Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HORMONY A ŽENY 1. - PUBERTA



Ženy u nás žijí asi o šest let déle než muži, tvrdí statistiky. Během života projdou dvěma, ale obvykle třemi hormonálními změnami, které někdy mohou způsobit zdravotní komplikace.

Loni se u nás narodilo 112 tisíc dětí, téměř polovina holčiček. 

Puberta - první hormonální vlnění

Je tu rozvoj sekundárních pohlavních znaků a nástup menstruace kolem 13. roku věku. 

„Pokud se menstruační krvácení nedostaví do 15 let, anebo se objeví růst prsů před 8. rokem života," je dobré poradit se odborníkem," radí doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., gynekolog a porodník, a také předseda České menopauzální a andropauzální společnosti. 

Dva z možných problémů

Extrémní rozestupy mezi jednotlivými menstruacemi může způsobit syndrom polycystických vaječníků; tato nemoc bývá často spojena s obezitou nebo nadprodukcí testosteronu a bývá příčinou akné, nadměrného ochlupení i snížené plodnosti. Jednou z cest, jak napravit tyto potíže, je redukce hmotnosti a užívání léků na diabetes (metformin, kyselina inositolová).

Mnoho mladých žen nemá z menstruace radost, je jich prý 30 až 50 procent. Primární dysmenorea (potíže už od první menstruace) je vyvolaná nadprodukcí prostaglandinů a projevuje se bolestí v podbřišku, bolestmi hlavy, nevolností a zvracením nebo průjmem anebo i kolapsovým stavem. Primární dysmenoreu mohou způsobit i vývojové vady - septum v pochvě, stenóza děložního hrdla. Pomocí minimálně invazivní chirurgie je možné některé vady nejen odhalit, ale i ošetřit. Další možností je užívání léků na bolest, které snižují tvorbu prostaglandinů, a také některé typy fytoterapie, které ovšem podle doc. Forejta zatím nemají naprosto přesvědčivé účinky.

Antikoncepce

Už brzy po této době může dívka v případě potřeby uvažovat o některém typu antikoncepce, ale tady je nutné jednak pečlivé zvážení, jednak vyšetření včetně rodinné anamnézy a konzultace s gynekologem.

Akné

Období dospívání s hormonální nerovnováhou přináší některé nepříjemné vnější projevy, například akné. Existuje řada možností, jak jeho projevy aspoň ztlumit; kromě různých kosmetických přípravků je první pestrá vyvážená strava a správný pitný režim včetně minerálek - hydratace pleti je v těchto případech základ pro její vzhled.

Stravování je v tomto období základ

Dospívající dívky často řeší svou postavu a s oblibou zkoušejí nejrůznější diety, protože je časopisy a internet zásobují obrázky modelek (fotoshop umí divy), kterým se chtějí podobat. Hodně záleží na rodinné atmosféře a stravovacím stylu, který nedovoluje vynechávat zdravé tuky. Je vhodné připomenout, že je to právě cholesterol, který je výchozí látkou pro tvorbu pohlavních hormonů. Nízký příjem tuků může způsobit i ztrátu menstruace.

„Děvčata chtějí mít ‚svobodu' stravování, některé si kromě módních výživových trendů oblíbily energetické nápoje a slazené limonády," říká podle svých zkušeností nutriční terapeutka Věra Boháčová, DiS., a potvrzuje, že by rodiče měli jít dětem správným příkladem. Vysvětlit jim nutnost vyvážené pestré stravy a pravidelné fyzické aktivity. 

Rychlý růst v tomto období přináší vyšší nároky na některé významné složky výživy - bílkoviny, vápník, hořčík, selen, jód, vitaminy C, A a B2.

S ohledem na ztráty krve menstruací je vhodné pamatovat i na železo a vitamin B12.

Mgr. Jana Ulíková

Příště: Hormony a ženy 2. - TĚHOTENSTVÍ

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie