
S jarem přichází do lékáren stále více klientů pro radu a pomoc s alergickými projevy, ale časté jsou také dotazy ohledně detoxikace organismu. Detox se stal v posledních letech fenoménem, lidé proto přicházejí pro bylinky, vitaminy a doplňky stravy, které by jejich tělo v jarní „očistě" podpořily.
JARNÍ ÚNAVA
Když se zjara příroda probouzí, má to na všechny živé organismy zásadní vliv. Říká jim, aby nastartovali svoje „projevy života": dýchání, růst, rozmnožování, příjem potravy a vylučování odpadních látek. Je to tak prosté! A opakuje se to rok co rok, jak jsou sladěny naše biorytmy se čtveřicí ročních období. Signálem, že zima byla dlouhá a potřebujeme opět nabít energií, radostí a vitalitou, je „jarní" únava. Připomíná, že tělo potřebuje vyčistit, osvěžit a přijmout nové látky pro pokračování životního cyklu. V přírodě je vše na jarní restart připraveno: vzduch voní, slunce svítí, stromy se zelenají. A co my?
Lidské tělo je dokonalý „stroj" - detoxikuje se nepřetržitě 24 hodin denně díky játrům, ledvinám, trávicímu nebo lymfatickému systému.
Kdyby byla příroda panenská, stravovali bychom se střídmě, ale pestře a pravidelně, detoxikační orgány by pomoc ani nepotřebovaly. My však čelíme mnohem většímu množství toxinů, než si mohli naši předci představit. A k tomu všudypřítomný stres! Nedostatek času pro správnou stravu řešíme konzumací polotovarů a jinak předpřipravených „instantních" potravin. Při jarní únavě pomůže v první řadě odlehčit jídelníček. Odborníci nemají námitky ani proti krátkodobým formám půstu. Opomíjet by se neměl ani dostatečný příjem tekutin a také zařazení vlákniny a probiotických potravin do jídelníčku.
„Trávicí systém má nezastupitelnou roli ve vylučování odpadních látek z organismu, což se děje prostřednictvím peristaltických pohybů střev. Právě ty podporuje nerozpustná vláknina, která na sebe při průchodu trávicí trubicí váže vedlejší produkty metabolismu a další nežádoucí látky z potravy. Díky tomu se často přirovnává ke "kartáči", který čistí střeva. Často se využívá při problémech se zácpou. Rozpustná vláknina zase zpomaluje průchod tráveniny střevem, a tím přispívá k důkladnějšímu pohlcení nežádoucích látek," uvádí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka BENU Lékáren.
Vláknina také slouží jako potrava pro střevní mikrobiom, který se podílí na vytváření bariéry omezující vstup cizorodých látek do krevního řečiště. Vysoký obsah vlákniny se nachází v luštěninách, celozrnných obilovinách (ovesné vločky, quinoa), batátech, bramborách, ovoci a zelenině. Probiotika lze nalézt ve fermentovaných potravinách, jako je kvašená zelenina, kefír, tempeh, miso nebo kombucha.
Pohyb a spánek
Díky práci často nerespektujeme naše přirozené denní biorytmy a chodíme pozdě spát, není výjimkou, když s mobilem nebo tabletem v ruce. Snažit se chodit spát v ustáleném čase, dopřát si tmu a ticho - to je další krok pro odbourání jarní únavy, potíží s trávením, bolestmi hlavy, ale také psychickými problémy.
Nedílnou součástí detoxikačního snažení je pravidelný pohyb. Procházky přírodou či venkovní sportovní aktivita zvýší průtok krve do našich orgánů včetně jater která zvýší svoji detoxikační aktivitu. A dobrému spánku pohybová aktivita jen prospěje!
Že detox, zejména formou půstu nebo razantní redukce potravy, není pro každého, připomíná Mgr. Jana Pilecká z lékárny v Mníšku pod Brdy, kde vede i homeopatickou poradnu: „Pokud se pacient přišel do lékárny poradit ohledně detoxu, krátkým rozhovorem s ním zjistíme, zda je pro něj vhodný. Půst bych rozhodně nedoporučila těm, které trápí studené ruce a nohy. Tělo musí být i na detox připravené, proto nejprve doporučím zahřátí organismu pohybem, pitím teplé vody zrána či zařazením polévek nebo zeleniny na páře do jídelníčku."
Mezi další orgány, které se podílí na detoxikaci, patří i respirační systém, lymfatický systém nebo kůže, kterým pobyt na čerstvém vzduchu, pohybová aktivita i zahřátí organismu rovněž prospěje.
„Důležitost lymfatického systému spočívá v transportu živin a obranných mechanismech organismu. Lymfatický systém tvoří lymfatické cévy a uzliny a slouží k odvádění lymfy z tkání do krve. Prostřednictvím lymfy jsou odstraňovány mj. bílkoviny, tuky, mrtvé buňky a bakterie," vysvětluje Ivana Lánová s tím, že při detoxikaci je důležité zvýšit příjem tekutin, nejlépe neperlivé vody. Od věci nemusí být ani bylinné čaje, které podporují proces detoxikace a lymfatický systém. Často obsahují ostropestřec, kopřivu, pampelišku, mátu, šalvěj, lopuch nebo rozmarýn.
Pomoc z lékárny
Příznivé účinky k detoxikaci se připisují zejména takovým vitaminům, látkám a bylinkám, které obsahují antioxidanty. Bohatým zdrojem antioxidantů jsou vitamin C, vitamin E, betakaroten a selen nebo chlorofyl.
„Tyto látky lze nalézt například v rakytníku, zeleném ječmenu, chlorelle, nebo spirulině. Mezi účinné byliny na podporu jater řadíme ostropestřec mariánský, a to díky látce silymarin, která pozitivně působí proti různým toxinům, zabraňuje jejich vniknutí do jaterní buňky. Ostropestřci se také přisuzuje pozitivní vliv na podporu přirozené regenerace jater," uzavírá Ivana Lánová.
PYLOVÉ ALERGIE
V březnu a dubnu se v ovzduší objevují jako první pyly lísky, vrby jívy, tisu nebo břízy. Při domácím „jarním" úklidu zase alergiky ohrožují prach a roztoči. I v případě alergických projevů, jako je kýchání, vodnatá rýma a svědění či pálení očí a sliznic, se podle Mgr Pilecké vyplatí doporučit klientovi v první řadě úpravu režimu a napomoci správnému fungování jater, dýchacího ústrojí a dalších detoxikačních orgánů v těle vhodnou odlehčenou stravou, bylinkami nebo homeopatií.
„Pro očistu nosu, jako nejvíce exponované části těla při alergických projevech, doporučuji výplach izotonickým roztokem pomocí konvičky. Proplach „smyje" alergeny a zklidní podráždění a otok," říká lékárnice. Doporučuje také sprchu celého těla, například po návratu z procházky jarní přírodou. Ke klasické léčbě antihistaminiky často klientům své lékárny doporučuje i homeopatika nebo produkty gemmoterapie. Dopustit nedá zejména na černý rybíz nebo kopřivu.
Monika Mikešková a Jana Pilecká z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy představily poslední únorový den novinářům komplexní přístup k pacientům v případě alergií a jarní očisty organismu. Tak, jak se ho snaží praktikovat ve své lékárně a homeopatické poradně. Setkání s novináři organizovala Homeopatická lékařská asociace
Homeopatické léčivé přípravky mohou být užívány jako hlavní léčebná metoda nebo jako metoda doplňková při léčbě konvenčními léky. Jak připomíná Mgr. Pilecká, u homeopatických léků se neočekávají žádné známé nežádoucí účinky. Stejně tak nemívají kontraindikace nebo interakce s jinými léky či přípravky. Díky tomu je mohou bez omezení užívat všechny věkové skupiny, a to i děti, těhotné nebo kojící ženy, či senioři, kteří často užívají více přípravků najednou a nemusí se bát jejich interakce s homeopatiky.
Chramst
Zdroje: Setkání s novináři Homeopatické lékařské asociace „Alergie a jarní únava" a tisková zpráva oddělení komunikace BENU lékáren „JARNÍ OČISTA ORGANISMU: ČÍM PODPOŘIT PŘIROZENOU DETOXIKACI TĚLA?"
Zájemci o homeopatii si mohou přečíst podrobnější články, vycházející ze setkání s lékárnicemi z lékárny Bellis, které se věnují konkrétní homeopatické léčbě:
JAK NA DETOX A PREVENCI JARNÍ ÚNAVY
ALERGII LZE ZMÍRNIT I POMOCÍ HOMEOPATIE
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Za oba bloky můžete získat až 21 bodů. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.