Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



POMOC UKRAJINĚ NEKONČÍ, ADRA SE CHYSTÁ NA ZIMU



ADRA Česká republika již od roku 1992 poskytuje okamžitou pomoc při přírodních katastrofách, válce nebo zlepšuje životní podmínky lidí žijících v chudobě. Centra ADRA po celé republice propojují lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují (senioři a seniorky, lidé se zdravotním postižením a další). Věnuje se také globálnímu rozvojovému vzdělávání.

Aktuálně 6 měsíců pomáhá humanitární organizace ADRA lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině. Za tu dobu dopravila do celkem 19 ukrajinských oblastí přes 620 tun humanitární pomoci, kterou převezlo 47 kamionů. ADRA se podílí i na evakuaci lidí z rizikových oblastí, od začátku konfliktu přepravila více než 8000 osob z bombardovaných měst na bezpečnější území. Potřeba pomoci na místě neklesá, humanitární pracovníci naopak upozorňují, že s blížící se zimou bude narůstat.

„Předpokládáme, že v zimě se opět zvýší počet uprchlíků a vnitřně vysídlených osob. Proto se už teď na zimu připravujeme. Snažíme se posílit komunitní centra pro vnitřně vysídlené osoby na Ukrajině, ale i naše dobrovolnická centra v Česku," popisuje Andrej Arvensis, projektový a finanční manažer zahraničních projektů ADRA.

Distribuce potravin (rýže, pohanka, ovesné vločky, těstoviny, masové konzervy atd.), i tzv. „non food items" (nepotravinové zboží jako jsou hygienické potřeby, spacáky apod.), probíhá na třech úrovních. ADRA zaváží zboží jednak do osvobozených oblastí pod kontrolou ukrajinské vlády, kde trhy částečně fungují, ale nedokáží pokrýt všechny potřeby obyvatelstva. Druhým distribučním kanálem jsou tzv. „hot spoty" v blízkosti aktivních bojů či přímo v bombardovaných městech, kde je dostupnost základních komodit buď velmi omezená, nebo vůbec žádná. A zatřetí materiální pomoc putuje i do tzv. komunitních center, skupinových zařízení pro vnitřně vysídlené osoby. 

ADRA Česká republika shromáždila na pomoc lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině zhruba 210 000 000 Kč. Tyto finanční prostředky pochází jak od veřejných a komerčních subjektů, tak z velké části i z veřejné sbírky SOS ADRA - Pomoc Ukrajině, na kterou přispívají soukromí dárci a dárkyně. Ve sbírce se do 22. 8. 2022 podařilo vybrat přes 98 500 000 Kč.

Ze všech získaných prostředků již bylo využito 99 000 000 Kč, a to především na výše zmiňovanou materiální pomoc, nákup dopravních prostředků pro evakuaci osob, domácí projekty v Česku i na finanční příspěvky nejvíce zasaženým rodinám.

Jak moc je tato pomoc na místě vítaná potvrzuje Olena Slobodianiuk, která uprchla z Chersonu do bezpečnější části Ukrajiny: ADRA pro nás byla jako světlo na konci tunelu. Neměli jsme žádnou naději a nevěděli jsme, na koho se obrátit. Vaše organizace nám velmi pomohla a podpořila nás v těžké chvíli. Jsme vám velmi vděční."

............

Z předchozích zkušeností s humanitární pomocí v bývalé Jugoslávii, Čečensku či Sýrii víme, jak vypadá válka. Víme, jak drtivě dopadá na životy běžných obyvatel, žen, dětí, starých lidí. I nyní jsme připraveni pomáhat. Jsme v propojení s naší pobočkou ADRA Ukrajina a monitorujeme potřeby místních obyvatel.  Jsme tak schopni pomoc zacílit co nejlépe.

Děkujeme, že pomáháte s námi! (ADRA Česká republika)

Veřejná sbírka: 

Portál Darujme.cz - darujme.cz/SOSADRA, číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 500 

............ 

Kromě pomoci přímo na Ukrajině realizuje ADRA i řadu aktivit pro uprchlíky v Česku

Dobrovolnická centra ADRA se od začátku války podílela na asistenci nově příchozím v rámci Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině. Jen v Moravskoslezském kraji se prostřednictvím dobrovolnických center v Ostravě, Frýdku-Místku a Havířově zapojilo 1293 dobrovolnic a dobrovolníků, kteří pomoci věnovali 16 322 hodin (680 dní). Pomáhali na nádražích, s registracemi, chodem asistenčních center, výdejem humanitární pomoci, ale třeba i s hlídáním dětí či tlumočením. V posledních týdnech se dobrovolnická centra zaměřují především na integraci uprchlíků - jazykové kurzy, volnočasové aktivity či konverzační setkávání. Do organizace se zapojilo přes 200 dobrovolnic a dobrovolníků. Jen do jazykových kurzů se již zapojilo více než 1600 nově příchozích lidí z Ukrajiny a do volnočasových aktivit přes 2000.

Zdroj: tisková zpráva oddělení komunikace a fundraisingu, ADRA Česká republika

Mohli jste číst na Magazínu:

ADRA POMÁHÁ UKRAJINĚ

LÉKAŘI A LÉKAŘKY Z UKRAJINY V ORDINACÍCH PRAKTIKŮ

EFEKTIVNÍ POMOC MUSÍ BÝT KOORDINOVANÁ

LÉKAŘI BEZ HRANIC ZA HRANICÍ UKRAJINY

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie