Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



EFEKTIVNÍ POMOC MUSÍ BÝT KOORDINOVANÁ



Český červený kříž (ČČK) reaguje na aktuální vývoj na Ukrajině. Svoji humanitární a zdravotnickou pomoc koordinuje s Ukrajinským červeným křížem, který rozváží traumasety a další zdravotnický materiál tam, kde je to nejvíce potřeba. Na našem území pak ČČK pomáhá v Asistenčních centrech pomoci uprchlíkům z Ukrajiny a poskytuje rovněž asistenci v evakuačních vlacích ČD. ČČK poskytuje humanitární pomoc určenou nemocným a raněným na Ukrajině již od roku 2014, kdy se rozhořel rusko-ukrajinský spor o poloostrov Krym a doněcké a luhaňské oblasti na území Ukrajiny.   

Od 24. února 2022, kdy ozbrojený konflikt vstoupil do nové, intenzivní fáze, zintenzivňuje svou pomoc obětem války na Ukrajině i ČČK. Jen v prvním březnovém týdnu na Ukrajině třikrát předal materiální zdravotnickou pomoc, která má speciální a cílený charakter - jedná se o podporu mobilních zdravotnických týmů Červeného kříže, kterou ukrajinští kolegové velmi oceňují a mohou tak pokračovat v poskytování zdravotnické péče civilnímu obyvatelstvu, která je zcela nezbytná.

V dodávkách zdravotnického materiálu a nástrojů (desítky tisíc ks - jde o obvazový materiál, dlahy, termofolie, zevní fixátory, potřeby pro chirurgii apod.) jsou nově i ochranné pomůcky pro zdravotnické týmy (vesty, přilby). ČČK poskytuje rovněž zdravotnický materiál pro léčbu popálenin (popáleninové sety). Ukrajinský červený kříž získá také tři nákladní automobily pro přepravu humanitární pomoci a pět sanitek.

Oblastní spolky ČČK se zapojily také do pomoci ukrajinským běžencům - jsou součástí center asistenční pomoci zřizovaných v krajích, kde se mj. podílejí na zdravotnických dohledech, psychosociální pomoci, koordinaci dobrovolníků apod. 

Jak uvádí ČČK ve své tiskové zprávě z 5. března 2022: „Setkáváme se však s problémem - zneužívání znaku Červeného kříže, kterým některé osoby označují například různá vozidla. Zaznamenali jsme je v ČR, ale i v blízkosti slovensko-ukrajinské hranice. Zdůrazňujeme, že kromě zdravotnické služby Armády ČR, Červeného kříže a institucí, kterým vydal ČČK výslovný souhlas, nesmí nikdo symbol Červeného kříže ani jeho napodobeninu užívat. Jde o porušení Ženevských konvencí i zákonů ČR (zákon č. 126/1992 Sb.). Především však toto jednání, které přes sociální sítě vchází v širokou známost, může oslabit ochranu, kterou znak Červeného kříže poskytuje zdravotníkům v místech ohrožení - bojující strana může ztratit důvěru ve správnost používaného označení a odejmout tak zdravotníkům působícím na Ukrajině ochranu dle mezinárodního práva. Toto nechť si všichni uvědomí a znak Červeného kříže v žádném případě nepoužívají! Mohou zavinit zranění i smrt našich kolegů..."

 

Pomoc Českého červeného kříže je financována podporou Ministerstva zahraničních věcí, MEDEVACu, z prostředků sbírky na Fondu humanity ČČK, z darů jednotlivců a institucí. ČČK navázal spolupráci také se Skupinou Prima pod hlavičkou CNN Prima NEWS a založili společnou iniciativu Pomoc dětem Ukrajiny, v rámci které budou získány finanční prostředky na zakoupení nového přístrojového vybavení a zdravotnického materiálu na dětská oddělení a do dětských nemocnic na Ukrajině. Partnerem v rámci realizace pomoci je Ukrajinský červený kříž.

„Každá válka znamená těžkou situaci pro civilisty. To platí i pro současnou válku na Ukrajině. Nejpostiženějšími jsou ale děti, válka krutě vstoupí do jejich životů, mnohdy zasáhne jejich zdraví i psychiku. Zdravotnická zařízení na Ukrajině nyní nutně potřebují pomoc. A dvojnásob to platí pro dětské nemocnice. Jsem rád, že díky skupině Prima budeme s našimi ukrajinskými partnery moci zlepšit podmínky pro léčbu a další život těm dětem, které konflikt na Ukrajině zasáhl," říká doc. RNDr. Marek Jukl, Ph.D., prezident Českého červeného kříže.

Benefiční Koncert dětem Ukrajiny se konal v neděli 6. března v pražském Foru Karlín. Na akci vystoupili oblíbení hudební interpreti, a to bez nároku na honorář. Díky divákům televize Prima a CNN Prima NEWS se během večera podařilo vybrat 16 005 337 korun. Získaný výtěžek poputuje na zakoupení nového přístrojového vybavení a zdravotnického materiálu na dětská oddělení a do dětských nemocnic na Ukrajině. 


Na Fondu humanity ČČK koná Český červený kříž veřejnou finanční sbírku pro pomoc na Ukrajině:

č. ú.: 333999/2700

v. s.: 1502

Rozhraní pro platbu on-line je dostupné na: https://dar.cervenykriz.eu/darovaciformular/~muj-dar

Více na https://www.cervenykriz.eu


Zdroje: Tisková zpráva ČČK: UKRAJINA: CÍLENÁ POMOC ČČK POKRAČUJE (5. 3. 2022), Tisková zpráva CNN Prima NEWS: Skupina Prima a Český červený kříž zakládají sbírku na pomoc dětem Ukrajiny 

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie