Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



STŘÍPKY



VLKŮM SE U NÁS ZAČÍNÁ DAŘIT, MŮŽETE JE POMOCI MAPOVAT

Vlci se opětovně zabydlují v naší krajině. Podle unikátního terénního monitoringu šelem na celém území České republiky se v roce 2020 nacházelo v ČR alespoň částečně 22 vlčích teritorií, 19. z nich v pohraničních oblastech. Vlčí pár, který se před několika lety usadil v Beskydech, přivedl letos zjara na svět vlčata. Potřetí v řadě se narodila mláďata také ve smečce v Javorníkách na moravsko-slovenském pomezí. Úspěšné rozmnožování se podařilo potvrdit terénním pracovníkům a zoologům z Hnutí DUHA Olomouc a Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně. Další vývoj obou smeček mohou v Beskydech a v Javorníkách pomoci mapovat také dobrovolníci tzv.Vlčích hlídek. Registrace na úvodní školení je na webu Šelmy.cz.

„Potvrzení rozmnožování vlků představuje pro Chráněnou krajinnou oblast Beskydy významnou událost. Věřím, že tak jako rysové, stanou se i vlci trvalou součástí zdejší přírody. I v následujících měsících budeme pohyb vlčích rodin v Beskydech a Javorníkách podrobně sledovat. Uvítáme také poznatky o pohybu vlků a dalších velkých šelem od veřejnosti na e-mailu stopy@selmy.cz," uvedl Michal Bojda, koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem Hnutí DUHA.


PROBUĎTE SVÉ SMYSLY V MUSEUM OF SENSES V PRAZE

Muzeum Smyslů nabízí 50 různých exponátů umístěných v rozmanitých ekosystémech, které vás vezmou na fantastickou cestu za oživením vašich smyslů a probuzení těch, o nichž jste ani nevěděli, že je máte. Zajděte si do Jindřišské ulice v centru Prahy a zažijte realitu jinak. Jste připraveni na jiný úhel pohledu? Zažijte nepředstavitelné, vyzkoušejte si svět plný pocitů a optických iluzí.

Otestujte své smysly v tomto výjimečném muzeu. Otevřeno je denně včetně neděle. Zakoupení vstupenek nebo objednání skupinové prohlídky či rodinné oslavy na https://muzeumsmyslu.cz/

 


DUETA PRO SV. ANNU

V atriu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se uskuteční v pátek 3. září 2021 v 19. hodin benefiční koncert nazvaný „Dueta pro sv. Annu". Koncert navazuje na spolupráci nemocnice s Městským divadlem Brno, která vznikla během covidové pandemie. Autorem nápadu a projektu „Dueta pro sv. Annu" je herec, režisér a šéf muzikálové scény Městského divadla Brno Petr Gazdík. Ten v průběhu pandemie nemoci COVID-19 v roce 2021 se svými kolegy nahrál a nazpíval postupně devět písní a věnoval je jako podporu všem zdravotníkům ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Na koncertě zazní nejen dueta, ale také další muzikálové hity, které zazpívají společně s Petrem Gazdíkem Alena Antalová, Kristýna Daňhelová, Johana Gazdíková, Svetlana Janotová, Viktória Matušovová, Markéta Sedláčková, Martina Severová, Ivana Vaňková a Lukáš Vlček.

„Moc bych si přál, aby zdravotníci u sv. Anny věděli, že si jejich nasazení a úsilí zachraňovat lidské životy všichni opravdu vážíme - nejen teď, ale i kdykoliv jindy. Mám zprávy o tom, že je naše dueta v průběhu pandemie opravdu potěšila, a tak se moc těším, že nejen jim, ale i všem příchozím uděláme radost osobně," říká hlavní protagonista projektu Petr Gazdík a doplňuje ho ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Vlastimil Vajdák: „Jsem rád, že se můžeme závěrem léta takhle sejít a dopřát si díky Městskému divadlu Brno přímo v nemocnici kulturní zážitek. Doufám, že budeme ve spolupráci pokračovat a třeba se z podobných benefičních koncertů stane tradice."

Vstupné na koncert je dobrovolné, případný výtěžek „poputuje" DobroCentru u sv. Anny, jehož dobrovolníci pomáhají pacientům zpestřit různými činnostmi pobyt v nemocnici. (fnusa.cz)


DENÍK ZE ŽIVOTA S ALZHEIMEREM POMÁHÁ NEMOCNÝM I PEČUJÍCÍM

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby připadá každoročně na 21. září. Připomínáme si ho již od roku 1994 a jeho cílem je především zvýšit povědomí široké veřejnosti o této závažné nemoci, která bývá jednou z nejčastějších příčin demence, vedoucí k závislosti nemocného na každodenní pomoci další osoby. Nemoc postihuje především pacienty v seniorském věku, ale ohrožuje i mladší jedince. Jen v České republice trpí demencí odhadem 170 000 lidí. Během následujících 30 let by se ale tento počet mohl podle odhadů odborníků dvojnásobit. 

Pár dní před Mezinárodním dnem Alzheimerovy choroby vychází v Česku jedinečná knížka s názvem Deník ze života s Alzheimerem. Přibližuje strhující příběh jedné rodiny, která se stará o svoji těžce nemocnou maminku.

Anotace knihy ZDE 

 

Ke každé kapitole emočně silného příběhu jsou připojené komentáře odborníků, kteří autorčiny popisy doplňují o vlastní náhled na věc a odborné rady, podložené nejmodernějšími poznatky jednotlivých disciplín. Z těchto komentářů se čtenáři například dozvědí, jak správně reagovat na agresivitu nemocného, jak ideálně nastavit jeho denní řád, jak se zachovat, když jejich blízký přestává dbát o hygienu, a v neposlední řadě také to, jak pečovat i o vlastní duševní a tělesné zdraví a jak při službě druhým nezapomínat na sebe. Svoje expertní rady a zkušenosti do knihy vepsala řada odborníků: psychologové, psychiatři, neurologové, ale také sociální pracovníci, právníci nebo duchovní doprovázející. Ti všichni se zamýšlejí, jak nejlépe pomoci rodinám, které se doma starají o pacienty s Alzheimerovou nemocí a jak dobře zvládnout veškeré výzvy, které tato nemoc přináší.

Kniha vyšla ve vydavatelství Pragma ve spolupráci s organizací Dementia. Smyslem činnosti Dementia I.O.V., z.ú. je osvěta, vzdělávání a poradenství. Podporuje neformální pečující i instituce, které poskytují péči lidem trpícím Alzheimerovou nemocí nebo některým typem demence. Organizace působí zejména ve Středočeském kraji, ale realizuje i několik evropských projektů, mimo jiné zahájila provoz sítě „Poraden Včera", zaměřených na mezioborové odborné poradenství pro seniory a jejich pečující. (www.euromedia.czwww.dementia.cz)


Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie