
V polovině března zaznamenaly české lékárny zvýšenou poptávku po přípravcích s obsahem paracetamolu a ibuprofenu. U přípravků, které řeší symptomatickou léčbu nemocí z nachlazení, chřipky, ale i v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19, hlásily lékárny VYPRODÁNO. V souvislosti s nastalou situací, v kontextu s onemocněním COVID-19, vydala Česká lékárnická komora (ČLnK) 19. března tiskové prohlášení, ve kterém upozorňuje na enormní předzásobování ze strany pacientů, které vede ke krátkodobé nedostupnosti léčivých přípravků s obsahem paracetamolu na trhu.
Se zvýšeným zájmem pacientů o léčivé přípravky s obsahem paracetamolu eviduje ČLnK časté dotazy na jejich nedostatek v lékárnách. ČLnK konstatuje, že je v současné době přípravků obsahujících pouze paracetamol relativní nedostatek. Naopak kombinovaných přípravků s paracetamolem je dostatek, a mnoho z nich je upraveno tak, aby je mohli dospělí, jinak zdraví, pacienti užívat. Čistě paracetamolové přípravky je nutné nyní, dokud nebudou vyrobeny nové, vyhradit pacientům, kteří mají kombinované přípravky kontraindikované. Mezi takové pacienty patří například děti do 14 let, těhotné ženy, pacienti se srdečními potížemi a podobně. (tisková zpráva ČLnK, 19. 3. 2020)
Zeptali jsme se proto PharmDr. Bc. Hany Kotolové, Ph.D. z Ústavu humánní farmakologie a toxikologie Farmaceutické fakulty, Veterinární a Farmaceutické univerzity Brno, co doporučit pacientům k zvládnutí horečnatých stavů a k tišení bolesti?
Relativní nedostatek paracetamolu v lékárnách konstatuje jak ČLnK, tak i SÚKL. Nedostatek je zaznamenám u takzvaně monokompozitních léčivých přípravků, které obsahují pouze paracetamol obchodovaný pod různými obchodními názvy. Naopak kombinovaných přípravků obsahující paracetamol je na našem trhu dostatek, jak ostatně kolegové z ČLnK ve svém prohlášení zmiňují. V současné době s rostoucí vlnou solidarity bychom neměli zapomínat na pacienty, kterým je samostatný paracetamol určený. To jsou především malé děti, těhotné a kojící, pacienti v nemocniční péči, tak i další pacienti, kteří nemohou užívat kombinované přípravky z důvodů dalšího onemocnění, nebo léků které mají předepsané.
Paracetamol je určen pro léčbu bolesti, zvýšené teploty a horečky. U chřipky a nachlazení jsou přítomny často i další příznaky, zahrnující například ucpaný nos a kašel. Proto se paracetamol kombinuje s dalšími léčivými látkami, aby se pokrylo více příznaků daného onemocnění.
Symptomatická léčba chřipky a nemocí z nachlazení:
Vhodně zvolený kombinovaný přípravek by měl obsahovat kromě paracetamolu i látky ovlivňující například ucpaný nos nebo s obsahem vitaminů (například vitamin C na ovlivnění imunitní funkce). Kombinované přípravky s paracetamolem jsou vhodné u pacientů, kde nejsou akceptovány nežádoucí účinky ibuprofenu a kyseliny acetylosalicylové.
Přípravky obsahující více účinných látek jsou pro pacienty výhodou, neboť zvyšují efektivnost léčby a pokryjí více příznaků pacienta v jedné dávce léčivého přípravku. Kombinované přípravky jsou určeny pro starší děti a dospělé. Výhodou může být i výběr vhodné lékové formy: např. tablety nebo prášky. Ve spojení s doporučením správného pitného režimu jsou vhodnou formou jednotlivě balené sáčky prášku pro perorální roztok. Dle preference pacienta lze nápoj připravit ve formě studené či vlažné vody, nebo jako horký nápoj. Tato léková forma má například od tablet tu výhodu, že nástup účinku je rychlejší, a také zajistí pacientovi již zmíněnou doporučenou hydrataci. Tyto přípravky nejsou určeny pro malé děti, těhotné a kojící ženy. Každý lék má své žádoucí účinky, pro které je podáván, a také nežádoucí účinky, které jsou omezením pro některé pacienty. V případě kombinovaných přípravků se sčítají jak pozitivní účinky, tak může vzniknout i více omezení pro určité skupiny pacientů. Proto je vždy důležité dodržovat při výdeji SPC. Lékárník by měl s pacientem během dispenzace zkonzultovat jeho aktuální stav.
Antipyretika se obvykle doporučují podávat při horečce vyšší než 38,5°C.
Antipyretika mezi sebou nekombinujeme, vybíráme dle indikací a kontraindikací, zachováváme minimální odstup mezi jednotlivými dávkami.
V rámci léčby je nutné zajistit dostatečnou hydrataci.
Analgetika-antipyretika jsou efektivní při snižování horečky a ovlivnění bolestivých symptomů (bolest hlavy, svalů a kloubů), nemají efekt na další příznaky spojené s nachlazením a nemají žádný vliv na závažnost, nebo trvání nemocí z nachlazení.
Ibuprofen je léčivo s dobrým efektem na bolest, horečku a zánět, a je používán i u chřipky a nachlazení. V současné době ale v některých médiích proběhly informace, které pacienty od užívání ibuprofenu v souvislosti s nákazou COVID - 19 odrazují. Tyto informace jsou vzápětí následovány vyjádřením zodpovědných orgánů, že ibuprofen nezhoršuje průběh nemoci COVID - 19. Informace zřejmě vycházela z jednoho vědeckého článku, kde byla pouze formulována hypotéza o teoretické nevhodnosti některých léků včetně ibuprofenu na COVID - 19. Tato hypotéza prozatím nebyla potvrzena.
Na odborná stanoviska Lékového informačního centra k ibuprofenu se můžete podívat ZDE a ZDE
Ibuprofen působí jiným mechanismem než paracetamol, a proto je paracetamol obecně doporučován jako lék volby u symptomatické léčby chřipky a nachlazení. Obě léčiva mají jiné spektrum nežádoucích účinků. Ibuprofen mj. není doporučován u pacientů s těžkým astmatem pro zhoršování dušnosti. Ibuprofen při dlouhodobém užívání může také nevhodně ovlivnit činnost ledvin a teoreticky je zde riziko rozvoje akutního ledvinného selhání při dehydrataci u probíhající infekce COVID - 19. U dlouhodobého užívání paracetamolu je toto méně pravděpodobné. Odborná debata a bližší prověření hypotézy cestou vědeckých studií je jistě na místě, zatím chybí jednoznačný důvod, pro který bychom se měli ibuprofenu u koronavirové infekce zcela vyhýbat. V případě nedostupnosti paracetamolu je jakýkoli prostředek snižující horečku přijatelnou léčbou první linie pro symptomy COVID - 19.
Samoléčba je doporučována u mírných a středně závažných příznaků nachlazení a chřipky. Dle doporučeného postupu ČLnK je na místě podávat látky snižující horečku a ovlivňující bolest a další přípravky dle symptomů konkrétního pacienta. U pacientů, kteří nemají zdravotní omezení, je vhodné podávat kombinované přípravky. Samoléčba je obecně doporučována několik dní (max. 5-7) u pacientů bez dalšího onemocnění. Nezbytnou součástí léčby chřipky a nachlazení je klid na lůžku, dostatečné množství tekutin a lehká strava doplněná o vitaminy. Po prodělané infekci je nezbytná adekvátní rekonvalescence. Pokud se příznaky náhle zhorší, pacient pociťuje dušnost, má dlouhodobě neklesající horečku nereagující na léčbu, je doporučeno kontaktovat lékaře.
Jinou kapitolou jsou rizikoví pacienti, kam zahrnujeme novorozence a kojence, starší a hodně staré seniory a pacienty se závažnými chorobami, jako je například nádorové onemocnění, imunitní selhání, chronické onemocnění dýchacích cest nebo transplantace. Zde je samoléčba buď zcela vyloučena (novorozenci, selhání imunity), nebo je doporučena jen cca 3 dny.
V aktuální situaci při podezření na COVID - 19 je nutno kontaktovat svého praktického lékaře, nebo hygienickou stanici, kde se rozhodne, zda pacient bude testován na toto onemocnění. Následně je doporučena domácí léčba. A dále platí, že jakmile se příznaky zhoršují, pacient pociťuje prohlubující se potíže s dýcháním až dušnost, má kontaktovat lékaře. Mezi rizikové pacienty zařazujeme seniory a pacienty s vážnou poruchou imunity, pacienty po transplantaci, s nádorovým onemocněním, chronickým onemocněním dýchacích cest a s dalšími chorobami.
Děkujeme za rozhovor
-red-
Ukázka z přednášky Symptomatická léčba chřipky a nachlazení, kterou připravila PharmDr. Bc. Hana Kotolová, Ph.D. pro portál Educomm
Redakční tip:
Článek POSTAVENÍ KOMBINOVANÝCH PŘÍPRAVKŮ V SYMPTOMATICKÉ LÉČBĚ CHŘIPKY A NACHLAZENÍ od PharmDr. Bc. Hany Kotolové, Ph.D. si můžete pročíst ZDE
Inzerce
TANTOGRIP®: Rychleji do akce z chřipky i nachlazení!Ve dvou příchutích: citrón a pomeranč
Nápoj je rozpustný jak v teplé, tak i studené vodě
Ulevuje od příznaků chřipky i nachlazení do 20 min
Vhodný pro dospělé a dospívající od 12 let
Doba použitelnosti 3 roky
Obsahuje paracetamol (600 mg) a fenylefrin (20 mg)
Datum poslední revize textu SPC: 16. 8. 2019
Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.
Seznamte se prosím se Souhrnem údajů o přípravku (SPC).
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.