Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHORMONY A ŽENY 3. – MENOPAUZAPoslední hormonální změnou v životě ženy je menopauza. V tomto období výrazně klesá tvorba pohlavních hormonů, dojde ke ztrátě plodnosti, ale i k některým degenerativním změnám.

Menopauza se objeví mezi čtyřicítkou a šedesátkou, a začíná postupnou ztrátou menstruace. 

„V posledním století se průměrná délka života žen prodloužila o 30 let," říká doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., předseda České menopauzální a andropauzální společnosti. „Období, kdy přestávají fungovat vaječníky, se ale v podstatě nezměnilo. Během menopauzy se ženy obvykle setkají s různými potížemi různé intenzity."

Co se mění

Nežádoucí degenerativní změny mírného nebo většího rázu se týkají asi 1,5 milionu žen v menopauze. Mění se funkce některých orgánů i struktura kostí, kůže a sliznic.

„Někdy není jednoduché rozeznat změny způsobené nedostatkem estrogenu od změn, na kterých se posílí proces stárnutí organismu," dodává doc. Fait.

V menopauze se mění produkce hormonů, snižuje se i tvorba růstového hormonu, a tím i tvorba svalové tkáně. Naopak roste tvorba tkáně tukové. Kůže je suchá, vrásky se prohlubují a optimismus se musí pracně dolovat. Ale i tak můžeme, my ženy, pro sebe mnohé udělat, abychom si toto období zpříjemnily.

Puberta naruby - akutní stav

Tak někdy označují odborníci stav vyhasínání funkce vaječníků a výrazný pokles estrogenů; asi 70 procent žen trpí akutním klimatickým syndromem, který trvá přibližně 7 let. Podepisuje se na psychice - ženy bývají podrážděné, plačtivé, bez nálady, trpí úzkostmi a nespavostí. Někdy ztrácejí svůj esprit, sebevědomí a schopnost koncentrace. Často se objevují návaly horka, noční pocení nebo i bušení srdce. Po poradě s lékařem je možné užívat léky, účinná je i hormonální substituční terapie, která - pokud je podána včas - brání rozvoji aterosklerózy a osteoporózy.

Strava, pitný režim a pohyb

Potíže tohoto typu může každá žena překonat sama. Dobře pomáhá zvýšení pohybové aktivity, která udrží dobrý stav svalů, kostí i hmotnost, protože v této době mnohé ženy začnou přibývat na váze. S tím souvisí i úprava jídelníčku.

„Pestrá strava v menších dávkách s dostatkem vlákniny - tedy zelenina, ovoce, celozrnné výrobky a luštěniny - předchází vzniku střevních problémů a snižuje cholesterol," radí Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka.

„Stejně tak je důležité myslet na složení tuku v jídelníčku, tedy používat rostlinné tuky a zařazovat často ryby, ořechy a semínka. Dostatek kvalitních bílkovin a vápníku pomáhá prevenci osteoporózy i zpomalení ztráty svalů, což je stav, který se v menopauze často objevuje. Návalům horka a pocení může předejít nebo je zmírnit konzumace sójových výrobků, které obsahují estrogeny."

Příjem tekutin, především vody a minerálek, podporuje metabolické pochody. Minerálky obsahují v této době nesmírně důležité prvky - vápník, hořčík, zinek a další. Starší osoby přestávají mít pocit žízně, a tak pro příklad řekněme, že při hmotnosti 70 kilogramů by každý žena měla vypít denně asi 2,5 litru tekutin. 

Puberta naruby - chronický stav

V některých případech trvají menopauzální potíže dlouho a tento stav lékaři označují jako chronický klimakterický syndrom (organicko-metabolický syndrom). Příznaky jsou podobné, ale ne tak intenzivní jako u akutního syndromu. Dochází k poruše růstu sliznice pochvy a močových cest, může se objevit osteoporóza, ateroskleróza a mohou se rozvíjet některá neurodegenerativní onemocnění - Alzheimerova a Parkinsonova nemoc nebo degenerace sítnice.

Nebudeme si zoufat

Pro všechny ženy v menopauze platí popsané rady, někdy je možné po doporučení lékaře užívat určité léky, pomoci mohou i volně prodejná léčiva a potravinové doplňky, které poradí v lékárně. Kromě fytoestrogenů mohou obsahovat extrakt z ploštičníku hroznatého, jetele nebo lnu.

Lokální estrogenní léčba je bezpečná pro obnovení kvality poševní sliznice, zdravým životním stylem lze předcházet rozvoji osteoporózy, aterosklerózy i obávaných neurodegenerativních nemocí. Vyplatí se nekouřit, hlídat a léčit si hypertenzi a diabetes, znát hladinu cholesterolu v krvi, netloustnout, pohybovat se a mít veselou mysl, i když je to někdy obtížné.

Moc optimismu tyto informace nepřinášejí, ale hodně záleží na tom, zda se ke stárnutí ženy postaví čelem a budou vědět, co dělat a jak příznaky zmírňovat.

Na závěr

Ze tří hormonálních bouří, které ženy během života prožijí, není tato poslední příliš úsměvná, ale je nutné se s ní poprat. Každá žena si v této době zaslouží pochopení a pozornost celé rodiny. Nejen mužů. Konec konců ti, jak ženy dobře vědí, mají svou andropauzu se všemi důsledky, a často se s ní potýkají méně úspěšně než ženy.

Mgr. Jana Ulíková

Neuniklo vám?

HORMONY A ŽENY 1. - PUBERTA

HORMONY A ŽENY 2. - TĚHOTENSTVÍ

Zpět

SVĚTOVÝ DEN SRDCE

Světový den srdce připadá na 29. září. Připomíná, že zdraví našeho srdce je i v našich rukou. Nemoci srdce a cév jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Srdce se totiž může stát zranitelným kvůli běžným rizikovým faktorům, jako je kouření, nezdravá strava, vysoký krevní tlak, ale oslabuje ho například i diabetes. Lidé s diabetem 2. typu mají riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění až trojnásobně vyšší. Péče o cukrovku a srdce v dlouhodobém horizontu znamená konzumaci zdravé stravy, pravidelné cvičení a sledování hladiny cukru v krvi. Užitečné informace o možnostech snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění lze nalézt také na www.cukrovkacodal.cz

VII. 3D 360° KONGRES HEALTHCOMM PROFESSIONAL

Ještě do 5. 10. 2023 můžete vystudovat přednášky na 3D online kongresu, tentokrát z Polska. 30denní kongres je určen lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům. Na programu jsou témata: management v lékárně, novinky v antibiotické terapii, nedostatek léků v lékárnách, ovlivnění mikrobiomu pomocí fytoterapie, cévní věk nebo historie polských lékáren. Na na své expozice zvou také kongresoví partneři. Každý odborný blok VII. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional je ohodnocený 7 body do systému CV, takže dohromady za oba vystudované bloky můžete získat od ČLnK 14 bodů. Registrujte se na www.healthcomm.cz

ČAS NA VAKCINACI PROTI CHŘIPCE

Nejúčinnějším způsobem ochrany před chřipkou je každoroční očkování. Česká vakcinologická společnost doporučuje zahájit očkování v říjnových termínech. Zranitelnou skupinou, pro kterou je chřipkový virus obzvláště nebezpečný, jsou senioři. Od loňského roku je ale k dispozici vakcína vyvinutá speciálně pro starší populaci. K jejímu vývoji vedlo mimo jiné zjištění, že v důsledku stárnutí a s ním spojených změn v imunitním systému dochází také k rychlejšímu oslabení imunity získané očkováním. Hladina protilátek po očkování u starších lidí klesá rychleji. Cílem říjnového očkování je, aby byli senioři co nejlépe chráněni a jejich hladina chřipkových protilátek byla nejvyšší právě v době vrcholící chřipkové sezóny. Osoby starší 65 let mají očkování proti chřipce plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

NOVÁ ŘEDITELKA SÚKL

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) povede Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D., která vystřídá dosavadní ředitelku Mgr. Irenu Storovou, MHA. 19. 9. 2023 to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podrazilovou vybral do čela ústavu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na základě výsledků výběrového řízení. Podrazilová je předsedkyní lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven České republiky, kde měla na starost agendu lékové politiky. V minulosti v SÚKL působila na postu ředitelky sekce cen a úhrad. Jejím úkolem bude zajistit bezproblémové fungování ústavu a zaměřit se především na dostupnost léků.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie