PARACETAMOL: BEZPEČNÁ LÉČBA SPOČÍVÁ V JEHO SPRÁVNÉM UŽÍVÁNÍ



Jak vyplývá z průběžných výsledků průzkumu, který probíhá od roku 2016 v rámci kampaně České lékárnické komory a Institutu klinické a experimentální medicíny „Užívejte paracetamol s rozumem", nejvíce pacienti chybují při rozhodování, v kterých situacích paracetamol užít. Chybu ve správném vyhodnocení nutnosti použít paracetamol stále dělá zhruba 45 % respondentů, kteří paracetamolu přisuzují i protizánětlivé účinky.

Paracetamol patří mezi nejčastěji používaná léčiva určená ke snižování horečky a mírnění bolesti. Je obsažen v řadě léčivých přípravků, z nichž mnohé lze získat i bez lékařského předpisu. Často je v přípravcích jedinou účinnou složkou, jindy je součástí vícesložkových léků, které kromě paracetamolu obsahují i další účinné látky. Přestože je paracetamol považován za velmi bezpečný lék, musí se dodržovat jasně daná pravidla zajišťující jeho správné a bezpečné užívání. To platí obecně i při léčbě jakýmkoliv jiným lékem.

„Paracetamol by měl být užíván jen tehdy, pokud je to nutné a vhodné. Nepůsobí protizánětlivě, je určen ke snižování horečky nebo k tišení bolesti. K tlumení intenzivnější bolesti se často používá v kombinaci s dalšími léčivy," vysvětluje Mgr. Ondřej Šimandl, lékárník a odborný konzultant z pražské EUC Lékárny.

Nebezpečné a absolutně nevhodné je užívání paracetamolu v kombinaci s alkoholem. To platí i pro pokusy o následné zmírnění příznaků po konzumaci alkoholu - „při kocovině". Zvýšené opatrnosti je třeba dbát i při podávání paracetamolu pacientům s vážným onemocněním ledvin nebo těm, kteří trpí podvýživou," upozorňuje Ondřej Šimandl.

Správné dávkování paracetamolu

Nedílnou podmínkou bezpečné léčby paracetamolem je jeho správné dávkování. S určením správné a bezpečné dávky paracetamolu pro děti i dospělé mají ale dle průzkumu lidé problém. V určení optimální dávky chybovala téměř třetina dotázaných (31 % a 39 %).

„Doporučená jednotlivá dávka u pacientů starších 15 let a vážících minimálně 50 kg je 500-1000 mg paracetamolu (1 až 2 tablety léku Paralen®)1. Zopakovat podání paracetamolu je možné nejdříve po čtyřech, ale lépe po šesti hodinách od podání předešlé dávky," připomíná lékárník.

Celková denní dávka paracetamolu by při krátkodobém podání (nejvíce 10 dnů) neměla u dospělých pacientů překročit 4000 mg (= 8 tablet léku Paralen®) za 24 hodin.

U pacientů mladších 16 let je nutné dávku snížit podle věku nebo raději podle jejich hmotnosti. Jednorázová dávka pro dětské pacienty se pohybuje v rozmezí 10-15 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte. Celková denní dávka paracetamolu za 24 hodin by u dětí neměla překročit 60 mg/kg jejich tělesné hmotnosti. Pokud je paracetamol podáván ve formě čípku, je nutné denní dávku ještě snížit, a to na 50 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte. Pro interval mezi jednotlivými dávkami platí stejné doporučení jako pro dospělé pacienty - nejdříve po čtyřech, spíše po šesti hodinách.

U dětí, které váží méně než 5 kg, je nutné se poradit s pediatrem.

Prodloužit interval mezi jednotlivými podáními léku a snížit denní dávku paracetamolu je nezbytně nutné při závažném poškození funkce ledvin.

Předávkování paracetamolem

„Vzhledem k velkému spektru léčivých přípravků s obsahem paracetamolu na trhu může dojít při jejich kombinaci, i nevědomé, k předávkování paracetamolem. Je vždy nutné se seznámit se složením každého užívaného léku. Léky, které obsahují podobné, či dokonce shodné léčivé látky a jejich kombinace, není vhodné užívat současně, a to ani s již zmiňovaným odstupem dávkování 6 hodin," objasňuje Šimandl.

V důsledku nepozornosti může dojít k neúmyslnému předávkování. Doporučení se netýká pouze tablet, ale též „horkých nápojů", sirupů nebo čípků s obsahem paracetamolu. Všechny vyjmenované lékové formy obsahují paracetamol a jsou na českém trhu dostupné.

Taková „bezpečnostní" opatření jsou nutná i vzhledem k tomu, že hranice mezi léčebnou a toxickou dávkou paracetamolu je relativně úzká.

U dětí představuje toxickou dávku již 140 mg/kg jejich tělesné hmotnosti (například 6 tablet přípravku Paralen® u 20kilogramového dítěte).

Pro dospělé je tato hranice mezi 15 a 20 tabletami léku Paralen®.

K otravě paracetamolem může v kombinaci s alkoholem stačit „jen" 8-12 tablet léku Paralen®. Chronický alkoholismus totiž zvyšuje toxicitu paracetamolu o 50-70 %!

Překročením terapeutické dávky (jednorázové i denní) paracetamolu se významně zvyšuje riziko otravy paracetamolem. Otrava se do 24 hodin po požití projevuje nechutenstvím, nevolností, zvracením a ospalostí. Později, po 2-5 dnech, se rozvinou příznaky poškození jater jako žloutenka anebo bolest v pravém podžebří, méně často i ledvin a dalších životně důležitých orgánů, včetně srdce. Například k nevratnému poškození ledvin dochází až u 4 % pacientů, kteří požili toxickou dávku paracetamolu.

Předávkování paracetamolem je jednou z nejčastěji řešených intoxikací na celém světě. V USA je nejčastějším volně prodejným lékem vyvolávajícím otravu. 

Česká republika v tomto není výjimkou. Přestože existuje „protijed", závažné a pokročilé postižení jater je často řešitelné jen neodkladnou transplantací jater.

„Současná legislativa umožňuje obstarání léčivých přípravků s obsahem paracetamolu i mimo lékárny. Proto je nutné pečlivě prostudovat příbalovou informaci konkrétního léku a v případě pochybností požádat o odbornou radu v lékárně," uzavírá Mgr. Ondřej Šimandl.


Aby byl paracetamol stále bezpečným lékem, je nutné:

  • Užívat ho v doporučených dávkách a s doporučeným časovým intervalem mezi jednotlivými dávkami.
  • Užívat paracetamol u zdravotních potíží, pro které je určen.
  • Respektovat kontraindikace a upozornění související s jeho užíváním.
  • Nekonzumovat v průběhu léčby paracetamolem (a včase jí blízkém) alkohol.
  • Při zhoršení zdravotního stavu vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.

Zdroj: Tiskové oddělení EUC,  www.euc.cz

Literatura:

1. SPC Paralen

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY NA MAGAZÍNU:

PARACETAMOL V TERAPII AKUTNÍ BOLESTI ZDE

ČÍM NAHRADIT PARACETAMOL? ZDE

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Profertil Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKREAČNÍ SPORT PRO ZDRAVÍ KDYŽ JE NA VINĚ MUŽ ANEB I PÁNOVÉ MAJÍ PROBLÉMY S POČETÍM VÍTE, CO POMÁHÁ NA PIGMENTOVÉ SKVRNY? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: BOLESTI V KRKU V LÉTĚ ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY KDY A PROČ UŽÍVAT PROBIOTIKA? PŘÍRODOVĚDCI A INFORMATICI TESTOVALI ZNÁMÉ LÉKY NA NOVÝ KORONAVIRUS ZBAVTE SE PŘEBYTEČNÉ VODY V TĚLE MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA MUDr. JAN HUGO - LÉČBA BRADAVIC PŘI ZÁCHRANĚ ZRAKU SE HRAJE O ČAS TOP 5 ČLÁNKŮ ČERVENCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 8-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PARACETAMOL: BEZPEČNÁ LÉČBA SPOČÍVÁ V JEHO SPRÁVNÉM UŽÍVÁNÍ ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA III. SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY NADĚJÍ PRO LÉČBU COVID-19 JE ZAMEZIT ROZVOJI CYTOKINOVÉ BOUŘE SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM OČIMA PRÁVNÍKA: KAŽDÝ JE POVINEN PŘEDCHÁZET VZNIKU ŠKOD ZVÝŠENÍ KOMPENZACÍ PRO AMBULANCE V RÁMCI ÚHRADOVÉ VYHLÁŠKY BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM

RELAX

NA HORY ČI NA CESTY – VŽDY BEZ BOLESTI ACM – ZAMĚŘENO NA VLASY, NEHTY A PLEŤ S NEDOKONALOSTMI VYHODNOCENÍ EXPERTNÍ OCHRANY POKOŽKY SOUTĚŽ O SÉRUM S KMENOVÝMI BUŇKAMI NA ZESVĚTLENÍ PIGMENTACE LÉTO V TATRÁCH CYKLISTÉ POZOR! JÍZDA NA KOLE MŮŽE ZHORŠOVAT KVALITU SPERMIÍ CHCETE POZNAT KRÁSY SLOVENSKÉ A ČESKÉ PŘÍRODY SPOLU S NEVŠEDNÍMI ZÁŽITKY, KTERÉ ATMOSFÉRU JEŠTĚ UMOCNÍ? JAKO ŠLÁPNOUT NA HŘEBÍK SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM PACIENTA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ GRADA
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz