Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NEJLEPŠÍ JE HRUŠKA!



Lékaři upozorňují, že na jeden z důvodů neplodnosti - vadný tvar dělohy - se často nemyslí. Přitom jiný, než klasický tvar dělohy, mají podle specialistů na reprodukci v Česku stovky žen.

„Děloha se skládá z děložního hrdla a děložního těla a podobá se hrušce. Pokud má tvar jiný, může ženám významně zkomplikovat početí i těhotenství," vysvětluje MUDr. Jana Daňková Kučerová, gynekoložka z ostravské reprodukční kliniky Reprofit.

Velikost děložního těla a hrdla se během věku mění, v dětství je hrdlo velké, dospíváním narůstá děložní tělo a ve stáří se hrdlo i tělo zmenšují. Děložní dutina má tvar trojúhelníku.

„Některé ženy mají děložní dutinu velmi úzkou, ve tvaru T. V praxi jsem se dokonce setkala i s šířkou o velikosti pouhého brčka. V takovém případě čelí pacientky při snaze počít dítě vyšší pravděpodobnosti komplikací a také riziku samovolného potratu," říká MUDr. Daňková Kučerová.

Vady dělohy jsou příčinou neplodnosti asi v 5 procentech případů. Umí je odhalit 3D ultrazvuk

Komplikace způsobují buď myomy a polypy - tedy útvary, které se objeví na děloze v průběhu života, nebo právě vrozené vývojové vady dělohy. Pacientky může na problémy s dělohou upozornit slabá či chybějící menstruace, v řadě případů ale ženy žádné potíže nemají. O tom, že jejich děloha není v pořádku, se tak dozví až ve chvíli, kdy se snaží otěhotnět.

„Pokud se jim to delší dobu nedaří nebo několikrát potratí, měly by se obrátit na specialisty, kteří je vyšetří a provedou ultrazvuk. Jestliže lékaři pojmou podezření na netradiční tvar dělohy, měli by pacientky poslat na další, podrobnější vyšetření," upřesňuje MUDr. Martina Novotná, specialistka na asistovanou reprodukci z brněnské kliniky Reprofit.

Ultrazvuk však nemusí ukázat vše - jedná se totiž jen o zobrazovací metodu, která má své limity. „Při klasickém 2D zobrazení nemusí být vady dělohy patrné. Odhalit je umí až 3D ultrazvuk nebo speciální vyšetření dělohy, tzv. hysteroskopie. V současné době se ale tato vyšetření mírně opomíjí," dodává MUDr. Daňková Kučerová.

Při hysteroskopii lékaři dělohu prohlédnou a zjistí, jestli je tvar v pořádku. Odebrat z ní mohou také vzorky tkáně k dalšímu prozkoumání. Podle odborníků je však tento zákrok už mírně invazivní, a právě z toho důvodu se často odkládá.

V ambulantním režimu se přitom hysteroskopie provádí v řádu minut. Je to šetrný a bezbolestný zákrok bez uspání, takže z něj pacientky nemusí mít žádné obavy," vysvětluje MUDr. Daňková Kučerová. V případě, že hysteroskopie abnormality dělohy odhalí, zkonzultují specialisté s pacientkou další léčebný postup. „Ženám může pomoci operace. Ta je ale krajním řešením a přistupuje se k ní až v momentě, kdy lékaři vyloučí všechny ostatní možné příčiny neplodnosti. Celosvětově však takových operací přibývá," uzavírá MUDr. Novotná.

.......................................

Odchylky ve tvaru a velikosti dělohy jsou relativně četné.

Mezi ty nejčastější patří:

  • uterus arcuatus - uprostřed děložního dna je vkleslina, děloha má obloukovitý nebo srdcovitý tvar;
  • uterus bicornis - děloha má rozdělený krček nebo čípek (běžně k nalezení u hlodavců);
  • uterus subseptus a uterus septus - dochází k částečnému nebo úplnému přepažení dělohy;
  • uterus bipartitus - vznikají dvě děložní těla se společným hrdlem;
  • uterus duplex - děloha je kompletně zdvojená, eventuálně včetně vaginy;
  • Děloha má normální tvar, ale je menšího vzrůstu a nedostatečně vyvinutá.

V průběhu života se mění tvar dělohy, její velikost a proporce. Toto vše je závislé na hladině estrogenů.

.......................................

Zdroj: MaVe PR

Medicína již umí transplantovat dělohu? Poprvé se tak stalo ve Švédsku v roce 2012 a žena o dva roky později porodila zdravé dítě.

První transplantaci v ČR provedli v roce 2016 v pražském IKEMu?

I nesprávné uložení dělohy se obvykle projevuje bolestí v kříži, předmenstruační a menstruační bolestí, bolestí při pohlavním styku, potížemi při vyprazdňování střev a může být také příčinou neplodnosti? Případů s dělohou abnormálně nakloněnou dopředu je většina a nečiní ženám problémy. Obtíže spíše působí naklonění dělohy dozadu. Z konzervativních postupů se nabízí polohování, speciální léčebný tělocvik, v případě neúspěchu pak napravení polohy v narkóze.

KOMU HROZÍ PROLAPS DĚLOHY?

HYSTEROSKOPIE BEZ USPÁNÍ

UMĚLÁ INTELIGENCE POMÁHÁ S NEPLODNOSTÍ

Zpět

KURZ PRO RODIČE DĚTÍ S ÚZKOSTÍ

Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME