Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



TAJEMSTVÍ KOLOVÉHO OŘÍŠKU



PharmDr. Jan Martin, Ph.D.

Tento článek navazuje na předchozí díl s názvem „Lesk a bída kofeinu", ve kterém byly zmíněny nejdůležitější atributy hlavní obsahové látky - kofeinu. Dnes bude řeč o kofeinové droze, která si svůj věhlas vydobyla jako součást nealkoholických osvěžujících nápojů. Dokonce byla důležitou součástí nejslavnějšího výrobku tohoto druhu - Coca-Coly.

Kola, nebo též kolovník je strom, pocházející z tropické západní Afriky. V současné době se pěstuje nejen ve své původní domovině (Ghana, Nigérie, Pobřeží slonoviny), ale i v Mexiku, Brazílii a Indonésii. Pro produkci semen, která jsou někdy nesprávně označována za ořechy, se dominantně využívá druh Cola nitida -  kolovník lesklý. Často pěstován je i kolovník zašpičatělý (syn. kola hrotitá - Cola acuminata).

Tradiční užívání africkými domorodci spočívalo ve žvýkání zralých čerstvých semen a díky obsaženému kofeinu tím zaháněli únavu, zvyšovali pozornost a oddalovali potřebu spánku. Kolová semena zároveň díky škrobu zaháněla hlad a byla užívána i pro podporu sexuální aktivity a při psychických problémech jako deprese, apatie apod. Prášek ze semen se míchal i s medem a sloužil jako lék na kašel a dýchací potíže. 

Všechny tyto účinky však Afričané připisovali nadpřirozeným silám, a tak se kolová semena stala magickým a rituálním prostředkem. Dodnes jsou v některých oblastech nedílnou součástí různých slavností, jako jsou třeba svatební obřady a pohřby. Semena slouží i jako platidlo. 

V průmyslovém měřítku se kolová semena zbaví osemení a rychle se usuší. Sušený rostlinný materiál se dále mele na kolový prášek, který slouží buď k přímému použití nebo k výrobě extraktu. Kolový prášek má mírné, avšak charakteristické aroma a hnědou, červenohnědou nebo skořicovou barvu - barva je totiž závislá na původu rostliny a délce sušení. Skladováním dále mírně tmavne.

Semena obsahují 1-3 % kofeinu, malé množství theobrominu, katechinové třísloviny a silici. V čerstvých semenech jsou alkaloidy vázány na třísloviny a účinek je proto o něco málo slabší než u sušeného materiálu. Třísloviny, zejména flavan-3-oly a proanthocyanidiny, se sušením uvolňují, oxidují a polymerizují na fyziologicky neúčinný flobafen - tzv. kolovou červeň. Ta má vliv na barvu výsledného produktu, ale nepodílí se na účinku.

Současné užívání koly se od toho prastarého moc neliší, a jak již bylo řečeno, jde o kofeinový stimulant a tonikum. Kolová semena se užívají na zvýšení bdělosti a koncentrace a doporučují se při únavě a vyčerpanosti. Ocení ji zejména lidé s psychicky i fyzicky náročným zaměstnáním, případě osoby pod velkým psychickým tlakem. U kolového semene je také výrazný diuretický účinek a díky tříslovinám je funkční i u průjmů a nadýmání. 

Pokud byste chtěli tuto drogu užívat tradičním způsobem, tak obvyklá dávka se pohybuje v rozmezí 2 - 6 gramů, což odpovídá zhruba 1 až 3 lžičkám mletého semene. Prášek se rozmíchává v šálku horké vody. Dle dávky a obsahu kofeinu je povzbuzující efekt u nižších dávek (2 až 4 g) srovnatelný s šálkem zeleného čaje či kávy, u vyšších dávek může být i o něco intenzivnější.

A jak je to s výše zmíněnou Coca-Colou?

Původní receptura lékárníka Johna Pembertona z konce 19. století skutečně obsahovala mimo jiné extrakt z koly, dále přídavek čistého izolovaného kofeinu a extrakt z koky (s malým množstvím kokainu). Šlo tedy o velmi účinný stimulant, který přitom měl zajímavou a originální chuť. Postupem času - s příchodem legislativních omezení, byla z receptury nejdříve úplně odstraněna koka a obsah koly byl snižován. Nakonec i množství přidávaného kofeinu bylo výrazně omezeno. I když je receptura tohoto nápoje zahalena obchodním tajemstvím, z analýz je zřejmé, že přinejmenším od roku 2016 už kolová semena nejsou v receptuře obsažena vůbec.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie