
Zákony přírody jsou bohužel neúprosné. Stejně jako na podzim ztrácejí stromy listí a připravují se k zimnímu spánku, i naše vlasy na podzim častěji vypadávají. Tento problém netrápí jen ženy, pro které jsou vlasy korunou krásy, ale i muže. Dnes už není důvod být smutný kvůli padajícím vlasům, protože existuje, bílkovina, která je klíčem ke zdravým a krásným vlasům.
Do jaké míry je padání vlasů na podzim normální?
Vlasy jsou, minimálně na ženských setkáních u kávy, jedním z předních témat. A na podzim obzvlášť. Už je to tak, že sychravé počasí neprospívá kondici vlasů ani stylingu. Pokud ještě nenosíme čepice, určitě mnohdy nosíme deštníky. Vlasy jsou vystaveny mrholení, silnému větru a chladu. Není divu, že mnoho žen si je jednoduše sepne do gumičky, aby se s nimi nemusely trápit. Dalším důvodem je „nešťastné" vypadávání, které zpozorujeme už na začátku srpna a které přetrvává po celý podzim. Sdělení z vědecké obce je však jasné: vypadávání vlasů na podzim je zcela normální! Potvrdilo to několik studií a odborníci dokonce zjistili, že právě na podzim lidem vypadává nejvíce vlasů. Také se shodují na tom, že pokud vám vypadává do 100 vlasů denně, je to stále v normě.
Příčinou vypadávání ale mohou být více či méně závažná onemocnění, jindy nedostatek minerálů, vitaminů či kolagenu. Kolagen je tělu přirozenou bílkovinou, která se nachází v kůži, kloubech, chrupavkách, kostech, nehtech a vlasech. Mladý organismus si kolagen sám vyrábí, ale už po 25. roce života začíná jeho přirozená produkce klesat. Kolagen proto ne náhodou bývá nazýván "elixírem mládí". Jeho úkolem je spojovat buňky, starat se o flexibilní vazby mezi nimi. Dostatek kolagenu v těle se projevuje na pleti, která je pružná, svěží a hydratovaná, klouby a chrupavky dokážou díky němu bez problémů zvládat jakýkoliv pohyb. A vlasy jsou hydratované, lesklé, zdravé a nelámou se. Díky kolagenu dokážou vlasy zvládat i náročnější období. Proto bychom ho měli doplňovat v podobě čistého a kvalitního výživového doplňku, jakým je například Inca Collagen.
Proč vlasy na podzim padají a jak jim může pomoci kolagen?
Důvody, proč je podzim pro vlasy tak citlivým obdobím, je třeba hledat v evoluci. Vlasy totiž mají pro tělo primárně ochrannou funkci. Tu estetickou jsme jim jako společnost přidali až postupem času. Vlasy v zimě chrání hlavu před chladem, v létě zase před slunečním UV zářením.
Růst vlasů má své fáze. V anagenní fázi vlasy rostou, v telogenní fázi odpočívají a pak vypadávají.
Během léta a zimy je většina vlasů v růstové anagenní fázi, na podzim se dostávají do fáze klidové.
Dochází pak k přirozenému úbytku vlasů, které splnily během léta svou funkci.
Vypadávání vlasů může nastat i z jiných důvodů, které se nešťastně mohou objevit právě v citlivém období podzimu. Příroda to zkrátka zařídila tak, že vlasy v podstatě naše tělo na přežití nepotřebuje, a pokud se v něm odehrává jakýkoliv "boj", zaobírá se jeho vážnější příčinou a vyživování vlasových kořínků jde stranou. Oslabené nebo nefunkční kořínky pak nemohou vlasy udržet a ty vypadávají. Na druhé straně buďme rádi. Vlasy jsou skvělým indikátorem, že něco v našem životě je třeba zlepšit.
Kolagen a jeho pozitivní účinky na vlasy:
o vyživuje vlasové folikuly a v případě poškození je rychleji regeneruje, kořínek se při zatěžkávací zkoušce snadněji dostává zpět do formy
o posiluje strukturu vlasů tím, že dodává vlasovým kořínkům důležité živiny, a tak zlepšuje pevnost vlasů, které se méně lámou a třepí
o působí na vlasy jako antioxidant a pomáhá jim zvládat oxidační stres
o má vliv na tvorbu melaninu ve vlasech, který tvoří pigment vlasů, dokáže tak účinně oddálit ztrátu barvy vlasů a nástup šedin
Doplnit si kolagen na vlasy naštěstí dnes již není problém. Můžeme ho do těla dostat pitím stoprocentního hydrolyzovaného kolagenu. Inca Collagen je hydrolyzovaný kolagen, vyráběný moderní technologií, při které nedochází k degradaci kolagenu. Molekula kolagenu získaná ze živočišných produktů je příliš velká na to, aby ji lidské tělo v této podobě dokázalo absorbovat, proto je třeba ji štěpit na peptidy. Ty ale musí být v živé formě, aby je tělo dokázalo využít. Hydrolýza je štěpení molekuly kolagenu za studena, nedochází k tepelné degradaci kolagenu. Takto připravené fragmenty si zachovávají trojitou strukturu helixu, díky které je kolagen snadno vstřebatelný a lidské tělo ho od vlastního ani nerozezná. Označuje se jako bioaktivní, tedy biologicky dostupný.
Inca Collagen je čistý neochucený kolagen bez aroma a příměsí, což je velmi podstatné, protože jakékoliv příměsi by mohly kolagen degradovat.
„Fragmenty kolagenu mohou s různými příměsemi reagovat tak, že se příměsi někde na fragmenty uchytí. Tato vazba a to, zda k tomu dojde, závisí na typu příměsi a na charakteristice prostředí. Tato vazba se může v žaludku rozpadnout, ale nemusí. Pokud příměsi zůstanou uchyceny, mohou omezovat absorpci. Po přechodu do krevního řečiště mohou omezovat průnik do buněk, které mají potenciál ke zpracování fragmentů kolagenu, " říká lékařka Dagmar Petrová.
Proto Inca Collagen neobsahuje žádnou příchuť na maskování přirozeného aroma a při výrobě není kombinován s žádnými dalšími látkami.
Jak zmírnit padání vlasů na podzim?
Pokud nechcete, aby vám na podzim vlasy padaly, je důležité žít tak, abyste jim k tomu nedali důvod. Znamená to v první řadě zdravě se stravovat a doplňovat si potřebné živiny. Důležitá je také správná péče o vlasy.
Doporučujeme vsadit na Inca Collagen, který díky precizní výrobě zaručuje přísun této základní bílkoviny k vlasům. Důležitým vitaminem pro celý organismus je samozřejmě i céčko. Vitamín C je snad nejznámější antioxidant, který má rovněž obrovský význam i pro kolagen, protože podporuje tvorbu vlastního kolagenu v těle.
Článek je firemním sdělením společnosti Inca Collagen
V říjnu se můžete v Relax části Magazínu zapojit so soutěže o balení Inca Collagenu
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.