Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA III.



V předchozích sloupcích na Magazínu (v květnu a červnu), které se věnovaly problematice intimního zdraví, jsme si povídali s PharmDr. Gabrielou Kroupovou, Ph.D., vedoucí lékárnicí AVE lékáren, o tom, že vulvární a poševní ekosystém ženy tvoří přirozenou ochranu před rozšířením případné infekce. Proto je potřeba udržovat toto mikroprostředí zdravé, v tzv. rovnováze. Případný výskyt zánětu ovlivňuje celá řada faktorů, které tuto rovnováhu naruší: hormonální změny a výkyvy, strava bohatá na cukry, stres, přehnaná či naopak nedostatečná (v obou případech nesprávná) intimní hygiena nebo pohlavní styk, kdy dochází ke změně pH a vnitřního prostředí pochvy. Před létem je třeba upozornit na častý rizikový faktor, jakým je vlhké a teplé prostředí (bazény, nošení mokrých plavek aj.) a krajkové, neprodyšné spodní prádlo, které s létem ženy a dívky na sebe oblékají. Proč? Aby se cítily krásné! Léto, to je zkrátka čas letních lásek a milostných dobrodružství...

JE LÉTO SEZÓNOU VULVO-VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ?

Záněty v oblasti ženských pohlavních orgánů jsou častým důvodem návštěv lékáren a gynekologa. Jsou rozlišovány podle původce, který onemocnění způsobil. Gynekologické záněty jsou infekčními onemocněními, která způsobují bakterie, kvasinky, paraziti, mohou ale vzniknout i mechanicky nebo v důsledku alergie. Gynekologické záněty často provází svědění, pálení, dyskomfort, zarudnutí a výtok z pochvy. Nejčastější příčinou vaginálních infekcí u žen v reprodukčním věku jsou bakteriální vaginální infekce.

Obtíže typu vaginálního dyskomfortu - výtok, svědění, pálení - z různé příčiny postihují až 70 procent ženské populace a v létě se vzhledem k počasí počet žen s těmito potížemi zvyšuje," potvrzuje ze své praxe PharmDr. Gabriela Kroupová, Ph.D.

Nejběžnější jsou v letních měsících vaginální mykózy. Pocit svědění a pálení v pochvě je typickým příznakem toho, že se tam přemnožily kvasinky. Letos, díky koronavirové pandemii, máme velmi málo možností vycestovat k moři. Dovolenou tedy budeme pravděpodobně trávit u jezer, rybníků či bazénů, čímž se zvyšuje riziko vzniku vaginálních zánětů. V jezerech a rybnících zejména sinice, řasy či kontaminace vody, v bazénech pak používaný chlór jako dezinfekce mohou způsobit také podráždění vaginální oblasti. V kombinaci s mokrými plavkami se může problém ještě prohloubit. Jak tedy předcházet případným potížím, zvlášť, pokud žena opakovaně v letních měsících trpí těmito problémy? V případě podráždění vaginální oblasti či již probíhajícího vaginálního zánětu je vhodné použít oplach či výplach roztokem s obsahem benzydaminu. Při lokálním podání tato látka zmírňuje bolest spojenou se zánětem, působí proti zánětu a má i anestetický (znecitlivující) účinek. Působí proti bakteriím a plísním a má antiseptický (dezinfekční) účinek.1 Je vhodná pro všechny věkové kategorie - děti od 6 let ve formě oplachu, od 15 let také jako výplach.2 Zejména na cesty doporučuji předpřipravený výplach s jednorázovým aplikátorem v praktickém balení.

Paní doktorko, vaginální potíže se také nevyhýbají malým holčičkám ve věku 6 a více let. Co byste doporučila v tomto případě?

Ano, máte pravdu, často se v praxi setkávám s dotazy maminek ohledně těchto potíží. Já doporučuji léčivý přípravek s obsahem benzydaminu, který působí proti bolesti, potlačuje zánět a škodlivé bakterie, současně zachovává důležitý laktobacilus pro přirozenou obnovu poševního prostředí.3 U takto malých slečen je nutné použít ve formě omývání zevních pohlavních orgánů. U dospívajících žen od 15 let je možná terapie ve formě oplachů nebo výplachu.1

Další skupinou žen jsou ženy v menopauze. Ani těm se vaginální potíže nevyhýbají. Často si stěžují na suchost, pálení a podráždění ve vaginální oblasti. Co doporučit?

Nejběžnější příčinou suchosti poševní sliznice je menopauza (neboli přechod). V tomto období se s tímto problémem setkává téměř polovina žen. Když vaječníky přestanou produkovat estrogen, poševní stěny se ztenčují a produkují méně vlhkosti. Existuje mnoho běžných léků a léčebných procedur, které mohou způsobit suchost poševní sliznice. Jsou to některé antikoncepční prostředky, léky na endometriózu, léky na neplodnost, antihistaminika, léky snižující překrvení, antibiotika, antidepresiva, léky na vředy a léky upravující krevní tlak. Hysterektomie a související chirurgické zákroky, stejně jako chemoterapie a ozařování, mohou být u některých žen také příčinou suchosti poševní sliznice. Pokud se v lékárně klientky řádně nevyptáme, nezjistíme, že se jedná o ženu v menopauze a velmi často doporučíme přípravky s obsahem clotrimazolu, což je dle mého špatná cesta. Na místě je zmírnit podráždění a suchost vaginální oblasti, a to nejlépe oplachy a výplachy s obsahem benzydaminu. Benzydamin má účinek antiflogistický, antiedematózní, analgetický a lokálně anestetický, tj. působí proti zánětu, otoku a bolesti.1 Benzydamin ulevuje od projevů menopauzy jako je dysurie, svědění, pálení, výtok či bolestivost.4

Já ještě doporučuji přidat přípravek s obsahem kyseliny hyaluronové, která intimní oblast krásně zvlhčí. Tato kombinace ženě navrátí potřebný komfort.

Děkuji za rozhovor

Chramst

Reference:

1. Aktuální SPC přípravku ROSALGIN granule pro vaginální roztok, ROSALGIN Easy vaginální roztok.

2. Cisternino M. et al.: Benzydamine for the topical treatment of vulvovaginitis in children and adolescents. Int. J. Tiss. Reac. VII (3) 241-247 (1985).

3. Molinari G.L. et al.: Bactericidal and fungicidal activity "in vitro" of benzydamine hydrochloride. Microbiologia Medica 8(2): 180-183, 1993.

4. Montemagno U et al.: Topical therapy of senile vaginitis, 1st Congress of the International Society of Gynecological Endocrinology, Crans Montana, Switzerland, March 1988.

Ukázka z přednášky PharmDr. Gabriely Kroupové: Řešení vaginálních potíží z pohledu lékárníka, odborný kongres pro zaměstnance lékáren, Liberec, březen 2020

 


ROSALGIN 500 mg, granule pro vaginální roztok, ROSALGIN Easy 140 mg, vaginální roztok 

S: Benzydamini hydrochloridum 500 mg v 1 sáčku granulí pro přípravu vaginálního roztoku; 0,1 g ve 100 ml vaginálního roztoku. CH: Benzydamin vykazuje při lokální aplikaci silný analgetický, protizánětlivý a antiexsudativní účinek, redukuje bolest spojenou se zánětem. Prokázán byl rovněž jeho antimikrobiální a lokálně anestetický účinek. I: Zánětlivé projevy ženských genitálií jakéhokoliv původu, včetně těch, které vznikají sekundárně po chemoterapii nebo radioterapii. Profylaxe před i po operačním gynekologickém zákroku, běžná ženská hygiena. KI: Přecitlivělost na účinnou látku nebo pomocné látky. ZU: Dojde-li ke vzniku přecitlivělosti, je nutné léčbu přerušit. : Ojediněle projevy přecitlivělosti, jako pálení, svědění. IT: Nejsou známy. TL: Těhotenství a laktace nejsou kontraindikací. D: Ženy starší 15 let: Jeden sáček rozpustit v 0,5-1 litru pitné vody, připravený roztok aplikovat Rosalgin irigátorem 1-2x denně. Vaginální roztok Rosalgin Easy aplikovat 1-2x denně. U dětí od 6 let je možno použít přípravek k oplachům zevních pohlavních orgánů. Doba léčby je maximálně 14 dní. B: Sáčky 6, 10 ks; Lahvičky 5 x 140ml. Datum poslední revize textu SPC: Rosalgin 10. 11. 2016. Rosalgin Easy 13. 3. 2019. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Seznamte se prosím se Souhrnem údajů o přípravku (SPC).


Zpět

BRNO PLNÉ KVĚTŮ

Unikátní snímky rozmnožovacích orgánů květin skryté očím mají možnost vidět návštěvníci Křížové chodby brněnské Nové radnice na Dominikánském náměstí. Až do 25. srpna 2025 zde probíhá výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem. Autory jsou vědci z brněnských pracovišť Akademie věd ČR: z Ústavu přístrojové techniky a Biofyzikálního ústavu. Fotografie pořídili unikátní metodou pokročilé environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, která rostliny při snímkování nepoškodí. Výstava, která je pro zájemce zdarma, přináší unikátní vizuální zážitek. Ukazuje krásu a komplexnost přírody ve zcela novém pohledu.

ZA VŠÍM HLEDEJ IMUNITU

Druhý tematický on-line kongres tohoto roku spustí Healthcomm Professional 3. 9. 2025. Na webu www.healthcomm.cz poběží celých 30 dní. 2D tematický on-line kongres IMUNITA je určen všem lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům z celého Česka i Slovenska. Akreditováno u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP. Přihlašovat se můžete již nyní. Využijte kód pro přihlášení PHAR25IM a vstup v hodnotě 1000 Kč máte zcela zdarma.

NOVÁ VAKCÍNA JIŽ V SRPNU

Evropská komise schválila 21valentní pneumokokovou konjugovanou vakcínu CAPVAXIVE pro prevenci invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) a pneumokokové pneumonie u dospělých. Obsahuje osm unikátních sérotypů a díky svému složení pokrývá sérotypy odpovědné za většinu případů IPO u dospělé populace. Na českém trhu bude vakcína dostupná od letošního srpna. V současnosti ještě není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale lze využít příspěvků z preventivních programů jednotlivých zdravotních pojišťoven.

DOPORUČUJEME