Pánevní dno patří k často opomíjeným částem našeho těla, přitom v sobě skrývá klíč k naší sexualitě, vitalitě a životnímu potenciálu. Dle odborníků je pánevní dno nejen tajemnou branou k našim intimním prožitkům, ale i zásadním prvkem pro naše celkové zdraví a pohodu. Pánevní dno tvoří několik vrstev svalů, včetně těch hlubokých, které mu dávají jeho charakteristickou sílu a pružnost. Správné nastavení pánevního dna je klíčové pro naši schopnost kontrolovat tělesné funkce, prožívat intenzivní sexuální zážitky a zároveň udržovat naše tělo a mysl v harmonii.
„V dnešní době jsme tak zaměřené na vzhled našeho obličeje, že zapomínáme, jak důležité je udržovat pánevní dno v optimálním stavu. Zanedbání této oblasti může mít výrazný dopad na naše ženské zdraví a naše sebevědomí," zdůrazňuje Tereza Berounská, lektorka jógy a specialistka na psychologii během těhotenství ze studia White Sage Therapy.
Reprodukční zdraví
Pro ženy má pánevní dno obzvlášť důležitý význam. Je spojeno s naší vnitřní energií, ženskostí a celkovou vitalitou. Silné a pružné pánevní dno nám otevírá dveře k naší ženské síle, pohyblivosti a nekonečné radosti z našeho těla. Hraje významnou roli i v plodnosti - správně fungující pánevní dno může být klíčovým prvkem pro ženy, které touží po mateřství. Svalstvo pánevního dna plní důležitou úlohu při udržování dělohy a vaječníků ve správné pozici a pomáhá regulovat tok krve do pánevní oblasti. Navíc, správná funkce pánevního dna může zlepšit intimitu a pohodlnost během pohlavního styku, což může přispět k úspěšnému početí.
„Je tedy klíčové, abychom pečovaly o své pánevní dno a zahrnovaly ho do péče o reprodukční zdraví. Pravidelné cvičení, správný dech a odborná podpora mohou pomoci ženám udržet optimální stav svého pánevního dna a tím řešit problémy ať už s oslabeným pánevním dnem nebo naopak s napjatým pánevním dnem," dodává Tereza Berounská.
Poporodní oslabení pánevního dna
Zvýšený tlak na pánevní dno během těhotenství a porodu může vést k oslabení svalů a snížení jejich pružnosti. Kromě problémů s inkontinencí mohou ženy také pociťovat nejistotu v oblasti pánevního dna, což může negativně ovlivnit jejich celkovou pohodu a sebevědomí.
„Pro ženy je nesmírně důležité věnovat pozornost posílení svalů pánevního dna, zejména během těhotenství a po porodu. Speciální cvičení a terapeutické postupy mohou pomoci obnovit sílu a pružnost této oblasti," radí Tereza, která 5 let předává klientkám své znalosti jógové praxe a pracuje často s těhotnými ženami.
Napjaté pánevní dno
Na druhé straně spektra se nachází problém příliš napjatého pánevního dna. Přílišná napětí a svalové kontrakce v této oblasti mohou vést k bolestem a nepohodlí. Důvody mohou být různé - od nadměrného cvičení až po dlouhodobé držení napětí ve stresových situacích. Napjaté pánevní dno však může ovlivnit nejen naše fyzické tělo, ale také naši emoční pohodu, protože je propojené s nervovou soustavou a energetickým tokem těla.
Součástí White Sage Therapy. jsou dva jógové sály - prosluněný Sun room a meditativní Moon room, jehož součástí je 10 infra červených panelů generujících příjemné léčivé teplo.
Rady pro zdravé pánevní dno:
Zdroj: Emperium s.r.o.
INKONTINENCÍ TRPÍ STEJNÝ POČET LIDÍ JAKO CUKROVKOU
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.