Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: STRES I.



Celospolečenských a celosvětových problémů narůstá a my jsme o nich díky moderním zpravodajským technologiím každý den informováni. Většina z nás se v posledních čtyřech letech musela vyrovnávat s psychickými i fyzickými dopady covidové pandemie. Přišla válka do Evropy. Přinesla nám obavy a nejistoty, které nás zasáhly nejen psychicky, ale promítají se i do ekonomických a profesních stránek života.

Jaká pravidla je vhodné zavést, aby na tom psychika byla lépe? A v jakých případech je možné ji podpořit homeopatií? Takovým tématům se věnovalo lednové neformální setkání s novináři, které pořádala Homeopatická lékařská asociace (HLA). Na tiskovém brífinku, který vedla manažerka HLA Lucie Nestrašilová, o stresu promluvila MUDr. Ilona Ludvíková, praktická lékařka, stomatoložka, předsedkyně HLA a lektorka mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH.

Podle MUDr. Ludvíkové čelíme nyní přemíře negativních a znepokojujících informací, na které není lidské tělo adaptované: „Lidské tělo je nastavené pouze na určitý přísun informací. Ve chvíli, kdy je objem katastrofických scénářů několikanásobně větší, aniž bychom chtěli, podprahově se stresujeme. A to i informacemi, se kterými nemůžeme nic dělat a z nichž se nás některé ani nedotýkají," vysvětluje lékařka a dodává: „Ve chvíli, kdy tělo nezvládá stres vstřebávat, řekne „STOP", rozumová část se odpojí od fyzické, stresovou situaci přejde, adaptuje se na ni, a neřeší ji. Začíná být k podnětům pasivní, a to je v dlouhodobém horizontu chyba."

Cesta k lepšímu zvládání stresu: návrat k přirozenému fyzickém biorytmu

1. Třídit informace pro lepší zpracování - rozlišovat, jaké informace jsou důležité a jaké naopak nedůležité, vyhýbat se každodennímu zpravodajství a nepouštět k sobě negativní informace, které neumíme ovlivnit a které se nás netýkají; jít si místo toho třeba zacvičit.

2. Soustředit se na to, co jíme a co pijeme - v období stresu je třeba vynechat tučná a pro organismus z hlediska zpracování náročná jídla, soustředit se na pitný režim, jíst hodně ovoce, zeleniny a lehčí zdravou stravu a ulevit tím trávení - platí to nejen ve stresu, ale i v nemoci (pokud jste na dovolené, dopřejte si, ale pokud přijde nemoc či stres, je třeba tělu ulevit - pomocí lehké, snadno stravitelné a zdravé stravy).

3. Navrátit zpět do svého těla rytmus a pohyb - tanec, pravidelný pohyb, vycházky; působí pozitivně nejen psychicky, ale i fyzicky.

4. Zaměstnávat své smysly - je potřeba se o ně starat, a to kvůli ukládání důležitých emočních okamžiků (covid byl v tomto velmi těžký a zablokoval vnímání smyslů - lidé přišli na nějakou dobu o čich a o chutě - nejvíc byli zasaženi teenageři - kteří zůstali ze dne na den zavření doma, nemohli prožívat život s vrstevníky, a svými smysly poznávat, zažívat první lásky a vztahové emoce).

5. Postarat se o správný dech - každé ráno, když se vzbudíme, nastartovat den dechových cvičením - 4 x 4 doby tzv. „BOX BREATHING" neboli „krabicové dýchání": 4 doby nádech, 4 doby zadržení dechu, 4 doby výdech, 4 doby zadržení dechu (opakování celkem 8krát) - pomáhá přenastavit tlakové poměry v hrudníku, vhodné na srdce a kardiovaskulární systém, jediná cesta, jak se dají rozumem ovlivnit vnitřní orgány, jak rehabilitovat a poradit si po virózách; pravidelné dechové cvičení je vhodné doplnit krátkým protažením, jógou.

Jak může pomoci v krizové situaci homeopatie

Každá krizová situace působí na každého člověka jinak. To, jak jsou emoce intenzivní, a jak je dotyčný vnímá, záleží na citlivosti a nastavení osobnosti člověka.

„Devadesát procent homeopatické péče je o vyladění těla, aby fungovalo co nejlépe. Zdraví je veličina neustále proměnlivá v čase. Celkové zdraví je ovlivněno emocemi, které prožíváme - je potřeba s nimi dobře pracovat a správně je zpracovávat, aby se neukládaly v těle a neblokovaly správnou funkci pohybového aparátu," vysvětluje MUDr. Ludvíková.  

Jaké homeopatické přípravky doporučit?

  • Causticum 15 C

- pro pacienty, kteří mají úzkosti a strach nejen o sebe samotné, ale i o blízké, o celé lidstvo a o osud celé planety

- pro lidi trpící syndromem prázdného hnízda

- dávkování: 5 granulí 1 x denně navečer

  • Aconitum napellus 15 C

- lidé ohrožení v oblasti osobního bezpečí, v krizové situaci se musí schovat, omezí kontakty a trpí večerní úzkostí

- dávkování: 5 granulí 1 x denně večer

  • Gelsemium sempervirens 30 C

- v případech paralýzy, neschopnosti cokoliv udělat, reagovat na situaci jakýmkoliv činem

- dávkování: 5 granulí 2 x denně, ráno a večer

  • Arsenicum album 15 C

- pro úzkostné typy, lidi, kteří prožívají vše intenzivně, necítí se dobře a mají strach z nemocí, z kontaktu s lidmi

- tyto úzkosti vygradovaly v covidovém období

- dávkování: 5 granulí 1 x denně večer, dlouhodobě, minimálně 3 měsíce

Podle MUDr. Ludvíkové je třeba ke zdraví přistupovat komplexně, a ne pouze z pohledu jedné lékařské metody či odbornosti.

„Homeopatie je v tomto případě velmi užitečná, praktický lékař má totiž příležitost se pomocí homeopatie o pacienta lépe postarat a pomoci mu vyřešit jeho zdravotní problém. Často se pak vyhne dalším odborným vyšetřením, na které se dlouhé měsíce čeká. Díky tomu, že si praktičtí lékaři doplní portfolio svých lékařských možností o homeopatické léky a naučí se s nimi pracovat, rozšíří se jim terapeutické možnosti zejména u funkčních psychosomatických potíží. Pomohou tím spoustě pacientů, kteří by pasivně čekali na odbornou péči," uzavírá MUDr. Ilona Ludvíková.

-red-

Zdroj: Setkání s novináři organizované Homeopatickou lékařskou asociací, 25. 1. 2024

 

....................................

V dalším pokračování problematiky stresu připomene MUDr. Ilona Ludvíková, že jeho zvládání záleží zejména na citlivosti a nastavení osobnosti člověka. Ukáže, že lidé trpící stresem, se dají rozdělit do tří základních skupin. Trápí vás spíš pracovní nebo rodinný stres?

Sledujte pravidelně Magazín Healthcomm...

JAK NA DETOX A PREVENCI JARNÍ ÚNAVY

JÓGA V DENNÍM ŽIVOTĚ

Zpět

KURZ PRO RODIČE DĚTÍ S ÚZKOSTÍ

Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME