
MUDr. Eva Kettmannová
Minerální abeceda je název série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každému článku uvádíme diagnózy, u kterých máme dobré výsledky v naší vlastní praxi. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba, u komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě. Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst si naše články o jednotlivých Schüsslerových solích, je jich celkem 12. Články najdete na Magazínu v záložce SERIÁLY.
Neuralgie nervu trigeminu
Klinicky se neuralgie trojklanného nervu projevuje záchvatovitými intenzivními bolestmi v oblasti oka, tváře nebo dolní čelisti.
Ke klasické léčbě můžeme doplnit minerální sůl s analgetickým a spasmolytickým účinkem:
Tiky
Nejčastěji se na nás pacienti obracejí s tikem v oku. Tiky jsou rychlé, nepravidelné pohyby, obvykle vůli jen velice omezeně kontrolovatelné. Ke zhoršení dochází ve stresových situacích a tato skutečnost nás hned vede k volbě spasmolytické soli, která účinně uvolňuje vnitřní napětí. Je to sůl No. 7 Magnesium phosphoricum D6. Pokud stresová zátěž trvá delší dobu, doporučuji také přidat No. 5 Kalium phosphoricum D6 a homeopatický lék Zincum metallicum 15C. Vše užívat 5x denně alespoň po dobu 3 týdnů.
Tenisový loket
Laterální epikondylitida se projevuje bolestmi v oblasti pravého lokte (u praváků), příčinou je přetížení opakovanými stereotypními pohyby. U této diagnózy můžeme výrazně zredukovat užívání analgetik právě pomocí minerálních solí, které uvádím v tabulce níže. Je to jedna z výjimek, kdy doporučujeme užívat kombinaci až 5 různých solí.
Pro zájemce o léčebnou metodu Dr. Schüsslera bych ráda doporučila přehlednou příručku od německého kolegy, odborníka na Schüsslerovy soli, Günthera H. Heepena: Schüsslerovy minerální soli, vyd. Fontána, 2022. Najdete v ní doporučení solí u běžných potíží, stejně jako i základy Antlitzdiagnostiky (Obličejové diagnostiky).
Pokud byste se o této terapeutické metodě chtěli dozvědět více, můžete se přihlásit na online vzdělávací cyklus níže či využít záznamy z již proběhlých akcí na www.vzdelavani-seminare.cz
SRDEČNĚ VÁS ZVEME NA NOVÝ, PODZIMNÍ CYKLUS ODBORNÝCH PŘEDNÁŠEK SPOLU S PRAKTICKÝM WORKSHOPEM NA TÉMA:
SCHÜSSLEROVY SOLI V LÉKÁRENSKÉ PRAXI
SCHŰSSLEROVY SOLI PŘI SINUSITIDĚ A SEBOROICKÉ DERMATITIDĚ
JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT NA RŮŽI A U REFLUXU?
JAKÉ SOLI POUŽÍT PŘI PLANÝCH NEŠTOVICÍCH A PLÍSŇOVÉM ONEMOCNĚNÍ NEHTŮ A KŮŽE
Světový den srdce připadá na 29. září. Připomíná, že zdraví našeho srdce je i v našich rukou. Nemoci srdce a cév jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Srdce se totiž může stát zranitelným kvůli běžným rizikovým faktorům, jako je kouření, nezdravá strava, vysoký krevní tlak, ale oslabuje ho například i diabetes. Lidé s diabetem 2. typu mají riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění až trojnásobně vyšší. Péče o cukrovku a srdce v dlouhodobém horizontu znamená konzumaci zdravé stravy, pravidelné cvičení a sledování hladiny cukru v krvi. Užitečné informace o možnostech snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění lze nalézt také na www.cukrovkacodal.cz
Ještě do 5. 10. 2023 můžete vystudovat přednášky na 3D online kongresu, tentokrát z Polska. 30denní kongres je určen lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům. Na programu jsou témata: management v lékárně, novinky v antibiotické terapii, nedostatek léků v lékárnách, ovlivnění mikrobiomu pomocí fytoterapie, cévní věk nebo historie polských lékáren. Na na své expozice zvou také kongresoví partneři. Každý odborný blok VII. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional je ohodnocený 7 body do systému CV, takže dohromady za oba vystudované bloky můžete získat od ČLnK 14 bodů. Registrujte se na www.healthcomm.cz
Nejúčinnějším způsobem ochrany před chřipkou je každoroční očkování. Česká vakcinologická společnost doporučuje zahájit očkování v říjnových termínech. Zranitelnou skupinou, pro kterou je chřipkový virus obzvláště nebezpečný, jsou senioři. Od loňského roku je ale k dispozici vakcína vyvinutá speciálně pro starší populaci. K jejímu vývoji vedlo mimo jiné zjištění, že v důsledku stárnutí a s ním spojených změn v imunitním systému dochází také k rychlejšímu oslabení imunity získané očkováním. Hladina protilátek po očkování u starších lidí klesá rychleji. Cílem říjnového očkování je, aby byli senioři co nejlépe chráněni a jejich hladina chřipkových protilátek byla nejvyšší právě v době vrcholící chřipkové sezóny. Osoby starší 65 let mají očkování proti chřipce plně hrazeno ze zdravotního pojištění.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) povede Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D., která vystřídá dosavadní ředitelku Mgr. Irenu Storovou, MHA. 19. 9. 2023 to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podrazilovou vybral do čela ústavu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na základě výsledků výběrového řízení. Podrazilová je předsedkyní lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven České republiky, kde měla na starost agendu lékové politiky. V minulosti v SÚKL působila na postu ředitelky sekce cen a úhrad. Jejím úkolem bude zajistit bezproblémové fungování ústavu a zaměřit se především na dostupnost léků.