Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SELEN – MINERÁL IMUNITY I PLODNOSTI



Selen patří mezi minerály, které se v naší stravě vyskytují v nepatrné míře - jeho účinky přitom mají pro naše zdraví zásadní význam. Tento silný antioxidant chrání naše buňky před volnými radikály, účinně podporuje obranyschopnost organismu, jakož i srdečně-cévní a reprodukční zdraví.

Selen objevil před více než 200 lety Švéd Jöns Jacob Berzellius. Až později, v roce 1957, se ukázalo, že je klíčovým prvkem, nevyhnutelným pro náš život. Tento významný minerál toho v sobě tedy ukrývá víc, než dost. Rozsáhlé výzkumy uskutečněné během uplynulých let prokázaly, že selen je důležitou součástí enzymatických systémů a jeho optimální hladina může přispět k prevenci a pomoci v terapii některých závažných onemocnění. 

Moduluje imunitu, podporuje antioxidační mechanizmy

Funkční formou selenu jsou biologicky aktivní selenoproteiny, především enzym glutathion peroxidáza s obsahem jedinečné aminokyseliny - selenocysteinu, který poskytuje buňkám komplexní ochranu před oxidativním poškozením.

Výzkumy ukázaly, že při nedostatku selenu v organismu výrazně klesá aktivita enzymu glutathion peroxidázy, a tím zároveň i antioxidační ochrana organismu. Proto vědci zkusili zvýšit množství selenoproteinů v buňce. Pozitivní korelaci mezi příjmem selenu a vývojem imunokompetence (fagocytární funkce, proliferace T-lymfocytů a pod.) potvrdila následně řada klinických studií. Prokázaly, že v přítomnosti selenoproteinů se imunitní systém aktivuje - selen zmobilizuje buňkovou obranu, T-lymfocyty, nejdůležitější článek imunitního systému, které začnou vyhledávat vetřelce a produkcí cytotoxických látek je pomáhají zničit a z těla vyloučit. 

Možná pomoc proti virům a bakteriím

K zajímavému poznatku dospěli britští vědci, kteří nedávno v souvislosti se zkoumáním agresivity virů různých druhů chřipky, jakož aj bakterií a vytipovaných druhů mikroorganizmů, analyzovali data z čínské provincie Keshan i dalších vybraných čínských provincií. Výsledky poukázaly na zajímavý fakt: tak jako při tzv. Kešanské nemoci, endemické kardiomyopatii s akutním anebo chronickým srdečním selháváním (nejznámější nemoci z nedostatku selenu), významným indikátorem agresivního šíření virů i bakterií, dle lokálního zjištění byla stejně extrémně nízká koncentrace selenu v půdě.

Méně rozpínavé byly v oblastech s vyšším výskytem selenu v půdě, což vědci připsali jeho schopnosti iniciovat zvyšování imunity. Tyto jejich závěry podpořil i další údaj - čím více selenu v půdě, tím větší podíl lidí s menšími komplikacemi onemocnění vyvolaných viry či bakteriemi.

Podle úsudku vědců z britské University of Surrey v Guildfordu, pro saturaci plné aktivity antioxidačního selenoenzymu glutathion peroxidázy v krvi by bylo vhodné zajistit u lidí dlouhodobý denní příjem tohoto mikroprvku až na úrovni 100 µg - jejich akademické závěry podnítily nástup klinického výzkumu s očekáváním možného doporučení jeho užívání k podpoře imunity, zvláště v době virových pandemií. 

Podporuje činnost srdce, může být prospěšný při onkologické léčbě

Mnohé vědecké studie poukazují na souvislosti mezi nízkou koncentrací selenu v krvi a zvýšeným počtem kardiovaskulárních a onkologických onemocnění. Podle rozsáhlé prospektivní finské studie nedostatek selenu může zhoršit průtok krve a následně nepříznivě ovlivnit kardiovaskulární systém a zvýšit riziko vzniku či zhoršení stavu při ischemické srdeční nemoci, která je onemocněním z nedostatečného krevního zásobování některých oblastí srdečního svalu, jakož i zvětšit nebezpečí vzniku infarktu myokardu a cévních onemocnění. Ze závěrů studie vyplynulo, že koncentrace selenu v krevním séru pod 35 µg/l zvyšují riziko úmrtí na ischemickou srdeční nemoc téměř sedminásobně. K pozoruhodným výsledkům se dopracoval tým vědců z Charles Drew University of Medicine and Science v Los Angeles v USA. Ve spolupráci s lékaři zkoumali podporné účinky vícero selenových sloučenin i při onkologické léčbě vícero typů zhoubných nádorů. Početné dlouhodobé testy s dobrovolníky různých věkových skupin s denním příjmem selenu na úrovni 300 až 400 µg prokázaly jeho preventivní podpůrné antikarcinogenní účinky, zejména proti nádorům prostaty, hrubého střeva, plic a prsů, což vyvolalo potřebu širšího klinického výzkumu. 

Příznivě působí na reprodukční zdraví

Selenu patří důležitá úloha též v reprodukčním procesu. Je nevyhnutelný pro biosyntézu testosteronu a tvorbu a vývoj normálních spermií. Zodpovídá za kvalitu spermií a jejich pohyblivost, tedy za mužskou plodnost. Jeho hladina a přítomnost ve varlatech ovlivňují potenci z hlediska dozrávání spermií a celkového vlivu na spermatogenezi. Výzkumy z oblasti reprodukčního zdraví poukazují na neustále klesající hladinu selenu v krevní plazmě mužů, která je častým důvodem neplodnosti párů. Nedostatek selenu může též nepříznivě působit na vývoj plodu u těhotných žen. Nízká hladina tohoto minerálu v organizmu těhotných žen může zvýšit riziko samovolného potratu, jeho deficit ve stravě matek může mít souvis se vznikem Downova syndromu a může být zodpovědný i za zastavení růstu a vývoje dětí.

Odkud ho načerpat?

V rámci rostlinné stravy selen najdeme v celozrnných obilninách, pšeničných klíčcích, čočce, česneku, cibuli, brokolici, rajčatech, avokádu či citrusových plodech. Snad nejvíce ho obsahují para ořechy a houby.

V živočišní stravě je zastoupený ve vnitřnostech, drůbežím mase, ale i v mléčných výrobcích - zejména v másle, vejcích a rybách - především mořských (sleď, tuňák, sardinky). Nicméně i při pestrém jídelním lístku, vzhledem k jeho deficitu v rostlinné i živočišné stravě, je vhodné doplňovat si ho.

Víte, koho nejvíce ohrožuje nedostatek selenu?

  • mladé lidi, kteří nekonzumují vyváženou stravu (zejména studenti)
  • vegetariány, protože jejich denní příjem selenu je převážně pod hranicí 10 µg
  • starších lidi, kteří z různých důvodů nekonzumují dostatek masa
  • těhotné a kojící ženy (vyvíjející se plod a kojenec odčerpávají selen)
  • kuřáky (jejich tělo ve zvýšené míře využívá selen k aktivaci obrany organizmu proti škodlivým látkám)
  • chronicky nemocné osoby, u kterých trávící poruchy zvyšují riziko nedostatku selenu

Firemní prezentace

 

Nejlépe je doplňovat selen ve formě biologicky dostupných přírodních doplňků stravy, jako je například Jamieson Selenium REGULAR STRENGTH 50 µg či Jamieson Selenium EXTRA STRENGTH 100 µg (pokud se nacházíte v životní fázi, kdy potřebujete zvýšit jeho příjem). 

Přípravky s obsahem selenu se vyrábějí patentovanou technologií z pivovarských kvasnic, významného zdroje organického selenocysteinu a patří k špičkovým produktům vlastního firemního výzkumu a vývoje kanadského výrobce přírodních vitamínů Jamieson Laboratories.

Pro organizmus jsou biologicky dostupnější, tělo je umí zpracovat lépe než syntetické minerály.

O výběru vhodného přípravku se poraďte se svým lékařem anebo lékárníkem. 


Článek je firemním sdělením společnosti Jamieson Laboratories Ltd. 

Literatura:
1. Berzelius, J.J. (1818). "Lettre de M. Berzelius à M. Berthollet sur deux métaux nouveaux" [Letter from Mr. Berzelius to Mr. Berthollet on two new metals]. Annales de Chimie et de Physique. 2nd series (in French). 
2. Ralston NV, Raymond LJ. Dietary selenium's protective effects against methylmercury toxicity. Toxicology. 2010 Nov 28;278(1):112-23. doi: 10.1016/j.tox.2010.06.004. Epub 2010 Jun 16. PMID: 20561558.
3. Hatfield DL, Gladyshev VN. How selenium has altered our understanding of the genetic code. Mol Cell Biol. 2002 Jun;22(11):3565-76. doi: 10.1128/MCB.22.11.3565-3576.2002. PMID: 11997494; PMCID: PMC133838.
4. Kabata-Pendias A. Geochemistry of selenium. J Environ Pathol Toxicol Oncol. 1998;17(3-4):173-7. PMID: 9726787.
5. Zhang J, Saad R, Taylor EW, Rayman MP. Selenium and selenoproteins in viral infection with potential relevance to COVID-19. Redox Biol. 2020 Oct;37:101715. doi: 10.1016/j.redox.2020.101715. Epub 2020 Sep 10. PMID: 32992282; PMCID: PMC7481318.
6. Neal ES, Hofstee P, Askew MR, Kent NL, Bartho LA, Perkins AV, Cuffe JSM. Maternal selenium deficiency in mice promotes sex-specific changes to urine flow and renal expression of mitochondrial proteins in adult offspring. Physiol Rep. 2021 Mar;9(6):e14785. doi: 10.14814/phy2.14785. PMID: 33769708; PMCID: PMC7995548.
7. Thant AA, Wu Y, Lee J, Mishra DK, Garcia H, Koeffler HP, Vadgama JV. Role of caspases in 5-FU and selenium-induced growth inhibition of colorectal cancer cells. Anticancer Res. 2008 Nov-Dec;28(6A):3579-92. PMID: 19189638; PMCID: PMC3771536. 
8. https://www.canada.ca/en/health-canada/services/chemical-substances/fact-sheets/chemicals-glance/selenium-compounds.html


Mohlo by vás dále zajímat:

PODPORA ZDRAVÍ SILNÝMI ANTIOXIDANTY

RESVERATROL - VÝZNAMNÝ BIOFLAVONOID

VYHODNOCENÍ TESTOVÁNÍ DOPLŇKU STRAVY JAMIESON VITAMÍNY C A D3 S TŘEŠŇOVOU PŘÍCHUTÍ


Redakční tip:

Oslavte s Jamieson Laboratories 100 let a zapojte se v průběhu srpna do soutěže v rubrice SOUTĚŽE A TESTY! 

Vstupte do soutěže ZDE 

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie