LZE ZMÍRNIT POTÍŽE SPOJENÉ S NOŠENÍM ROUŠEK A RESPIRÁTORŮ?PharmDr. Jana Strieglerová

Nošení roušek a respirátorů není pro mnoho lidí příjemné. Celodenní práce v lékárně se zakrytými ústy i nosy s sebou nese časté nepříjemnosti a omezuje zdravotníky v práci i soustředěnosti a má vliv na pracovní výkon. Do lékáren také přichází pacienti, kteří žádají o pomoc při potížích vzniklých při nošení roušek. Potíže se projevují na tělesné i psychické úrovni a jsou ukázkou toho, jak velký vliv na organismus tento faktor má. Pocity strachu, úzkosti, ohrožení a manipulace jsou jen malým výčtem toho, co se v nitru zdravotníků i jejich pacientů odehrává.

Na fyzické úrovni jsou to nejčastěji příznaky spojené s nedostatečným okysličením tkání a kožní potíže v obličeji v oblasti zakrytých rouškou.

Organismus je třeba vnímat jako jeden celek, nelze vyčlenit pouze jednu část a tu léčit. Fyzické i psychické příznaky se prolínají a je dobré k nim přistupovat celostně. Mezi nejčastější potíže s nošením roušek patří pocity nedostatku kyslíku, a s tím spojené důsledky (únava, pocity na omdlení, snížená soustředěnost, bolesti hlavy, nižší výkonost,...). 

Kromě obecných doporučení jako pobyt na čerstvém vzduchu, pravidelný pitný režim a vyvážená pestrá strava bohatá na enzymy a antioxidanty lze doporučit užívání Schűsslerových minerálních solí, které podpoří metabolismus a minerální rovnováhu na úrovni buňky.

Sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12 je důležitá pro krvetvorbu a metabolismus železa. Podporuje prokrvení tkání, což má vliv i na koncentraci.

Sůl č. 6 Kalium sulfuricum D6 má protizánětlivé účinky a spolu se železem se podílí na přenosu kyslíku v buňkách.

Tyto dvě soli je vhodné užívat společně, 3x denně 2 tablety (dospělí), děti do 12 let 1 tabletu od každé soli. Tablety se rozpouští v ústech nebo ve sklenici vody a popíjí.

Při stavech spojených s mentální únavou a bolestí hlavy lze přidat sůl č. 5 Kalium phosphoricum D6, která je vhodná pro všechny, kteří pracují ,,hlavou,, a v průběhu práce nebo po příchodu domů mají bolesti hlavy spojené často se světloplachostí a tělesnou slabostí a potřebou jít si lehnout. Mladší školáci někdy po příchodu ze školy usnou. 

Při velkém psychickém vyčerpání a únavě lze doporučit:

Sůl č. 3 Ferrum phosphoricum + sůl č. 6 Kalium sulfuricum + sůl č. 5 Kalium phosphoricum 3x denně 2 tablety od každé soli pro dospělé, dětem mladším 12 let 3x denně 1 tabletu +  před spaním sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6, která podpoří usínání a celkovou relaxaci organismu.

Schéma užívání

Sůl číslo

ráno

3+6+5

poledne

3+6+5

odpoledne

3+6+5

večer

7

Schűsslerovy minerální soli se skvěle doplňují s Bachovými květovými esencemi, které harmonizují psychiku na velmi jemné úrovni, což se ve svém důsledku projeví jak po stránce psychické, tak fyzické. První pomocí při stavech úzkosti a strachu může být polykomponentní přípravek Rescue Remedy, který je složený z nejakutnějších esencí.

Další květové esence se vybírají podle konkrétních příznaků:

Olive při úplném fyzickém vyčerpání, Red chestnut při neúměrném strachu o své blízké, Mimulus při strachu z konkrétních věcí a situací, Aspen při strachu, který nelze přesně definovat, Rock rose při paralyzujícím strachu, který může vést až k panickým reakcím, Elm při duševním i fyzickém vyčerpání spojeném s pocitem selhání, Mustard při melancholických a depresivních náladách nebo Vervain při neschopnosti ,,vypnout,, a pocitu, že jsme pořád „v jednom kole".

Mezi další časté příznaky patří kožní potíže v obličeji v oblastech zakrytých rouškou. Většinou se jedná o lokalizovaná drobná zánětlivá ložiska, pustuly, zhoršení akné, zarudlou a podrážděnou pokožku. Zde kromě lokální péče lze doporučit užívání Schűsslerových solí s protizánětlivým a čisticím účinkem.

Sůl č. 9 Natrium phosphoricum D6 podporuje látkovou výměnu, má odkyselující a protizánětlivé účinky. Pleť je mastná, lesklá, s výsevem pupínků na bradě a kolem úst.

Sůl č. 10 Natrium sulfuricum D6 pomáhá při detoxikačních procesech v organismu, podporuje činnost jater a hojení zánětlivých kožních lézí.

Sůl č. 12 Calcium sulfuricum D6 se užívá při zánětlivých a hnisavých kožních i slizničních onemocněních.

Tyto soli se mohou užívat v kombinaci 2-3 solí podle příznaků. Dávkování 3x denně 2 tablety (dospělí), děti do 12 let 1 tabletu.

K lokální péči, též při ekzémech na rukou po častém mytí, se osvědčil Halicar. Tato mast se používá u alergických či atopických ekzémů, dále také při symptomatické léčbě neurodermitid. 

Literatura:
1. Richard Kellenberger, Christine Kopsche, Friedrich Kopsche: Minerální soli Dr. Schüsslera- Brána k tělesnému a duševnímu zdraví, Fontána, 2018.
2. J.T. Holub: Jak léčit chronická onemocnění homeopatií, Bachovými esencemi a Schűsslerovými solemi, CPress, 2016.

Inzerce

Název léčivého přípravku: Ferrum phosphoricum/Kalium sulfuricum/Kalium phosphoricum DHU D5 - D30, tablety. Složení: Ferrum phosphoricum/Kalium sulfuricum/Kalium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 7/No. 5. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. 

Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko, Deutsche Homöopathie-Union DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Datum revize textu: 29.8.2019.

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz