Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



I V MEDICÍNĚ BÝVAJÍ SLEPÉ ULIČKY



Mezi nemoci, které některým ženám působí nepříjemné potíže a dlouhodobě jim zhoršují kvalitu života, patří i dysfunkce pánevního dna.

Může vzniknout útlakem pudendálního nervu, který prochází částí zevních pánevních orgánů, pochvy, a také oblasti konečníku. Nerv může být drážděn poraněním nebo jizvením v pánvi nebo mohou být příčinou i změny přímo ve jmenovaném nervu. Dalším důvodem potíží bývá špatná funkce pánevních svalů, endometrióza nebo problémy po operačních zákrocích.

Příznaků nemoci bývá víc

Ženy dlouhodobě trpí přetrvávajícími bolestmi, brněním a pálením v oblasti pánve, mívají i urologické a střevní potíže nebo problémy s páteří. Jsou dokonce i případy, kdy je pacientce doporučena psychiatrická pomoc.

Stanovení diagnózy je proto v mnoha případech složité, a tak bývají mylně léčeny, například s podezřením na chronické záněty.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., specialista na urologii a andrologii, říká: "Ženy si v těchto případech říkají - proč zrovna já, bolest je limituje nebo omezuje i v sexu. I v medicíně mohou být slepé uličky, a díky multioborové spolupráci se mnoho případů daří řešit."

Prof. MUDr. Jaromír Mašata, CSc., urogynekolog a vedoucí Centra pro chronickou pánevní bolest Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN, k tomu dodává: „S komplikovanou gynekologickou diagnózou k nám přicházejí ženy z celé republiky, které trápí přetrvávající bolesti v pánvi i s dalšími potížemi, protože běžné vyšetření příčiny problémů neodhalí. U nás ve VFN jsme až u 90 procent pacientek schopni rychle stanovit diagnózu a léčit odpovídajícím způsobem."

Stanovení správné diagnózy

Lékař nejdříve s pacientkou podrobně probere všechny příznaky a potíže, a potom pomocí speciálního ultrazvuku najde postižený nerv a pohmatem zkontroluje bolestivost. Další fází vyšetření je aplikace anestetika přímo do místa bolesti a sledování, zda bolest mizí. Pokud ano, je v podstatě vyhráno. Léčba začíná u fyzioterapeuta a při velkých obtížích jdou pacientky k algeziologovi, specialistovi na léčbu bolesti. Pokud nezabere ani fyzioterapie, ani léky, je na řadě operativní uvolnění nervu nebo zavedení neurostimulátoru.

Běžná analgetika nezabírají

Základem neinvazivní léčby je farmakoterapie a psychoterapie. Na chronickou pánevní bolest nezabírají běžná analgetika, mylně doporučená antibiotika dokonce zhoršují příznaky. V těchto případech je bolest podobná neuropatické - je bodavá, pálivá, pichlavá, často vadí i dotyk, těsný oděv nebo běžné sezení.

„Klasická analgetika je třeba nahradit léčivy z řad antidepresiv - amitriptylin, venlafaxin, duloxetin, a antiepileptiky - pregabalin, gabapentin. Léčbu je nutné přizpůsobit stavu pacientky," vysvětluje MUDr. Pavlína Nosková, Ph.D., lékařka z Centra pro léčbu bolesti.

Speciální chirurgie

Operační řešení spočívá v chirurgickém uvolnění příslušného nervu. Pokud by efekt nebyl dostatečný, je pro některé z pacientek možná tzv. neurostimulační léčba, tedy zavedení speciální elektrody. Elektrické impulsy přímo do nervu si při bolesti zajistí sama pacientka zapnutím přístroje. Následné vibrace jsou prý pociťovány jako příjemné. Baterie u některých typů neurostimulátorů vydrží až 8 let, některé dokonce až 15 let a lze je dobíjet. Pokud problémy zmizí a nerv se zhojí, může se neurostimulátor odstranit.

Často pomůže fyzioterapie

Zaměření na aktivaci pánevního dna pomůže až 70 procentům pacientek. Cílem terapie je správně pracovat s pánevním dnem i ve spojení s dechem tak, aby se bolestivost a napětí nezvyšovaly; je důležité vnímat, kdy a za jakých okolností bolest narůstá, a něco změnit - například vstát po delším sezení, zacvičit si, zvolit některou z úlevových poloh anebo si ohlídat bolest některým analgetikem, které doporučil lékař.

Mgr. Jana Ulíková

KOMU HROZÍ PROLAPS DĚLOHY?

NEJLEPŠÍ JE HRUŠKA!

KRÁSNÁ TVÁŘ KE ŠTĚSTÍ NESTAČÍ

Zpět

KURZ PRO RODIČE DĚTÍ S ÚZKOSTÍ

Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME