Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ONLINE KONFERENCE HEALTHCOMM



Magazín je tradičním mediálním partnerem odborných kongresů HealthComm Professional již pět let. A ani v letošním roce, kdy fyzické akce nemohly být realizovány z důvodu mimořádných opatření v nouzovém stavu, o tento post nepřišel. Jen se veškeré dění přesunulo ze sálů a konferenčních místností do online prostředí.

V něm jste měli možnost začátkem května sledovat 1. online konferenci HealthComm Professional, která obsahovala dvě aktuální sdělení ve formě akreditovaných přednášek a závěrečnou diskuzi s odborníky na téma koronavirové infekce. Magazín měl možnost představit účastníkům nejen svoji virtuální expozici, ale pozval je k pročtení navazujících témat na svém aktuálním vydání. 

Magazín HealthComm i vzdělávací portál Educomm.cz mají pro účastníky online konferencí vždy navazující obsah.

Po skončení 1. online konference Magazín informoval o jejím průběhu a sledoval reakce účastníků. Dotazy, na které lektorům během vysílání nezbyl čas, jsme v redakci Magazínu zaznamenali, předali k zodpovězení a přinesli v článku na květnovém vydání ZDE

Na tomto místě jsme pro velký zájem lékárníků a farmaceutických asistentů vytvořili v červnu rubriku, ve které budeme dění kolem online konferencí HealthComm Professional pravidelně sledovat.

Druhá v pořadí, červnová online konference, proběhla 16. černa 2020. Během vysílání jste měli opět možnost spolu s více než stovkou online účastníků vidět se s moderátorkou PharmDr. Veronikou Kunešovou, Ph.D., která přivítala biochemika RNDr. Pavla Suchánka a lékárnici PharmDr. Gabrielu Kroupovou, Ph.D. Úkolem dobrého moderátora je nejen uvést téma a oba řečníky, ale hlavně nalézt společnou linku, která účastníky provede od začátku až do finálové diskuze, která byla opět zajímavá a podnětná pro lékárenskou praxi. I když probíraná témata neměla na první pohled nic společného, dokázal doktorka Kunešová najít průsečík.


PROGRAM ONLINE KONFERENCE 16. 6. 2020:

 

„Prostředky umožňující organizmu snášet zvýšenou zátěž jsou v tradičních systémech fytoterapie známé už dlouho. TČM je zná jako byliny posilující čchi (pro vitální energii), Ájurvéda jako byliny typu rasajána (oživující) a naše bylinářství prostě jako tonika. Byliny zvyšující tzv. adaptační rozmezí byly následně zařazeny do mnohem lépe definované kategorie - adaptogeny, uvedla první přednášku moderátorka, která se skvěle na online prostředí adaptovala.

Propojení problematiky obou přednášek našla Veronika Kunešová v současném způsobu našeho života, kdy se zdravotní potíže, které lektoři ve svých sděleních popisovali, dají označit za civilizační onemocnění: „Z pohledu čínské medicíny jsou hemoroidy příčinou poklesu energie směrem dolů. Jinými slovy, jedná se o nedostatek tzv. jangové energie. Tu je možné do těla dodávat různými způsoby, třeba prostřednictvím prohřívacího koření apod. K celkovému posílení původní životodárné energie, se kterou stav jangu v těle úzce souvisí, slouží právě výtažek z ženšenu, který patří mezi velké poklady čínské farmakologie."


Výherkyně hrací karty: Mgr. Kateřina Grósová, Dr. Max lékárna, Brno

Výherkyně ankety po přednášce: Hana Bartošová, Nová lékárna, Polička


Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie