
Magazín je tradičním mediálním partnerem odborných kongresů HealthComm Professional již pět let. A ani v letošním roce, kdy fyzické akce nemohly být realizovány z důvodu mimořádných opatření v nouzovém stavu, o tento post nepřišel. Jen se veškeré dění přesunulo ze sálů a konferenčních místností do online prostředí.
V něm jste měli možnost začátkem května sledovat 1. online konferenci HealthComm Professional, která obsahovala dvě aktuální sdělení ve formě akreditovaných přednášek a závěrečnou diskuzi s odborníky na téma koronavirové infekce. Magazín měl možnost představit účastníkům nejen svoji virtuální expozici, ale pozval je k pročtení navazujících témat na svém aktuálním vydání.
Magazín HealthComm i vzdělávací portál Educomm.cz mají pro účastníky online konferencí vždy navazující obsah.
Po skončení 1. online konference Magazín informoval o jejím průběhu a sledoval reakce účastníků. Dotazy, na které lektorům během vysílání nezbyl čas, jsme v redakci Magazínu zaznamenali, předali k zodpovězení a přinesli v článku na květnovém vydání ZDE.
Na tomto místě jsme pro velký zájem lékárníků a farmaceutických asistentů vytvořili v červnu rubriku, ve které budeme dění kolem online konferencí HealthComm Professional pravidelně sledovat.
Druhá v pořadí, červnová online konference, proběhla 16. černa 2020. Během vysílání jste měli opět možnost spolu s více než stovkou online účastníků vidět se s moderátorkou PharmDr. Veronikou Kunešovou, Ph.D., která přivítala biochemika RNDr. Pavla Suchánka a lékárnici PharmDr. Gabrielu Kroupovou, Ph.D. Úkolem dobrého moderátora je nejen uvést téma a oba řečníky, ale hlavně nalézt společnou linku, která účastníky provede od začátku až do finálové diskuze, která byla opět zajímavá a podnětná pro lékárenskou praxi. I když probíraná témata neměla na první pohled nic společného, dokázal doktorka Kunešová najít průsečík.
PROGRAM ONLINE KONFERENCE 16. 6. 2020:
„Prostředky umožňující organizmu snášet zvýšenou zátěž jsou v tradičních systémech fytoterapie známé už dlouho. TČM je zná jako byliny posilující čchi (pro vitální energii), Ájurvéda jako byliny typu rasajána (oživující) a naše bylinářství prostě jako tonika. Byliny zvyšující tzv. adaptační rozmezí byly následně zařazeny do mnohem lépe definované kategorie - adaptogeny, uvedla první přednášku moderátorka, která se skvěle na online prostředí adaptovala.
Propojení problematiky obou přednášek našla Veronika Kunešová v současném způsobu našeho života, kdy se zdravotní potíže, které lektoři ve svých sděleních popisovali, dají označit za civilizační onemocnění: „Z pohledu čínské medicíny jsou hemoroidy příčinou poklesu energie směrem dolů. Jinými slovy, jedná se o nedostatek tzv. jangové energie. Tu je možné do těla dodávat různými způsoby, třeba prostřednictvím prohřívacího koření apod. K celkovému posílení původní životodárné energie, se kterou stav jangu v těle úzce souvisí, slouží právě výtažek z ženšenu, který patří mezi velké poklady čínské farmakologie."
Výherkyně hrací karty: Mgr. Kateřina Grósová, Dr. Max lékárna, Brno
Výherkyně ankety po přednášce: Hana Bartošová, Nová lékárna, Polička
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.