Pět nádorů prostaty v nemocnici v Kladně a dalších sedm v ambulancích ve Zlíně a Vsetíně odhalili urologové při letošní preventivní akci, kdy lidem otevřeli dveře svých ordinací. Celkem se do akce zapojilo 37 urologických ambulancí a další případy tak lékaři zachytili po celém Česku. Celkem urologové vyšetřili stovky mužů v rizikovém věku a kromě rakoviny prostaty našli u příchozích také případy rakoviny varlat, močového měchýře nebo ledvin. Akce podle lékařů vzbudila nebývalý zájem veřejnosti o vyšetření, mnohé ambulance objednávaly pacienty na týdny dopředu.
„Zájem o Dny otevřených urologických ambulancí zdaleka překonal naše očekávání, některé ordinace braly objednané pacienty ještě v dubnu. Počty zachycených případů rakoviny ale znovu potvrzují, jak důležité je neustále veřejnost upozorňovat na potřebu prevence. Včasný záchyt rakoviny zlepšuje možnosti léčby a snižuje riziko nepříjemných a život ohrožujících následků," říká prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, předseda České urologické společnosti (ČUS) ČLS JEP.
Lékaři pacientům při prohlídce udělali takzvaný PSA test, který se provádí z krve a mapuje hladinu prostatického specifického antigenu, a vyšetřili prostatu běžně prováděným vyšetřením per rectum, tedy konečníkem. Výsledky krve vyhodnotili a v případě potřeby následně pacienty odeslali na další vyšetření, ať už magnetickou rezonanci, nebo biopsii nálezu. Kromě podezření na rakovinu prostaty odhalili urologové u pacientů nádory varlete, ledvin a močového měchýře.
„Celkem jsme vyšetřili 43 pacientů a zachytili pět případů karcinomu prostaty. Tak vysoký výskyt přičítám obecně malé osvětě o rizicích mezi muži. Nepomáhá ani to, že v Kladně jsou pouze dvě urologické ambulance. Letos se naštěstí podařilo informaci o preventivní akci rozšířit mezi velké množství lidí a potvrdilo se to, co jsme očekávali, tedy že zachytíme řadu nových případů," říká MUDr. Lukáš Fišer z urologické ambulance v nemocnici v Kladně. Pacienti, u kterých vyšetření odhalilo nádor, následně putují na magnetickou rezonanci a podle jejího výsledku lékaři určují další postup. Pokud se podaří nádor zachytit v časném stadiu, zpravidla jej operativně odstraňují. Pokud už je tumor v pozdějším stadiu, vyžaduje většinou léčbu na onkologickém oddělení.
Vysoký počet případů zachytil také MUDr. Slavomír Klátil, který pacientům otevřel své dvě ambulance ve Zlíně a Vsetíně: „V rámci akce jsme vyšetřili desítky pacientů, zájem byl opravdu obrovský. V první den akce nám zvonily telefony prakticky nepřetržitě, řešili jsme desítky telefonátů za hodinu s žádostí o objednání. Dosud se nám podařilo zachytit sedm karcinomů prostaty, dva karcinomy močového měchýře a u jednoho pacienta i nádor varlete. Bohužel u mužů často bojujeme s nějakým pocitem studu, pokud se bavíme o vyšetření prostaty. Tato akce dobře posloužila jako impuls, aby ho překonali a objednali se na preventivní prohlídku." MUDr. Klátil připomíná, že prevence by se měla týkat každého muže po padesátce. V případě, že někdo z příbuzných už si diagnózu vyslechl, by muži k urologovi měli zamířit dříve.
............
Prostata je přídatná pohlavní žláza muže uložená v malé pánvi. V činnosti žlázu udržuje testosteron. Úkolem prostaty je produkce prostatického sekretu a mechanická ochrana spojení vývodných pohlavních cest s močovou trubicí. Prostatický sekret tvoří až 30 % objemu ejakulátu a kromě jiných látek obsahuje i prostatický specifický antigen (PSA). Fyziologicky působí zkapalnění koagulovaného semene, čímž umožňuje pohyblivost spermií. Stanovení hladin PSA se užívá k diagnostice karcinomu prostaty. Hladina PSA v krvi může být zvýšená u mužů s karcinomem prostaty, ale také s nezhoubným zvětšením prostaty nebo s infekcí. Podezření na nádor je nutné potvrdit biopsii prostaty, další vyšetření jako CT, magnetická rezonance a scintigrafické vyšetření kostí slouží k zjištění rozsahu již prokázané rakoviny prostaty.
............
Rakovinu prostaty lékaři každoročně odhalí přibližně u 8 000 mužů. Přibližně v 80 % je karcinom prostaty zachycen v počátečním stádiu, tedy pacient nemá žádné příznaky nebo se jedná o příznaky spojené s nezhoubným onemocněním prostaty, známém jako benigní hyperplazie prostaty. Mluvíme o častém močení v noci, přerušovaném nebo urgentním močení, nemožnosti se vymočit nebo naopak o úniku moči.
20 % případů lékaři objeví až v pokročilých stadiích. Krev v moči nebo ve spermatu, bolestivá ejakulace či potíže s erekcí jsou závažné příznaky, které by měly vést neprodleně k návštěvě praktického lékaře nebo přímo urologa. Ostatní příznaky mohou být již známkou velmi pokročilého nebo metastatického nádoru, patří mezi ně trvalá bolest v bocích nebo zádech (bolesti kostí), hubnutí, bledost, celková slabost a výrazné otoky dolních končetin.
Se záchytem pacientů právě v počáteční fázi může pomoci zavedení plošného screeningu, o který odborníci nyní usilují. V zemích, kde jej zavedli, se úmrtnost na rakovinu prostaty snížila až o 20 %.
„Čísla nemocných jsou v Česku dlouhodobě vysoká, přitom prevence karcinomu prostaty stále není součástí žádných preventivních prohlídek a programů. Na akcích, jako jsou Dny otevřených ambulancí, ale vidíme, jak velký má prevence smysl," uzavírá prof. Zachoval.
Více informací na www.cus.cz a na www.muziprotirakovine.cz.
Zdroj: MaVePR
K tématu jsme psali:
RAKOVINA PROSTATY MŮŽE BÝT DLOUHO BEZPŘÍZNAKOVÁ
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.