
PharmDr. Jana Strieglerová
Schűsslerova sůl č. 1 Calcium fluoratum D12 (fluorid vápenatý, CaF2) se nachází v mnoha tkáních, především v epidermis, pojivové tkáni (vazy, šlachy, stěny žil, arterií a lymfatických cév, kosti, zuby), svalech a oční rohovce.
Calcium fluoratum je důležitá sůl pro udržování pružnosti a elasticity tkání. Její nedostatek se projeví ochablostí a sníženou pružností těchto tkání. Klinickým obrazem může být vznik hemeroidů, varixů, povolení pánevního dna, zkrácení a bolestivost šlach a vazů.
Je to důležitá sůl pro udržování pevnosti tvrdých tkání, zubní skloviny a kostní denzity. Nedostatek vede ke zvýšené kazivosti zubů, citlivostí na horké a studené nápoje, zvýšené lomivosti kostí, osteoporóze, špatnému srůstání zlomenin,...
Na úrovni kůže a kožních derivátů (vlasy, nehty) se nedostatek projevuje zvýšenou tvorbou vrásek, suchostí a poklesem pružnosti pokožky, rohovatěním a následným vznikem prasklin (fisury), tvorbou bradavic, lámavostí a křehkostí nehtů a vlasů.
Obličejové znaky nedostatku soli Calcium flouratum
Deficit soli č. 1 je viditelný v i obličeji. Objevují se vrásky kolem očí ve tvaru mřížky, začínající v koutcích očí. S výrazným deficitem Calciua fluorata tyto vrásky získávají tmavý hnědo až černočervený odstín. Suchost a šupinatost pleti, zvýšená tvorba vrásek a povadlosti v celém obličeji. Namodralé zbarvení rtů v důsledku poruchy periferního oběhu z důvodu snížené elasticity cév.
Další pohled na Calcium fluoratum
Tak jako se nedostatek Calcia fluorata na fyzické úrovni projevuje sníženou pružností, pohyblivostí a tvorbou zatvrdlin, na psychické úrovni lze pozorovat podobný obraz. Tělesnou a duševní stránku nelze od sebe oddělit.
Nepružnost mysli, vůle, rigidita myšlení, neschopnost udělat krok vpřed, vykročit na jinou cestu, dotáhnout rozdělané projekty do konce a zůstávání ve starých stereotypech. Tyto příznaky nás mohou upozornit a vést k zamyšlení.
Užívání a kombinace s jinými solemi
Vzhledem k tomu, že tato sůl působí pomalu, je nutné ji užívat dlouhodobě. Minimálně 3 měsíce. Dospělí 3x denně 2 tablety, děti do 12 let 3x denně 1 tableta. Obvykle po 2 týdenní přestávce v kúře pokračujeme. Tablety se rozpouští v ústech nebo ve sklenici čisté vody a popíjí.
Vhodné jsou i kombinace s dalšími solemi, pro zlepšení efektu léčby:
Např. kombinace soli č. 1+2 (Calcium phosphoricum D6) při osteoporóze, zvýšené kazivosti zubů, zlomeninách, na podporu zdravého vývoje dětí v období zvýšeného růstu a při růstových bolestech. Také v období těhotenství a kojení podpoří mineralizaci kostní a zubní tkáně dítěte i matky.
Kombinace soli č. 1+11 (Silicea D12). Silicea je tzv. sůl krásy. Při tvorbě mimických i hlubokých vrásek, suchosti a povadlosti pokožky, lámavosti nehtů a vlasů. Také při varixech a hemeroidech.
Kombinace solí 1+11+3 (Ferrum phosphoricum D12) pokud jsou krvácivé hemeroidy.
Kombinace solí 1+2+11 u opakovaných vymknutí, zvýšené úrazovosti kostí, šlach a vazů (např. fotbalisti), osteoporóza.
Tablety lze užívat i lokálně, formou kašičky přikládat např. na hemeroidy, do okolí špatně se hojících ran a jizev nebo formou krému či masti.
Další režimová opatření
Oslabení a méněcennost pojivové tkáně je často konstituční záležitost organismu a je dobré k tomu přistupovat komplexně. Např. zvážit své možnosti a zvolit vhodný typ sportovních aktivit, které nebudou přetěžovat pohybový systém, a tím i předcházet případným zraněním a ponámahovým zánětům šlach a vazů.
Příjem minerálů důležitých pro pojivovou tkáň ve stravě:
- vápník (mák, sezamové a konopné semínko, ořechy, mandle, listová a brukvovitá zelenina, luštěniny)
- jod (třešně, višně, mořské plody, mořské řasy)
- fluor (mořské produkty, celá zrna, luštěniny)
Inzerce
Název léčivého přípravku: Calcium fluoratum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Calcium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 1. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019.
K problematice by vás dále mohlo zajímat:
KALIUM PHOSPHORICUM PŮSOBÍ NA NERVOVÝ SYSTÉM A DODÁVÁ ENERGII
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.