vyskytují se buď jednotlivě nebo mnohočetně, často v kožních záhybech: v podpaží, pod prsy, v tříslech, na víčkách nebo na krku. Méně často je najdeme také i na jiných místech těla, například na trupu nebo na břiše. Kromě vady na kráse ale nijak svého hostitele neomezují. Někdy je jejich výskyt spojený s obtěžují svěděním či bolestí při opakovaném mechanickém dráždění, někdy vadí při oblékání nebo při nošení šperků, kde hrozí zatrhnutí. Při poranění nebo rozškrábání mohou fibromy krvácet. Pokud je kožní výrůstek traumatizován nebo jinak změněný jeho vzhled, doporučuje se jeho preventivní odstranění.

Konkrétní způsob léčby vždy závisí na typu, lokalizaci, velikosti a charakteru toho kterého fibromu. Určitě jste se setkali s tím, že si lidé sami doma měkké fibromy pod stopkou podvazují nití, vlasem nebo dentální nití, čímž se snaží přerušit přívod krve do fibromu. Zde je ale riziko zanesení infekce, nebo poškození v důsledku nesprávné manipulace. „Odpadnutí" nekrotické tkáně nad úvazem je také velmi zdlouhavý proces.

  • V rukou dermatologa nebo chirurga jsou metody jako je excize - vyříznutí skalpelem (někdy s nutností následného sešití rány). Nevýhodou bývá hojení s jizvou.
  • Další možností je laserové odstranění, které bývá nákladnější metodou, často se volí u mnohočetných fibromů nebo v případě přisedlých fibromů bez stopky.
  • Zákrok pomocí elektrokauteru odstraňuje tkáň působením vysokofrekvenčního proudu. Výhodou této metody je minimalizace krvácení z ošetřené oblasti. Hojení je delší než u excize, ale zase levnější než ošetření laserem. Odstranění fibromu touto metodou trvá chvilku, ale pacient může cítit slabé pálení či brnění.
  • Kryodestrukce využívá technologii zmrazením tkáně. Metoda není tak zacílena jako laser a pokud není odstraněna celá tkáň fibromu, dochází k recidivám. Tato metoda se více využívá při odstraňování bradavic.

Revoluční novinka pro domácí, bezpečné a bezbolestné odstranění fibromů

ClinSkin Fibrocontrol je zdravotnický prostředek ve formě náplasti, určený k domácímu použití pro snadné, bezpečné a bezbolestné odstranění fibromů. Při aplikaci ClinSkin Fibrocontrol se zastaví krevní zásobení fibromu. Metoda založená na mechanickém principu je bezbolestná a má jen zanedbatelné riziko zjizvení. Na fibrom a jeho bezprostřední okolí se po důkladném očištění nalepí pomocí speciálního aplikátoru náplast. Fibrom postupně zaschne, odpadne a zůstane přichycený pod náplastí. Náplast se odstraňuje po 6 dnech a společně s náplastí se odstraní i zaschlý fibrom. Fibrom musí mít průměr maximálně 3 mm ve spodní části a může být maximálně 5 mm vysoký.

Balení obsahuje 1 aplikátor a 3 náplasti, z nichž každá je určena k odstranění jednoho fibromu.

  • Bezpečné použití, výborný estetický výsledek
  • Lze použít bez ohledu na roční období
  • Efektivní odstranění fibromů za 6 dní
  • Funguje na mechanickém principu
  • Bez bolesti
  • ‍Lze bezpečně používat během těhotenství a kojení

Nepoužívejte pro odstranění fibromů v očním okolí a na víčkách.

Nepoužívejte, pokud je barva fibromu odlišná od okolní kůže, fibrom přesahuje průměr aplikátoru nebo pokud krvácí. Jestliže máte jakékoli pochybnosti o tom, zda se skutečně jedná o fibrom, poraďte se před zahájením samoléčby s kožním lékařem.

Více na https://www.drtheiss.cz/znacka/clinskin, kde je k dispozici i názorné instruktážní video.

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.


Zajímá vás, jak tato novinka funguje?

Trápí vás fibromy, ale nechcete volit dermatologické nebo chirurgické metody odstranění? Zkusili byste raději domácí způsob, jak se s nimi rozloučit?

Zapojte se již v červnu do testování Na vlastní kůži. Získáte šanci si zdravotnický prostředek ve formě náplasti ClinSkin Fibrocontrol vyzkoušet skutečně na své kůži, jak napovídá název naší rubriky. Sledujte Magazín i v dalších měsících.


ŽENSKÝ KOMFORT V BĚHU ŽIVOTA

FYTOTERAPIE U NEMOCÍ Z NACHLAZENÍ

ZADRŽOVÁNÍ VODY V TĚLE A PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME