ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA III.V předchozích sloupcích na Magazínu (v květnu a červnu), které se věnovaly problematice intimního zdraví, jsme si povídali s PharmDr. Gabrielou Kroupovou, Ph.D., vedoucí lékárnicí AVE lékáren, o tom, že vulvární a poševní ekosystém ženy tvoří přirozenou ochranu před rozšířením případné infekce. Proto je potřeba udržovat toto mikroprostředí zdravé, v tzv. rovnováze. Případný výskyt zánětu ovlivňuje celá řada faktorů, které tuto rovnováhu naruší: hormonální změny a výkyvy, strava bohatá na cukry, stres, přehnaná či naopak nedostatečná (v obou případech nesprávná) intimní hygiena nebo pohlavní styk, kdy dochází ke změně pH a vnitřního prostředí pochvy. Před létem je třeba upozornit na častý rizikový faktor, jakým je vlhké a teplé prostředí (bazény, nošení mokrých plavek aj.) a krajkové, neprodyšné spodní prádlo, které s létem ženy a dívky na sebe oblékají. Proč? Aby se cítily krásné! Léto, to je zkrátka čas letních lásek a milostných dobrodružství...

JE LÉTO SEZÓNOU VULVO-VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ?

Záněty v oblasti ženských pohlavních orgánů jsou častým důvodem návštěv lékáren a gynekologa. Jsou rozlišovány podle původce, který onemocnění způsobil. Gynekologické záněty jsou infekčními onemocněními, která způsobují bakterie, kvasinky, paraziti, mohou ale vzniknout i mechanicky nebo v důsledku alergie. Gynekologické záněty často provází svědění, pálení, dyskomfort, zarudnutí a výtok z pochvy. Nejčastější příčinou vaginálních infekcí u žen v reprodukčním věku jsou bakteriální vaginální infekce.

Obtíže typu vaginálního dyskomfortu - výtok, svědění, pálení - z různé příčiny postihují až 70 procent ženské populace a v létě se vzhledem k počasí počet žen s těmito potížemi zvyšuje," potvrzuje ze své praxe PharmDr. Gabriela Kroupová, Ph.D.

Nejběžnější jsou v letních měsících vaginální mykózy. Pocit svědění a pálení v pochvě je typickým příznakem toho, že se tam přemnožily kvasinky. Letos, díky koronavirové pandemii, máme velmi málo možností vycestovat k moři. Dovolenou tedy budeme pravděpodobně trávit u jezer, rybníků či bazénů, čímž se zvyšuje riziko vzniku vaginálních zánětů. V jezerech a rybnících zejména sinice, řasy či kontaminace vody, v bazénech pak používaný chlór jako dezinfekce mohou způsobit také podráždění vaginální oblasti. V kombinaci s mokrými plavkami se může problém ještě prohloubit. Jak tedy předcházet případným potížím, zvlášť, pokud žena opakovaně v letních měsících trpí těmito problémy? V případě podráždění vaginální oblasti či již probíhajícího vaginálního zánětu je vhodné použít oplach či výplach roztokem s obsahem benzydaminu. Při lokálním podání tato látka zmírňuje bolest spojenou se zánětem, působí proti zánětu a má i anestetický (znecitlivující) účinek. Působí proti bakteriím a plísním a má antiseptický (dezinfekční) účinek.1 Je vhodná pro všechny věkové kategorie - děti od 6 let ve formě oplachu, od 15 let také jako výplach.2 Zejména na cesty doporučuji předpřipravený výplach s jednorázovým aplikátorem v praktickém balení.

Paní doktorko, vaginální potíže se také nevyhýbají malým holčičkám ve věku 6 a více let. Co byste doporučila v tomto případě?

Ano, máte pravdu, často se v praxi setkávám s dotazy maminek ohledně těchto potíží. Já doporučuji léčivý přípravek s obsahem benzydaminu, který působí proti bolesti, potlačuje zánět a škodlivé bakterie, současně zachovává důležitý laktobacilus pro přirozenou obnovu poševního prostředí.3 U takto malých slečen je nutné použít ve formě omývání zevních pohlavních orgánů. U dospívajících žen od 15 let je možná terapie ve formě oplachů nebo výplachu.1

Další skupinou žen jsou ženy v menopauze. Ani těm se vaginální potíže nevyhýbají. Často si stěžují na suchost, pálení a podráždění ve vaginální oblasti. Co doporučit?

Nejběžnější příčinou suchosti poševní sliznice je menopauza (neboli přechod). V tomto období se s tímto problémem setkává téměř polovina žen. Když vaječníky přestanou produkovat estrogen, poševní stěny se ztenčují a produkují méně vlhkosti. Existuje mnoho běžných léků a léčebných procedur, které mohou způsobit suchost poševní sliznice. Jsou to některé antikoncepční prostředky, léky na endometriózu, léky na neplodnost, antihistaminika, léky snižující překrvení, antibiotika, antidepresiva, léky na vředy a léky upravující krevní tlak. Hysterektomie a související chirurgické zákroky, stejně jako chemoterapie a ozařování, mohou být u některých žen také příčinou suchosti poševní sliznice. Pokud se v lékárně klientky řádně nevyptáme, nezjistíme, že se jedná o ženu v menopauze a velmi často doporučíme přípravky s obsahem clotrimazolu, což je dle mého špatná cesta. Na místě je zmírnit podráždění a suchost vaginální oblasti, a to nejlépe oplachy a výplachy s obsahem benzydaminu. Benzydamin má účinek antiflogistický, antiedematózní, analgetický a lokálně anestetický, tj. působí proti zánětu, otoku a bolesti.1 Benzydamin ulevuje od projevů menopauzy jako je dysurie, svědění, pálení, výtok či bolestivost.4

Já ještě doporučuji přidat přípravek s obsahem kyseliny hyaluronové, která intimní oblast krásně zvlhčí. Tato kombinace ženě navrátí potřebný komfort.

Děkuji za rozhovor

Chramst

Reference:

1. Aktuální SPC přípravku ROSALGIN granule pro vaginální roztok, ROSALGIN Easy vaginální roztok.

2. Cisternino M. et al.: Benzydamine for the topical treatment of vulvovaginitis in children and adolescents. Int. J. Tiss. Reac. VII (3) 241-247 (1985).

3. Molinari G.L. et al.: Bactericidal and fungicidal activity "in vitro" of benzydamine hydrochloride. Microbiologia Medica 8(2): 180-183, 1993.

4. Montemagno U et al.: Topical therapy of senile vaginitis, 1st Congress of the International Society of Gynecological Endocrinology, Crans Montana, Switzerland, March 1988.

Ukázka z přednášky PharmDr. Gabriely Kroupové: Řešení vaginálních potíží z pohledu lékárníka, odborný kongres pro zaměstnance lékáren, Liberec, březen 2020

 


ROSALGIN 500 mg, granule pro vaginální roztok, ROSALGIN Easy 140 mg, vaginální roztok 

S: Benzydamini hydrochloridum 500 mg v 1 sáčku granulí pro přípravu vaginálního roztoku; 0,1 g ve 100 ml vaginálního roztoku. CH: Benzydamin vykazuje při lokální aplikaci silný analgetický, protizánětlivý a antiexsudativní účinek, redukuje bolest spojenou se zánětem. Prokázán byl rovněž jeho antimikrobiální a lokálně anestetický účinek. I: Zánětlivé projevy ženských genitálií jakéhokoliv původu, včetně těch, které vznikají sekundárně po chemoterapii nebo radioterapii. Profylaxe před i po operačním gynekologickém zákroku, běžná ženská hygiena. KI: Přecitlivělost na účinnou látku nebo pomocné látky. ZU: Dojde-li ke vzniku přecitlivělosti, je nutné léčbu přerušit. : Ojediněle projevy přecitlivělosti, jako pálení, svědění. IT: Nejsou známy. TL: Těhotenství a laktace nejsou kontraindikací. D: Ženy starší 15 let: Jeden sáček rozpustit v 0,5-1 litru pitné vody, připravený roztok aplikovat Rosalgin irigátorem 1-2x denně. Vaginální roztok Rosalgin Easy aplikovat 1-2x denně. U dětí od 6 let je možno použít přípravek k oplachům zevních pohlavních orgánů. Doba léčby je maximálně 14 dní. B: Sáčky 6, 10 ks; Lahvičky 5 x 140ml. Datum poslední revize textu SPC: Rosalgin 10. 11. 2016. Rosalgin Easy 13. 3. 2019. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Seznamte se prosím se Souhrnem údajů o přípravku (SPC).


Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Profertil Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKREAČNÍ SPORT PRO ZDRAVÍ KDYŽ JE NA VINĚ MUŽ ANEB I PÁNOVÉ MAJÍ PROBLÉMY S POČETÍM VÍTE, CO POMÁHÁ NA PIGMENTOVÉ SKVRNY? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: BOLESTI V KRKU V LÉTĚ ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY KDY A PROČ UŽÍVAT PROBIOTIKA? PŘÍRODOVĚDCI A INFORMATICI TESTOVALI ZNÁMÉ LÉKY NA NOVÝ KORONAVIRUS ZBAVTE SE PŘEBYTEČNÉ VODY V TĚLE MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA MUDr. JAN HUGO - LÉČBA BRADAVIC PŘI ZÁCHRANĚ ZRAKU SE HRAJE O ČAS TOP 5 ČLÁNKŮ ČERVENCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 8-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PARACETAMOL: BEZPEČNÁ LÉČBA SPOČÍVÁ V JEHO SPRÁVNÉM UŽÍVÁNÍ ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA III. SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY NADĚJÍ PRO LÉČBU COVID-19 JE ZAMEZIT ROZVOJI CYTOKINOVÉ BOUŘE SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM OČIMA PRÁVNÍKA: KAŽDÝ JE POVINEN PŘEDCHÁZET VZNIKU ŠKOD ZVÝŠENÍ KOMPENZACÍ PRO AMBULANCE V RÁMCI ÚHRADOVÉ VYHLÁŠKY BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM

RELAX

NA HORY ČI NA CESTY – VŽDY BEZ BOLESTI ACM – ZAMĚŘENO NA VLASY, NEHTY A PLEŤ S NEDOKONALOSTMI VYHODNOCENÍ EXPERTNÍ OCHRANY POKOŽKY SOUTĚŽ O SÉRUM S KMENOVÝMI BUŇKAMI NA ZESVĚTLENÍ PIGMENTACE LÉTO V TATRÁCH CYKLISTÉ POZOR! JÍZDA NA KOLE MŮŽE ZHORŠOVAT KVALITU SPERMIÍ CHCETE POZNAT KRÁSY SLOVENSKÉ A ČESKÉ PŘÍRODY SPOLU S NEVŠEDNÍMI ZÁŽITKY, KTERÉ ATMOSFÉRU JEŠTĚ UMOCNÍ? JAKO ŠLÁPNOUT NA HŘEBÍK SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM PACIENTA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ GRADA
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz