Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JÓGA V DENNÍM ŽIVOTĚ



Systém známý pod tímto názvem je soubor cvičení a jógových technik, který je do značné míry přizpůsobený životnímu stylu západních zemí a moderní civilizaci. Tato metoda má co nabídnout všem, a to bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici.

Vyučuje se prakticky ve všech světadílech nejen v jógových střediscích, ale i v některých zdravotnických zařízeních, rehabilitačních centrech a v lázeňských domech, a také ve sportovních klubech a na vysokých školách. Nevyžaduje žádné „akrobatické" schopnosti, jak by si někdo mohl představovat, vhodné techniky se hodí i pro netrénované nebo nemocné jedince. Existují speciální programy proti bolestem zad nebo kloubů, jóga pro manažery, seniory i pro děti. 

Poruchy paměti - i po covidu

Výzkum pomocí testu inteligence, kterého se účastnilo více než 80 tisíc respondentů, prokázal významné zhoršení kognitivních funkcí u těch, kteří prodělali covid. Kromě pohybu na čerstvém vzduchu (aerobní fyzická aktivita) a zdravé stravy umějí i jógové techniky zlepšovat okysličování krve, i paměť a koncentraci. 

Aerobní aktivita 

K aerobní fyzické aktivitě patří velmi jednoduchá činnost - každodenní svižná procházka; nestresujme se, často citovaných 10 tisíc kroků není nutnost, při vyšším věku stačí i něco kolem 7500 denních kroků. Obecně platí, že pravidelná lehká nebo středně těžká fyzická zátěž znamená nejen prevenci covidu, ale i zlepšení aktivity imunitního systému a kardiovaskulárních funkcí. Velmi intenzivní a nepřiměřená zátěž bez dostatku odpočinku naopak zhoršuje buněčnou imunitu.

Pravidelný pohyb a cvičení snižuje i riziko demence, protože zvětšuje i objem mozkových oblastí spojených s pamětí a prostorovou orientací. Vědomý pohyb se správným zapojením dechu (ásány) zlepšuje koncentraci a působí proti depresi. 

I strava ochraňuje paměť

V poslední době se hodně mluví o středomořské dietě. Pro nás to znamená více se soustředit na to, abychom každý den pamatovali na tři a lépe více porcí zeleniny a ovoce a rostlinné oleje a omezili nadměrný přísun živočišných bílkovin. Převedeno do naší denní praxe - mnozí z nás konzumují příliš mnoho masa a uzenin. Pro ochranu paměti jsou důležité kyselina listová a vitamin C v rostlinné stravě. Podle některých studií je Alzheimerova choroba zčásti důsledkem nadměrného konzumu masa, tučných mléčných výrobků a cukru. Omezením tohoto typu stravy se do jisté míry bráníme i covidu. 

Zlepšení respiračních parametrů

Dýchání s plným vědomím - koncentrace na dech - zlepšuje nervové oscilace v mozku. Pokud se naučíme zklidnit nebo dokonce meditovat, a s tím souvisí i vědomé a správné dýchání, zlepšíme si funkci plic a srdce, okysličíme krev a neuronální aktivitu, posílíme paměť. Meditace zlepšuje koncentraci, posiluje nervové spoje, zmírňuje stres, zlepšuje paměť, imunitu a chrání kardiovaskulární systém.

„U účastníků studie stárnutí (Czech Brain Aging Study CBAS v ICRC/FNUSA Brno) se v osmitýdenním programu - za pomoci vybraných jógových technik - proti kontrolní skupině dlouhodobě zlepšily depresivní symptomy, rychlost myšlení a imunologický profil," říká MUDr. Kateřina Sheardová, Ph.D., vedoucí Výzkumného centra pro poruchy paměti ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. „Pravidelná duchovní aktivita - meditace nebo modlitba - podporuje osobnostní rozvoj (spiritualitu)." 

MUDr. Kateřina Sheardová o józe v době covidu

Vliv SWB na atrofii mozku

SWB velmi zjednodušeně: vlastní hodnocení různých oblastí života - emoční, fyzické, profesní, finanční, spirituální... Vztah k sobě samému a důležitým aspektům okolního světa lze měřit dotazníkovou formou.

Studie, do které se zapojilo 134 účastníků a trvala tři roky, prokázala velmi zajímavou skutečnost: nižší míra Spiritual well-being souvisí s úbytkem mozkové kůry v oblastech spojených s pamětí, vlastní vůlí, rozhodováním, emoční empatií a hodnotovým systémem. Tyto výsledky jsou doloženy magnetickou rezonancí mozku.

Obsah knihy Systém Jóga v denním životě najdete na https://joga.cz/system/

Mgr. Jana Ulíková

K tématu by vás mohlo zajímat:

JÓGA V DOBĚ COVIDU

Zpět

KURZ PRO RODIČE DĚTÍ S ÚZKOSTÍ

Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME