Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KALIUM PHOSPHORICUM PŮSOBÍ NA NERVOVÝ SYSTÉM A DODÁVÁ ENERGII



MUDr. Eva Kettmannová

Schüsslerova sůl č. 5 Kalium phosphoricum (chemický název hydrogenfosforečnan draselný K2HPO4) v ředění D6. Výjimečné postavení v systému 12 minerálních solí této soli přisoudil již zakladatel metody, Dr. Wilhelm H. Schüssler, aniž by v 19. století něco tušil o mitochondriální medicíně. Tato sůl má totiž překvapivě rychlý efekt na metabolické pochody v mitochondriích - podporuje Krebsův cyklus. Ze své praxe mohu potvrdit její energetizující účinek u dlouhodobě vyčerpaných pacientů. Nazýváme ji také „nervovou solí", a to díky účinku na CNS i PNS a rovněž na potíže spojené s nerovnováhou vegetativního nervového systému.

Kalium phosphoricum se nachází ve všech tkáních, ve vyšší koncentraci je v mozkové, nervové a svalové tkáni a v krevních elementech. 

Jak se nejčastěji projevuje chronický nedostatek soli č. 5 v dnešní době?

V této tabulce jsem typický vývoj potíží seřadila chronologicky - deficit soli č. 5 se projevuje postupně - záleží na délce trvání stresové zátěže a na odolnosti pacienta vůči danému zatížení. Podáváním soli č. 5 (a režimovými opatřeními) lze často zamezit rozvoji dalších stresových potíží.

Dávkování: 3x 2tbl, u dětí pod 12 let 3x 1tbl.

Sůl č. 5 je vhodná pro všechny věkové kategorie. Výčet všech potíží a nemocí, u kterých může být indikována, přesahuje rámec tohoto článku. Vzhledem k aktuálnosti problematiky nárůstu psychických potíží u školních dětí vlivem restrikcí v době koronavirové pandemie jsem se rozhodla uvést využití této soli právě u studentů.

Náš školní systém zbytečně přetěžuje školou povinné děti - musí sedět v lavici nepřiměřeně dlouho svému věku a soustředit se na memorování vědomostí, což je jednostranná zátěž. Po vyučování doma opět tráví čas nad nekonečnými domácími úkoly, na úkor pohybu a čerstvého vzduchu. Není vůbec s podivem, že tolik dětí trpí na bolesti hlavy. Aktuálně se kvůli sociální izolaci přidávají psychické potíže, které můžete najít v tabulce výše. Nedoporučuji tyto stavy podcenit, alarmující je růst depresivních stavů v dětském a adolescentním věku. 

Kalium phosphoricum D6 je vhodný podpůrný prostředek pro studenty, jelikož se jedná o netoxický prostředek bez nežádoucích účinků. Obvykle jde o kombinaci těchto potíží: únava fyzická i psychická, poruchy koncentrace, nechuť učit se nové věci spojená s větší únavou, ospalost během dne, může být i hlad po jídle (samozřejmě tady se nejedná o zvýšený apetit zdravých adolescentů).

Dávkování u dětí do 12 let: 2x 1 tbl, u studentů nad 12 let 2x 2 tbl. Tato sůl obnovuje energii, proto neužívat večer. 

Úvodní ilustrační foto: Fotografie od uživatele Tima Miroshnichenko ze služby Pexels


Firemní prezentace

Název léčivého přípravku: Kalium phosphoricum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Kalium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 7/No. 5. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019. 

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie