Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



GUARANA - OČI AMAZONSKÉHO PRALESA



PharmDr. Jan Martin, Ph.D.

Tento článek navazuje na předchozí díly o kofeinových drogách, ve kterých jsme kromě vlastního kofeinu popsali i kolovníková semena. Dnes se budeme zabývat další stimulační drogou - guaranou

Pro původní obyvatelé amazonských pralesů je paulinie nápojná posvátná rostlina, a to nejen díky svým stimulačním účinkům. Když dozrávají plody paulinie nápojné (Paullinia cupana Kunth.), nejdříve získají červenooranžovou barvu, následně puknou a odhalí bílé oplodí a uprostřed i černé semeno.

Plody paulinie nápojné nápadně to připomíná oční bulvy, a proto tomuto plodu domorodci říkají „boží oko" a přisuzují mu magické vlastnosti.

 

Paulinie je popínavý keř, který je původní v pralesích na pomezí Brazílie a Venezuely. Lidskou činností se rozšířil do okolních jihoamerických států. Tradiční zpracování spočívá ve vyjmutí semen z plodu, která se pak praží nad ohněm. Následně se rozdrtí v kamenných hmoždířích na prášek a ten se s trochou vody a někdy i škrobem a chuťovými přísadami uhněte do válcovitých či kuželovitých tyčinek. Ty se potom suší na slunci nebo nad ohněm. Takto uchovávaný produkt zvaný guarana vydrží i několik let beze změn. Po rozdrcení slouží k přípravě nápoje çapó, který vzniká rozpouštěním v horké vodě. Nápoj slouží jako běžné denní osvěžení, ale i jako nezbytná součást rituálů, jako jsou zkoušky dospělosti u mladých mužů, při vítání hostů a dalších oslavách a hostinách.

Naprostá většina produkce je dnes zpracovávána průmyslově a pochází z nově vyšlechtěných kultivarů odolných proti chorobám a s vyššími výnosy. Název guarana se dnes vztahuje nejen na výše zmíněný tradiční produkt, ale i na prostý prášek ze sušených semen, který je používán jak přímo, tak k výrobě extraktů. V současnosti se z guarany vyrábí řada výrobků - povzbuzující tablety, bonbóny, sirupy, nápoje včetně alkoholických a dokonce i kosmetika. 

Hlavní účinnou složkou, která způsobuje stimulační efekt, je kofein. Jeho množství je závislé na lokalitě, způsobu zpracování a klimatických podmínkách. Jsou zaznamenány obsahy mezi 1 až 8 %, nicméně většina produkce dosahuje 3 až 6 % kofeinu. Obsaženo je i stopové množství teobrominu a teofylinu, dále větší množství katechinových tříslovin, flavonoidy, tuky a škrob. Kofein je v čerstvém semenu vázán na tříslovinou, ale během zpracování, zejména při pražení, se uvolňuje a tříslovina přechází v tříslovinovou („guaranovou") červeň. Výsledná guarana má okrovou, případně hnědou barvu, někdy s načervenalým nádechem.

Guarana má stimulační efekt, a to o dost silnější než káva nebo čaj. Díky obsaženému kofeinu odstraňuje únavu a ospalost, může dočasně zlepšit pozornost, rychlost reakcí a krátkodobou paměť.

Kofein má řadu dalších účinků: zvyšuje výkon svalů při námaze, posiluje fyzickou výdrž, zrychluje a zesiluje srdeční činnost.

Guarana je poměrně drahá surovina, a tak se bohužel velmi často pančuje. Přidává se například velké množství škrobu nebo se objem nastavuje drcenými odpadními produkty vznikajícími při zpracování. Chyba někdy bývá i na straně výrobců finálních přípravků, kteří koncipují výrobky s velmi malým obsahem guarany, která je tak mnohdy čistě jen marketingovým tahákem, než reálně působící látkou.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie