Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PARACETAMOL: BEZPEČNÁ LÉČBA SPOČÍVÁ V JEHO SPRÁVNÉM UŽÍVÁNÍ



Jak vyplývá z průběžných výsledků průzkumu, který probíhá od roku 2016 v rámci kampaně České lékárnické komory a Institutu klinické a experimentální medicíny „Užívejte paracetamol s rozumem", nejvíce pacienti chybují při rozhodování, v kterých situacích paracetamol užít. Chybu ve správném vyhodnocení nutnosti použít paracetamol stále dělá zhruba 45 % respondentů, kteří paracetamolu přisuzují i protizánětlivé účinky.

Paracetamol patří mezi nejčastěji používaná léčiva určená ke snižování horečky a mírnění bolesti. Je obsažen v řadě léčivých přípravků, z nichž mnohé lze získat i bez lékařského předpisu. Často je v přípravcích jedinou účinnou složkou, jindy je součástí vícesložkových léků, které kromě paracetamolu obsahují i další účinné látky. Přestože je paracetamol považován za velmi bezpečný lék, musí se dodržovat jasně daná pravidla zajišťující jeho správné a bezpečné užívání. To platí obecně i při léčbě jakýmkoliv jiným lékem.

„Paracetamol by měl být užíván jen tehdy, pokud je to nutné a vhodné. Nepůsobí protizánětlivě, je určen ke snižování horečky nebo k tišení bolesti. K tlumení intenzivnější bolesti se často používá v kombinaci s dalšími léčivy," vysvětluje Mgr. Ondřej Šimandl, lékárník a odborný konzultant z pražské EUC Lékárny.

Nebezpečné a absolutně nevhodné je užívání paracetamolu v kombinaci s alkoholem. To platí i pro pokusy o následné zmírnění příznaků po konzumaci alkoholu - „při kocovině". Zvýšené opatrnosti je třeba dbát i při podávání paracetamolu pacientům s vážným onemocněním ledvin nebo těm, kteří trpí podvýživou," upozorňuje Ondřej Šimandl.

Správné dávkování paracetamolu

Nedílnou podmínkou bezpečné léčby paracetamolem je jeho správné dávkování. S určením správné a bezpečné dávky paracetamolu pro děti i dospělé mají ale dle průzkumu lidé problém. V určení optimální dávky chybovala téměř třetina dotázaných (31 % a 39 %).

„Doporučená jednotlivá dávka u pacientů starších 15 let a vážících minimálně 50 kg je 500-1000 mg paracetamolu (1 až 2 tablety léku Paralen®)1. Zopakovat podání paracetamolu je možné nejdříve po čtyřech, ale lépe po šesti hodinách od podání předešlé dávky," připomíná lékárník.

Celková denní dávka paracetamolu by při krátkodobém podání (nejvíce 10 dnů) neměla u dospělých pacientů překročit 4000 mg (= 8 tablet léku Paralen®) za 24 hodin.

U pacientů mladších 16 let je nutné dávku snížit podle věku nebo raději podle jejich hmotnosti. Jednorázová dávka pro dětské pacienty se pohybuje v rozmezí 10-15 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte. Celková denní dávka paracetamolu za 24 hodin by u dětí neměla překročit 60 mg/kg jejich tělesné hmotnosti. Pokud je paracetamol podáván ve formě čípku, je nutné denní dávku ještě snížit, a to na 50 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte. Pro interval mezi jednotlivými dávkami platí stejné doporučení jako pro dospělé pacienty - nejdříve po čtyřech, spíše po šesti hodinách.

U dětí, které váží méně než 5 kg, je nutné se poradit s pediatrem.

Prodloužit interval mezi jednotlivými podáními léku a snížit denní dávku paracetamolu je nezbytně nutné při závažném poškození funkce ledvin.

Předávkování paracetamolem

„Vzhledem k velkému spektru léčivých přípravků s obsahem paracetamolu na trhu může dojít při jejich kombinaci, i nevědomé, k předávkování paracetamolem. Je vždy nutné se seznámit se složením každého užívaného léku. Léky, které obsahují podobné, či dokonce shodné léčivé látky a jejich kombinace, není vhodné užívat současně, a to ani s již zmiňovaným odstupem dávkování 6 hodin," objasňuje Šimandl.

V důsledku nepozornosti může dojít k neúmyslnému předávkování. Doporučení se netýká pouze tablet, ale též „horkých nápojů", sirupů nebo čípků s obsahem paracetamolu. Všechny vyjmenované lékové formy obsahují paracetamol a jsou na českém trhu dostupné.

Taková „bezpečnostní" opatření jsou nutná i vzhledem k tomu, že hranice mezi léčebnou a toxickou dávkou paracetamolu je relativně úzká.

U dětí představuje toxickou dávku již 140 mg/kg jejich tělesné hmotnosti (například 6 tablet přípravku Paralen® u 20kilogramového dítěte).

Pro dospělé je tato hranice mezi 15 a 20 tabletami léku Paralen®.

K otravě paracetamolem může v kombinaci s alkoholem stačit „jen" 8-12 tablet léku Paralen®. Chronický alkoholismus totiž zvyšuje toxicitu paracetamolu o 50-70 %!

Překročením terapeutické dávky (jednorázové i denní) paracetamolu se významně zvyšuje riziko otravy paracetamolem. Otrava se do 24 hodin po požití projevuje nechutenstvím, nevolností, zvracením a ospalostí. Později, po 2-5 dnech, se rozvinou příznaky poškození jater jako žloutenka anebo bolest v pravém podžebří, méně často i ledvin a dalších životně důležitých orgánů, včetně srdce. Například k nevratnému poškození ledvin dochází až u 4 % pacientů, kteří požili toxickou dávku paracetamolu.

Předávkování paracetamolem je jednou z nejčastěji řešených intoxikací na celém světě. V USA je nejčastějším volně prodejným lékem vyvolávajícím otravu. 

Česká republika v tomto není výjimkou. Přestože existuje „protijed", závažné a pokročilé postižení jater je často řešitelné jen neodkladnou transplantací jater.

„Současná legislativa umožňuje obstarání léčivých přípravků s obsahem paracetamolu i mimo lékárny. Proto je nutné pečlivě prostudovat příbalovou informaci konkrétního léku a v případě pochybností požádat o odbornou radu v lékárně," uzavírá Mgr. Ondřej Šimandl.


Aby byl paracetamol stále bezpečným lékem, je nutné:

  • Užívat ho v doporučených dávkách a s doporučeným časovým intervalem mezi jednotlivými dávkami.
  • Užívat paracetamol u zdravotních potíží, pro které je určen.
  • Respektovat kontraindikace a upozornění související s jeho užíváním.
  • Nekonzumovat v průběhu léčby paracetamolem (a včase jí blízkém) alkohol.
  • Při zhoršení zdravotního stavu vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.

Zdroj: Tiskové oddělení EUC,  www.euc.cz

Literatura:

1. SPC Paralen

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY NA MAGAZÍNU:

PARACETAMOL V TERAPII AKUTNÍ BOLESTI ZDE

ČÍM NAHRADIT PARACETAMOL? ZDE

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie