Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: KŘEČE? POUZE HOŘČÍK NESTAČÍ!Každý to zná - při sportu nebo jiné fyzické aktivitě, může dojít ke křečím, které jsou velmi nepříjemné a mohou zásadně ovlivnit výkon. Nedostatek hořčíku bývá poměrně častá příčina svalových křečí, například dolních končetin. Nedostatek hořčíku lze zjistit z laboratorního vyšetření krve, ale obvykle stačí klientovi s potížemi v podobě křečí, aby se obrátil na lékárníka s požadavkem: „nasadit si nějaký hořčík".

Příčin, které křeče způsobí, může být ale více:

  • Dostatečná hydratace: Nedostatek tekutin může způsobit nerovnováhu elektrolytů v těle a zvýšit riziko křečí. Pijte dostatek vody před, během a po sportovní aktivitě.
  • Správná výživa: Zajistěte si dostatek minerálů, zejména hořčíku, draslíku a vápníku. Tyto minerály jsou důležité pro správnou funkci svalů. Konzumujte potraviny jako banány, ořechy, listovou zeleninu a mléčné výrobky.
  • Rozcvička a protažení: Před sportovní aktivitou proveďte důkladnou rozcvičku, která zahrnuje dynamické cviky a protažení svalů. To pomůže zvýšit průtok krve do svalů a snížit riziko křečí.
  • Přetížení: Příliš intenzivní nebo příliš dlouhá sportovní aktivita může vést k přetížení svalů a zvýšit riziko křečí. Dodržujte postupné zvyšování zátěže.
  • Správná technika: Správná technika pohybu během sportovní aktivity může minimalizovat o náhlých zatížení a křečí.

Jaké prvky jsou důležité v boji proti křečím?

  • Ano, na prvním místě je skutečně hořčík, a to pro snížení únavy!

Hořčík snižuje míru únavy a vyčerpání, přispívá k elektrolytické rovnováze, zajišťuje normální funkci nervového systému, a ovlivňuje tak psychiku člověka. Spolu s ostatními prvky navíc zajišťuje normální stav kostí a zubů. Hořčík se zásadním způsobem podílí na přeměně energie v těle, na metabolizmu cukrů, tuků i bílkovin. V buňce se účastní řízení dělení, regenerace i programového zániku buňky. Je součástí asi 320 enzymů, které by bez něj nefungovaly. Je nutný pro uvolňování energie z ATP, zvyšuje jeho tvorbu. Působí na receptory v nervových zakončeních a ovlivňuje vyplavování přenašeče nervových vzruchů - acetylcholinu a jeho účinek v nervových synapsích. Tím působí proti křečím a tzv. tetanii - zvýšené nervosvalové dráždivosti. Hořčík se z těla vylučuje močí a stolicí, ale také potem, například právě při zvýšené fyzické zátěži u sportujících jedinců.

  • Draslík pro správnou funkci svalů!

Stejně jako hořčík přispívá k normální funkci nervového systému i draslík, který má navíc velký vliv na normální fungování svalů. Proto je důležité ho doplňovat stejně jako hořčík a ideálně v kombinaci, pokud chcete předcházet křečím. Dostatek draslíků také přispívá k udržení normálního krevního tlaku.

Jak vybrat vhodný doplněk stravy?

Pro to, abychom efektivně předcházeli křečím, je nutné doplnit nejen hořčík, ale i draslík a další mikronutrienty. Proto ne všechny přípravky, které lze zakoupit na pultech lékáren, drogerií či supermarketů, jsou ideálním řešením zmíněných potíží.

Optimální kombinací pro pomoc při křečích je KOMBINACE HOŘČÍKU S DRASLÍKEM, případně ještě doplněna o další látky jako jsou vitamin B6 a vitamin E. Nespokojte se s „běžným hořčíkem", ale dejte přednost kombinaci hořčík + draslík v přípravku Muscoaktiv.

Právě tuto optimální kombinaci proti křečím nabízí doplněk stravy MUSCOAKTIV STOP KŘEČÍM od společnosti Dr. Theiss.

MUSCOAKTIV STOP KŘEČÍM je doplněk stravy s vitamíny a minerály pro aktivní lidi. Dostupný je formě klasických tablet, ve formě šumivých tablet nebo ve formě sáčků rozpustných ve vodě.

Pro bližší informace kontaktujte obchodní zástupce společnosti Dr. Theiss nebo napište na info@drtheiss.cz. Muscoaktiv Stop Křečím je dostupný u všech distributorů.  

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Zpět

NOVÁ HLAVNÍ HYGIENIČKA ČR

Vláda 12. 6. 2024 rozhodla, že na pozici hlavní hygieničky nastoupí ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) MUDr. Barbora Macková. Jejím hlavním úkolem je realizace transformace hygienické služby ke stabilnímu a funkčnímu systému ochrany veřejného zdraví. Nadále také zůstane v pozici ředitelky SZÚ. Podle ministra Válka je vzhledem k úzké spolupráci obou institucí volba Mackové velkou výhodou. Barbora Macková vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze a do SZÚ nastoupila v roce 1995 jako klinická mikrobioložka. V rámci praxe prošla všemi odbornými centry SZÚ, klinickou laboratoří v nemocnici i praxí na krajské hygienické stanici. V období pandemie Covidu-19 působila v Integrovaném centrálním řídícím týmu jako koordinátor vyšetřujících laboratoří.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete stále registrovat na www.healthcomm.cz/online-akce

2. ČÁST ZÁKONA O LÉČIVECH VSTOUPILA V PLATNOST

Od června by se měla díky novele zákona o léčivech č. 456/2023 Sb. výrazně zvýšit ochrana pacientů před dopady výpadků dodávek léčiv a zpřísní se i pravidla exportu léčiv do zahraničí. Kombinace povinnosti distributorů držet zásoby vybraných léčiv a držitelů licence dodávat léčiva ještě v období po nahlášení výpadku také povede k překlenutí kratších výpadků a poskytne čas pro řešení výpadků dlouhodobějšího charakteru. Zásadní změnou, která vstupuje 1. 6. 2024 v účinnost, je povinnost držitele rozhodnutí o registraci zajistit pro pacienty v ČR dodávky léčivého přípravku, pro který oznámil přerušení nebo ukončení uvádění na trh v ČR, v množství odpovídajícím 1-2 průměrným měsíčním dodávkám, příp. léku, který jej může nahradit. SÚKL bude omezeně dostupná léčiva a nahrazující léčiva označovat příznakem „omezená dostupnost“. Ministerstvo zdravotnictví může nařídit distributorům vytvoření jednoměsíčních rezervních zásob. Více na mzd.gov.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY