ZDRAVOTNÍCI POTŘEBUJÍ POŘÁDNOU PORCI ENERGIEPharmDr. Jana Strieglerová

 

Z vlastní zkušenosti vnímám, že téměř každý zdravotník je v tomto období vyčerpaný a unavený. Náročné služby v práci, vyčerpávající domácí výuka s dětmi... pak únava postupně doléhá na všechny.

Kromě obecných doporučení jako jsou dostatek spánku, pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu nebo pestrá strava, lze doporučit i přírodní nenávykové a bezpečné prostředky, které pomohou dodat energii na fyzické i psychické úrovni.

Schűsslerovy minerální soli pomáhají upravit minerální rovnováhu na membránách buněk. Důsledek toho se projeví jak na fyzické, tak i mentální úrovni. Pro období stresu, vyčerpání a velké únavy je vhodná kombinace solí č. 3+5+7.

Sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12 podporuje metabolismus železa, zásobení tkání kyslíkem. Nedostatek této soli se projeví velkou fyzickou i duševní únavou.

Sůl č. 5 Kalium phosphoricum D6 má vliv na koncentraci a mentální činnost mozku. Při nedostatku této soli v organismu se objevují bolesti hlavy, snížená soustředěnost na práci i učení a velká fyzická únava.

Sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6 má velké relaxační účinky na úrovni fyzické i psychické, působí při únavě a vyčerpání, uvolňuje napětí ve svalech a podporuje zdravý spánek.

Doporučené dávkování: 3x denně 2 tablety od každé soli volně rozpustit v ústech. Při náročných situacích a velkém vyčerpání (např. při pracovní službě) lze zvolit formu horkého nápoje, kdy se rozpustí 5 tablet od každé soli v horké vodě a teplý roztok se pomalu popíjí.

Pokud je únava spojená s nedostatkem kyslíku při dlouhodobé práci v rouškách nebo respirátorech, přidá se ještě sůl č. 6 Kalium sulfuricum D6, která podporuje přenos kyslíku v tkáních. Více v článku ZDE

Tip psycholožky Mgr. Evy Pávkové:

Nadechněme se!

To může znít v této náročné době jako vtip. Trávení celé pracovní doby se zakrytými dýchacími cestami ozdravný nádech nepodporuje. A právě proto jej musíme doplňovat o to pozorněji a důkladněji. Spolu s okysličením našeho těla umí dýchání změnit i náš mentální výkon, aktuální prožívání, náladu.

Jak na to?

Využijte každý moment, i pár minut, kdy můžete vyjít na čerstvý vzduch, oblečte se a snězte si venku jablko, odneste si tam šálek kávy, obědový sendvič. Jděte ven a dýchejte! Nebo si stoupněte k otevřenému oknu. Pokud se u toho protáhnete, dýchání bude hlubší. Když si u toho přečtete vtipy na internetu, smích bude ještě užitečnější.

Obědovou pauzu bychom měli trávit v tomto ročním období vždy venku i kvůli dennímu světlu. Naberte vzduch do plných plic. U toho si můžete se zavřenýma očima představovat, že nadechujete spolu se vzduchem svou oblíbenou barvu, melodii písničky, která vás vždy povzbudí. A ty spolu s dechem vnášejí do všech buněk vašeho těla pohodu a svěžest. Pokud se potřebujete především zklidnit po náročné situaci, zatěžující komunikaci, vyhroceném napětí, použijte sedativní účinek dechového rytmu, kdy je nádech poloviční oproti výdechu, který je dvakrát tak dlouhý.

Držme se a dýchejme! 

Bachovy květové esence pomáhají harmonizovat psychický stav, strachy, úzkosti... Tvoří je soubor 38 esencí, které se vybírají podle konkrétních příznaků. Užívají se nejčastěji v kombinaci 2 až 6 esencí.

V zářijovém článku Magazínu s titulkou Trápení s rouškou byly již některé popsány, nyní se zmíním o dalších:

Willow - negativní nálady spojené s pocitem, že ,,za to může někdo jiný", Wild rose - spojená s vnitřní rezignací, sklíčenou náladou, melancholií a velkou duševní i tělesnou únavou, White chestnut - při nekoncentrovanosti a pocitu, že hlava je plná neodbytných myšlenek, které brání odpočinku, Sweet chestnut - pocity zoufalství a bezvýchodnosti situace, Scleranthus - vnitřní nejistota a nerozhodnost, střídání nálad, Rock water - vnitřní napětí a přehnaná náročnost vůči sobě, Pine - pocity viny nebo spoluviny, Oak - přehnaný smysl pro zodpovědnost a vysoké pracovní nasazení, které může časem vést k vyhoření nebo nervovému zhroucení, Impatiens - netrpělivost, vnitřní podrážděnost a neklid.

Aromaterapie - představuje velmi mocnou sílu esenciálních olejů, které mají blahodárné účinky na organismus. Velmi rychle dokážou navodit pocit úlevy, pohody a uvolnění. Valerie Ann Worwood ve své knize říká, že ten, kdo vstoupí do voňavé lékárny, otevře se mu svět neomezených možností.

Esenciální oleje na únavu a koncentraci jsou např.: levandule, bazalka, bergamot, grapefruit, citron, neroli, rozmarýn.

Těmito oleji si můžeme zpříjemnit i náročnou pracovní službu nebo se o tento zážitek podělit i s kolegy a pacienty, připravit voňavou směs a rozprašovat ji v oficíně, ordinacích i čekárnách.

Na trhu je také nově registrovaný rostlinný léčivý přípravek Lavekan 80 mg, který obsahuje extrakt z levandulové silice (Levandula angustifolia) a doporučuje se k léčbě přechodných úzkostných nálad.

Literatura:
1. Richard Kellenberger, Christine Kopsche, Friedrich Kopsche: Minerální soli Dr. Schüsslera- Brána k tělesnému a duševnímu zdraví, Fontána, 2018.
2. J.T. Holub: Jak léčit chronická onemocnění homeopatií, Bachovými esencemi a Schűsslerovými solemi, CPress, 2016.
3. Valerie Ann Worwood: Voňavá lékárna, Marie Noe, One Woman Press, 2012.

Úvodní ilustrační foto: Medical photo created by freepik - www.freepik.com


Firemní prezentace

Název léčivého přípravku: Ferrum phosphoricum/Kalium sulfuricum/Kalium phosphoricum DHU D5 - D30, tablety. Složení: Ferrum phosphoricum/Kalium sulfuricum/Kalium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 7/No. 5. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko, Deutsche Homöopathie-Union DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Datum revize textu: 29.8.2019.

---

Název léčivého přípravku: Ferrum phosphoricum/Kalium phosphoricum/Magnesium phosphoricum DHU D5 - D30, tablety. Složení: Ferrum phosphoricum//Kalium phosphoricum/Magnesium phosphoricum monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 3/No. 5/No. 7. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko, Deutsche Homöopathie-Union DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Datum revize textu: 29.8.2019/26. 5. 2020.

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz