Poslední hormonální změnou v životě ženy je menopauza. V tomto období výrazně klesá tvorba pohlavních hormonů, dojde ke ztrátě plodnosti, ale i k některým degenerativním změnám.
Menopauza se objeví mezi čtyřicítkou a šedesátkou, a začíná postupnou ztrátou menstruace.
„V posledním století se průměrná délka života žen prodloužila o 30 let," říká doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., předseda České menopauzální a andropauzální společnosti. „Období, kdy přestávají fungovat vaječníky, se ale v podstatě nezměnilo. Během menopauzy se ženy obvykle setkají s různými potížemi různé intenzity."
Co se mění
Nežádoucí degenerativní změny mírného nebo většího rázu se týkají asi 1,5 milionu žen v menopauze. Mění se funkce některých orgánů i struktura kostí, kůže a sliznic.
„Někdy není jednoduché rozeznat změny způsobené nedostatkem estrogenu od změn, na kterých se posílí proces stárnutí organismu," dodává doc. Fait.
V menopauze se mění produkce hormonů, snižuje se i tvorba růstového hormonu, a tím i tvorba svalové tkáně. Naopak roste tvorba tkáně tukové. Kůže je suchá, vrásky se prohlubují a optimismus se musí pracně dolovat. Ale i tak můžeme, my ženy, pro sebe mnohé udělat, abychom si toto období zpříjemnily.
Puberta naruby - akutní stav
Tak někdy označují odborníci stav vyhasínání funkce vaječníků a výrazný pokles estrogenů; asi 70 procent žen trpí akutním klimatickým syndromem, který trvá přibližně 7 let. Podepisuje se na psychice - ženy bývají podrážděné, plačtivé, bez nálady, trpí úzkostmi a nespavostí. Někdy ztrácejí svůj esprit, sebevědomí a schopnost koncentrace. Často se objevují návaly horka, noční pocení nebo i bušení srdce. Po poradě s lékařem je možné užívat léky, účinná je i hormonální substituční terapie, která - pokud je podána včas - brání rozvoji aterosklerózy a osteoporózy.
Strava, pitný režim a pohyb
Potíže tohoto typu může každá žena překonat sama. Dobře pomáhá zvýšení pohybové aktivity, která udrží dobrý stav svalů, kostí i hmotnost, protože v této době mnohé ženy začnou přibývat na váze. S tím souvisí i úprava jídelníčku.
„Pestrá strava v menších dávkách s dostatkem vlákniny - tedy zelenina, ovoce, celozrnné výrobky a luštěniny - předchází vzniku střevních problémů a snižuje cholesterol," radí Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka.
„Stejně tak je důležité myslet na složení tuku v jídelníčku, tedy používat rostlinné tuky a zařazovat často ryby, ořechy a semínka. Dostatek kvalitních bílkovin a vápníku pomáhá prevenci osteoporózy i zpomalení ztráty svalů, což je stav, který se v menopauze často objevuje. Návalům horka a pocení může předejít nebo je zmírnit konzumace sójových výrobků, které obsahují estrogeny."
Příjem tekutin, především vody a minerálek, podporuje metabolické pochody. Minerálky obsahují v této době nesmírně důležité prvky - vápník, hořčík, zinek a další. Starší osoby přestávají mít pocit žízně, a tak pro příklad řekněme, že při hmotnosti 70 kilogramů by každý žena měla vypít denně asi 2,5 litru tekutin.
Puberta naruby - chronický stav
V některých případech trvají menopauzální potíže dlouho a tento stav lékaři označují jako chronický klimakterický syndrom (organicko-metabolický syndrom). Příznaky jsou podobné, ale ne tak intenzivní jako u akutního syndromu. Dochází k poruše růstu sliznice pochvy a močových cest, může se objevit osteoporóza, ateroskleróza a mohou se rozvíjet některá neurodegenerativní onemocnění - Alzheimerova a Parkinsonova nemoc nebo degenerace sítnice.
Nebudeme si zoufat
Pro všechny ženy v menopauze platí popsané rady, někdy je možné po doporučení lékaře užívat určité léky, pomoci mohou i volně prodejná léčiva a potravinové doplňky, které poradí v lékárně. Kromě fytoestrogenů mohou obsahovat extrakt z ploštičníku hroznatého, jetele nebo lnu.
Lokální estrogenní léčba je bezpečná pro obnovení kvality poševní sliznice, zdravým životním stylem lze předcházet rozvoji osteoporózy, aterosklerózy i obávaných neurodegenerativních nemocí. Vyplatí se nekouřit, hlídat a léčit si hypertenzi a diabetes, znát hladinu cholesterolu v krvi, netloustnout, pohybovat se a mít veselou mysl, i když je to někdy obtížné.
Moc optimismu tyto informace nepřinášejí, ale hodně záleží na tom, zda se ke stárnutí ženy postaví čelem a budou vědět, co dělat a jak příznaky zmírňovat.
Na závěr
Ze tří hormonálních bouří, které ženy během života prožijí, není tato poslední příliš úsměvná, ale je nutné se s ní poprat. Každá žena si v této době zaslouží pochopení a pozornost celé rodiny. Nejen mužů. Konec konců ti, jak ženy dobře vědí, mají svou andropauzu se všemi důsledky, a často se s ní potýkají méně úspěšně než ženy.
Mgr. Jana Ulíková
Neuniklo vám?
HORMONY A ŽENY 2. - TĚHOTENSTVÍ
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.