
Je to zvláštní nemoc. Příznaky někdy napodobují cévní mozkovou příhodu. Nemocného mohou brnět ruce, může přestat cítit polovinu těla nebo mít poruchy chůze a koordinace, ztrácí rovnováhu, mohou se objevit poruchy zraku a citlivosti. Spouštěčem bývá i infekce nebo velký stres.
Podobné příznaky se objevily i třiatřicetileté Libuši z Kralup. Díky vyšetření na CT a následné magnetické rezonanci a lumbální punkci se objevilo onemocnění poměrně včas - zpočátku nebývají příznaky specifické - a začala se léčit ve specializovaném centru.
Příčina není známá
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, které propuká obvykle v mladším věku. Typické je nepředvídatelné střídání atak a zdánlivého klidu. Nemoc se více vyskytuje ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Kromě dědičné dispozice může být rizikovým faktorem EB virus, nedostatek vitaminu D a kouření.
Foto: Z tiskové konference u příležitosti Světového dne roztroušení sklerózy, kde byla představena aktuální data z registru pacientů ReMuS. Na snímku prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová a Ing. Jiří Drahota.
Rychle nasazená léčba je velké plus
„Roztroušená skleróza často propukne v mladém věku," vysvětluje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. „Léky, celkem 19 přípravků plně hrazených pojišťovnami, které nyní máme k dispozici, zcela mění prognózu této nemoci. Rychle nasazená efektivní léčba může oddálit riziko nástupu možné invalidity až o 10 let."
RS a covid
Každý rok u nás přibude 700 až 800 nemocných, téměř tři čtvrtiny z nich jsou ženy. Ing. Jiří Drahota, ředitel registru ReMuS, k tomu dodává:
„Loni jsme měli v registru 20 274 pacientů, z toho 15 459 na biologické léčbě. Díky datům, které získáváme se souhlasem pacientů, můžeme monitorovat efektivitu a bezpečnost léků, můžeme reagovat i na nenadálé situace, jako byla třeba epidemie covidu-19. Ukázalo se naštěstí, že jak tato nemoc, tak vakcinace nijak výrazně neovlivňovala relapsy pacientů s RS."
RS a těhotenství
Loni v Česku porodilo 206 pacientek s RS.
„Obecně je možné říci, že se pacientky s RS nemusejí těhotenství obávat," tvrdí MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D., ze specializovaného Centra Neurologické kliniky FN Ostrava.
Loni lékaři díky ReMuSu sledovali více než 1680 těhotenství, obzvlášť se zaměřili na to, zda a jak nemoc ovlivňuje kojení.
„Data z registru naznačují, že maminky s RS, jejichž nemoc je stabilizovaná, se nemusí obávat ani kojení. Platí však zásada, že těhotenství je nutné předem plánovat a konzultovat s lékařem."
Ovlivnit zánět co nejdřív
Prof. Havrdová připomněla dobu, kdy se začínala seznamovat s nemocí a léčit ji. Nemocní leželi na lůžkách, nemohli polykat a trpěli proleženinami.
Počáteční příznaky nemoci jsou obecnějšího charakteru a nedávají možnost přesně stanovit diagnózu. Proto je důležitá správná strategie léčení ihned, kdy vyšetření definitivně určí, že jde o roztroušenou sklerózu, a hned poté se zaměřit na léčebné postupy, které ovlivní zánětlivé procesy už v počátečních fázích nemoci.
„Dáváme tak prostor vnitřním reparačním procesům a omezujeme poškození tkání," dodává prof. Havrdová.
I tady platí, tak jako u mnoha dalších chorob, že obézní jedinci a kuřáci hůř reagují na léčbu.
Paní Libuše, o které jsme psali v úvodu, užívá biologické léky půl roku a kromě občasné únavy se cítí dobře. Přestala kouřit a přiznává, že jí pomohli v Centru pro léčbu závislosti na tabáku, protože by to sama nedokázala. Plánuje i návrat do práce, možná na zkrácený úvazek.
Impuls pomáhá
30. květen je Světovým dnem RS. Nadační fond Impuls spolu s lékaři a fyzioterapeuty pořádá pro pacienty různé aktivity, které se snaží zlepšit jejich život a duševní pohodu. Pro pacienty je velmi důležité udržovat se v co nejlepší fyzické i psychické kondici a věnovat péči svému mozku a tělu.
Informace o RS je možné najít na webech aktivnizivot.cz nebo rskompas.cz
Seznam center pro léčbu roztroušené sklerózy ZDE
Z dat registru pacientů ReMuS vyplývá, že se v 15 centrech pro léčbu roztroušené sklerózy v roce 2022 léčilo 71,19 % žen a 28,81 % mužů. Průměrný věk v době začátku onemocnění byl 32,63 let. Nejvíce pacientů bylo z Prahy (16,4 %). Více než polovina pacientů s nasazenou biologickou léčbou pracovala na plný úvazek (61,47 %) a dalších 17,23 % na částečný úvazek. Z těch, co biologickou léčbu neměli, nepracovalo 52,07 % pacientů. Invalidní důchod 3. stupně pobíralo 9,33 % pacientů na biologické léčbě a 36,67 % bez ní.
Mgr. Jana Ulíková
K problematice jsme také psali:
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Za oba bloky můžete získat až 21 bodů. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.